eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak sprzedać środek trwały kupiony na podstawie umowy kupna-sprzedaży?


2013-12-08 20:59 autor: kejt

9 549 odsłon

Jak sprzedać środek trwały kupiony na podstawie umowy kupna-sprzedaży?

Witam,

Jakiś czas temu firma kupiła maszynę na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Maszyna była poddana jednorazowej amortyzacji. Teraz chce ją sprzedać. Firma jest VAT-owcem. Czy ma wystawić fakturę VAT ze stawką ZW? Czy umowę kupna-sprzedaży (kupujący nie jest płatnikiem VAT)?

Proszę o szybką odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2013-12-09 13:57

Bardzo dziękuję za odpowiedż.

Proszę o odpowiedż czy dobrze interpretuję w/w art. Maszyna była kupiona ponad rok temu więc kupującemu powinnam wystawić fakturę VAT ze Stawką ZW czy 0 ? bo nie jestem pewna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-09 07:59 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Skoro firma jest podatnikiem Vat to obowiązana jest do wystawienia faktury  w momencie sprzedaży, w tym wypadku środka trwałego
    Przy zakupie nie przysługiwało odliczenie podatku Vat, więc zakup bez odliczenia Vat  na dzień dzisiejszy przy sprzedaży mozna skorzystać ze zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o VAT. 
    Dodatkowo okres użtkowania wynosić powinien co najmniej  6 m-cy 


    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 2 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-09 13:54 autor odpowiedzi: kejt

    W moim przypadku maszyna była kupiona ponad rok temu więc według w/w art. powinnam wystawić dla kupującego fakturę VAT ze stawką Zw tak ? Dobrze zinterpretowałam ten art.?

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-09 14:05 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Tak, bo spełnione są oba warunki dla zastosowania stawki zwolnionej

     1.nie odliczono Vat
     2.towar użytkowany co najmniej pół roku po nabyciu 

    W przyszłym roku zmienia się ustawa i całkowicie zmieni się charakter zwolnienia dla dostawy ruchomych towarów używanych.

    Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice zaktualizował/a odpowiedź 2013-12-09 14:07
    Tak wystawiona faktura ze stawka zwolnioną

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 1 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • maciek_88

    Dodano 2014-02-20 11:38 przez maciek_88

    Sprzedaż środka trwałego, którego jestem współwłaścicielem

    Witam,
    mam na ewidencji samochód osobowy, którego jestem współwłaścicielem. Auto było zakupione na umowę kupna-sprzedaży, a wartość początkowa została przyjęta na 50% kwoty z umowy. Jaki dokument mam wystawić przy sprzedaży auta? Czy to ma być umowa kupna-sprzedaży, czy faktura zwolniona z VAT (auto...

  • mapis

    Dodano 2016-02-22 20:30 przez mapis

    Czy wystawić fakturę VAT przy sprzedaży środka trwałego firmy?

    Dzień dobry,w lutym tego roku chcę zrezygnować z bycia VAT-owcem, ponieważ od dwóch lat mój przychód nie przekroczył 150 tys. zł.W marcu chcę sprzedać środek trwały od 4 lat używany w firmie. Kupiłam ten środek trwały nie będąc jeszcze VAT-owcem, nie odliczyłam VAT.Jaki dokument teraz powinnam wysta...

  • Miden

    Dodano 2015-09-06 16:43 przez Miden

    Handel autami, środek trwały, sprzedaż i zamiana auta w rozliczeniu

    Witam,prowadzę działalność gospodarczą handlu pojazdami, usługi transportowe itp. Mam środek trwały - samochód ciężarowy typu VAN. Ogłaszałem go za 8000 zł brutto, nie było ofert kupna. Sprzedałbym go za 7500 zł brutto, lecz nie było chętnych. Pojawiła się propozycja zamiany na inny pojazd o podobne...

  • Jerzy85

    Dodano 2013-12-09 13:45 przez Jerzy85

    Administracja nieruchomości a odliczenie VAT za samochód

    Witam
    Prowadzę administracji nieruchomości. Do wystawiania faktur podaje jedynie adres i mój nr NIP. Comiesięcznie wystawiam najemcom faktury VAT i rozliczam się z VAT-7, ale nie posiadam REGONU. 
    Czy w moim przypadku też mogę odliczyć VAT od zakupionego samochodu i wciągnąć go jako element trwały, ...

  • andrzej151

    Dodano 2013-05-29 19:53 przez andrzej151

    Faktura VAT czy umowa kupna-sprzedaży

    Kupiłem samochód ciężarowy na swoje nazwisko w Niemczech w 1996 r. Nie miałem wtedy zarejestrowanej firmy, więc nie moglem odliczyć podatku VAT. Po założeniu firmy transportowej samochód wprowadziłem do składników środków trwałych. Jest zamortyzowany, a teraz chcę go sprzedać. Czy dzisiaj wystawiam ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwrot faktury korygującej przez gminę nie przeszkadza rozliczeniu VAT

    Zwrot faktury korygującej przez gminę nie przeszkadza rozliczeniu VAT

    To że gmina po przyjęciu faktury korygującej odesłała ją sprzedawcy, nie wpływa na prawo podatnika do skorygowania podatku należnego zgodnie z wartościami z niej wynikającymi. Skoro bowiem podatnik posiada potwierdzenie odbioru tej ...

  • Wystawianie faktur: W 2020 r. obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie

    Wystawianie faktur: W 2020 r. obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie

    Prowadząc działalność gospodarczą, podatnicy zawierają transakcje z innymi firmami i osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami. Zdarzają się również sytuacje, w których przedsiębiorca dokonuje zakupów prywatnych i traktowany ...

  • Jak wystawić fakturę korygującą?

    Jak wystawić fakturę korygującą?

    Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do prostowania błędów, pomyłek bądź zmian, które wystąpiły w stosunku do sporządzonych faktur. Dokument ten wystawia sprzedawca. Wystawienie faktury korygującej może przy tym ...

  • Jak wystawić notę korygującą?

    Jak wystawić notę korygującą?

    Błędy występujące na fakturach należy korygować. W zależności od wagi błędu oraz tego, kto go zauważył, stosownej korekty może dokonać sprzedawca lub nabywca (mimo że to nie on wystawił błędny dokument). Do korygowania błędów ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania