eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Kupno tabletu a księgowanie faktury VAT


2013-12-11 16:56 autor: matthew630

6 864 odsłon

Kupno tabletu a księgowanie faktury VAT

Witam,

w dniu 10 listopada założyłem firmę, jestem VAT-owcem. W dniu 9 listopada zakupiłem tablet, 9 listopada to również data sprzedaży jaka jest widoczna na fakturze. W dniu 13 listopada udałem się do punktu, w którym zakupiłem tablet wraz z paragonem i poprosiłem o wystawienie faktury na moją firmę, na podstawie tego paragonu.

Sprzedawca wystawił mi fakturę z dniem 13 listopada. Czy mogę taką fakturkę zaksięgować jako kosztową skoro data sprzedaży to jeden dzień przed faktycznym uruchomieniem działalności? Na fakturze są obie daty (data sprzedaży i wystawienia faktury). Tablet jest moim narzędziem pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-11 18:00 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Jeżeli koszt poniesiony jest w związku z prowadzoną działalnością i wykorzystywany jest w tej działalności , służy utrzymaniu i zabezpirczeniu źródeł przychodu, to na podstawie faktury można wprowadzić  tablet do kosztów podatkowych mimo, że data sprzedaży jest wcześniejsza.  Mówią o tym interpretacje podatkowe np.  Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 stycznia 2011 r., nr IPPB1/415-935/10-2/KS. W interpretacji tej czytamy: "Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają unormowania, które zabraniałoby zaliczenia do kosztów, wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jednakże obowiązek udowodnienia powiązania poniesionego wydatku ze źródłem przychodu spoczywa na podatniku. Zatem koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale mające związek z uzyskiwanym później przychodem stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej".

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania