eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mogę wystawiać rachunki w czasie zawieszenia działalności?


2013-12-30 14:11 autor: o.bozena

12 691 odsłon

Czy mogę wystawiać rachunki w czasie zawieszenia działalności?

Przepisy o zawieszeniu działalności mówią, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca "ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem jej wykonywania". Czy ma to zastosowanie w moim przypadku? Z końcem roku wygasa moja umowa na pośrednictwo ubezpieczeniowe. Moje wynagrodzenie wyliczane było następująco: do 20. dnia każdego miesiąca dostawałem kwotę prowizji za miesiąc poprzedni oraz ewentualnie premię za przebieg zawartych przeze mnie ubezpieczeń, gdzie brane pod uwagę było ostanie pół roku.

Ostatni rachunek za prowizję wystawię 20 stycznia, ale przez kolejne pół roku może należeć mi się premia: w styczniu 2014 za umowy zawarte w czerwcu 2013, w lutym 2014 za lipiec 2013 itd. Dalsze utrzymywanie działalności traci sens, gdyż ewentualne premie będą zdecydowanie niższe niż składka ZUS, a faktyczna działalność na rzecz ubezpieczyciela kończy się 31 grudnia. Czy w moim przypadku mogę zawiesić teraz działalność i nadal wystawiać rachunki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-30 15:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Tak,  mimo zawieszenia działalności gospodarczej podatnik musi regulować zobowiązania, które powstały przed datą jej zawieszenia, jak również wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Na pewno obowiązkiem takim jest wystawienie faktury dla udokumentowania wykonanej czynności  jeszcze przed datą zawieszenia.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MagdaC

  Dodano 2014-02-03 09:17 przez MagdaC

  Prowadzę działalność. Jak obliczyć podatek 8,5%?

  Witam,
  od 2 stycznia prowadzę działalność gospodarczą, wynagrodzenie wypłaca mi pracodawca. W styczniu wystawiłam jedną fakturę na samą premię - 1141,75 zł, za którą jeszcze nie otrzymałam wynagrodzenia, i kolejną - na podstawę wynagrodzenia - 2200 zł, za którą też otrzymam wynagrodzenie dopiero ter...

 • Błażejlt

  Dodano 2020-09-29 16:57 przez Błażejlt

  Urlop a wynagrodzenie

  Witam.
  W firmie, w której pracuję, jest "dziwny" i niejasny system wynagradzania. Sprzedajemy wyroby medyczne, zatrudnieni jesteśmy jako specjaliści ds. sprzedaży.
  Mamy pensję podstawową plus prowizja, która jest stała i dzielona przez wszystkich pracowników i zależna od obrotów w danym miesiącu (3%...

 • lesny09

  Dodano 2014-01-20 21:54 przez lesny09

  Umowa o dzieło z zagraniczną firmą i samodzielne rozliczanie podatków

  Witam,
  pracuję dla zagranicznej firmy, dla której wykonuję oprogramowanie. Z ową firmą mam podpisaną umowę o dzieło. Co miesiąc na podstawie tej umowy wystawiam im rachunek na z góry określoną kwotę. Każdy rachunek zawiera taką klauzulę:
  1. Za względu na to, że zlecającym dzieło jest podmiot prawa n...

 • asiasitek

  Dodano 2013-06-23 22:12 przez asiasitek

  Wychodzi mi niedopłata podatku. Czy dobrze liczę ryczałt?

  Witam,
  Posiadam działalność gospodarczą od czerwca ubiegłego roku, w PIT-28 wyszło mi, że miałam ponad 300 zł niedopłaty. Poproszę o podpowiedź, co robię źle ponieważ w tym roku jeszcze nie opłacałam US, a już się upominają.
  Płacę ZUS i na ubezpieczenie społeczne wychodzi zawsze 132,53 zł, natomiast...

 • ewa.go

  Dodano 2013-10-18 13:19 przez ewa.go

  Ile wynosi podstawa składek na urlopie wychowawczym od 1 września 2013?

  Jaką podstawę wymiaru składek (na urlopie wychowawczym) wziąć od 1 września 2013 r. przy minimalnym wynagrodzeniu pracownika tj. 1600 zł brutto?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania