eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mam obowiązek naliczyć i odprowadzić do US podatek VAT od transakcji z krajami UE?


2013-11-04 00:25 autor: Grażka1301

8 517 odsłon

Czy mam obowiązek naliczyć i odprowadzić do US podatek VAT od transakcji z krajami UE?

Stowarzyszenie, które reprezentuję nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jesteśmy czynnym płatnikiem podatku VAT. Posiadamy numer NIP jak każdy podmiot czy obywatel. W ramach dotacji z ministerstwa uczestniczymy w działaniach również na terenie Litwy. Tam zakupiliśmy towary i usługi. Za towary obciążono nas fakturami z naliczonym podatkiem VAT.

Są to niewielkie zakupy rzędu 500 zł łącznie. Za usługi transportowe wystawiano nam faktury VAT z 0% stawką (przewóz  wypożyczonym autokarem uczestników spotkania polsko-litewskiego z Litwy do Polski i powrót na Litwę) oraz za bilety autobusowe z Litwy do Warszawy. Za usługi noclegów, kopiowania dokumentów źródłowych oraz filmowania występów zespołów artystycznych obiążono nas rachunkami nie naliczając podatku VAT, ponieważ dostawcy tych usług nie są VAT-owcami.

Jaki obowiązek ciąży na stowarzyszeniu w związku z tymi transakcjami? Udzielono nam informacji, że za usługi musimy sami naliczyć podatek VAT i odprowadzić do US. Czy tak ma być? Jakie dokumenty należy wystawić i złożyć do US? Na jakich kontach planu kont rozliczyć ewentualne naliczenie i przekazanie podatku VAT? W planie kont nie posiadamy kont dotyczących podatku należnego i naliczonego.

Bardzo proszę o szczegółową informację.

Pozdrawiam,

GAGA45

Pytanie zaktualizowano 2013-11-06 14:45

Dla uszczegółowienia mojego pytania informuję ,że faktury za transport osób pochodzą od trzech firm. Pierwsza wystawiona przez firmę na Litwie zarejestrowanej jako podatnik unijny dotyczy wypożyczenia autokaru i przewozu  członków zespołów artystycznych z Wilna do Wrocławia i z powrotem. Stawka Vat na tej fakturze 0 %. Druga faktura wystawiona przez firmę na Litwie (Kowno) zarejestrowanej jako podatnik unijny dotyczy biletów autobusowych na trasie Wilno Warszawa i opodatkowana jest stawką 0 %. Trzecia faktura wystawiona została przez firmę w Polsce jest to  Lux Express Polska Sp. z o.o. NIP bez oznaczenia PL czy innego i jest agencją firmy na Łotwie , który podany jest jako sprzedawca  , faktura dotyczy biletów na trasie Warszawa Wilno i stawka podatku VAT 0 %. Powiedziano mi ,że ta trzecia faktura nie podlega rozliczeniu dodatko wemu VAT , a te wcześniejsze tak. Czy rzeczywiście mam naliczyć od ich wartości 8 % i przekazać do US wypełniając deklarację VAT 9 M?. Jak poprzednio pisałam są jeszcze rachunki wystawione na usługi wykonywane na Litwie w rodzaju : skanowania i kopiowania na CD dokumentów archiwalnych w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk , gdzie nie naliczono vatu i brak jest nr NIP-u wystawcy r-ku i odbiorcy ; rachunki za filmowanie występów zespołów , za rejestrację pieśni obrzędowych czyli usługę zapisu i montażu również wystawionej na rachunku bez nr NIPu i bez naliczenia podatku VAT. Czy od takich rachunków również mamy obowiązek obliczyć VAT i przekazać do US? Zaznaczam ponownie nie jesteśmy płatnikiem podatku VAT , nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie chcemy jednak popełnić błędu stąd nasze pytania i prośba o pomoc. Z góry dziękujemy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-04 21:10 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  wGeneralnie podatnicy VAT dokonujący zakupu towarów od kontrahentów unijnych mają obowiązekrozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Polega to na wykazaniu zarówno VAT należnego, jak i naliczonego (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych), co powoduje, że transakcja ta jest dla nabywcy neutralna podatkowo.

  Jednak nie każdy zakup od kontrahenta z innego kraju Unii zobowiązuje do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W art. 10 ust. 1 ustawy o VAT wymieniono bowiem przypadki, gdy WNT nie występuje. Dotyczy to np. sytuacji, gdy:

  1) nabywcą towarów jest podatnik zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe ze względu na obroty) - jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego i w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł (art. 10 ust. 2 ww. ustawy),

  Powyższe nie dotyczy zakupu nowych środków transportu.

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-05 12:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Hmm - w pierwszej kolejności należałoby określić czy stowarzyszenie jest podatnikiem w myśl ustawy o VAT (na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług). 

  Nocleg jest bezwzględnie opodatkowany w kraju, w którym mieści się hotel/inne miejsce noclegowe. Pytanie też, czy pozostałe usługi świadczyły firmy krajowe czy zagraniczne? - jeżeli krajowe, VAT-u naliczyć nie trzeba będzie.

  Trochę inaczej jest przy transporcie osób.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Falisty2

  Dodano 2013-09-22 19:37 przez Falisty2

  Rozliczenie środka trwałego nabytego na fakturę wewnątrzunijną

  Witam,
  proszę o informację jak rozliczyć podatek VAT w ramach deklaracji VAT-7 w przypadku nabycia środka trwałego na fakturę wewnątrzunijną (netto).
  Dziękuję.

 • Rafal 01

  Dodano 2013-10-28 15:24 przez Rafal 01

  WNT a rozliczenie VAT

  Witam,
  jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwro...

 • jkon

  Dodano 2022-07-06 22:49 przez jkon

  Działalność nierejestrowana a nabycie wewnątrzwspólnotowe UE

  Dzień dobry, chciałbym zacząć prowadzić działalność nierejestrowaną, która opierała by się na zakupie towarów z UE (nabycie wewnątrzwspólnotowe) i sprzedaż w Polsce. Moje pytania dotyczy:
  1. W jaki sposób mam to zrobić aby było wszystko legalne, tj. czy muszę zgłosić VAT-R jako rejestracja podatnika...

 • marekb4

  Dodano 2013-11-02 21:08 przez marekb4

  Zakupy odzieży w Unii Europejskiej a limit 50000

  Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży odzieży, którą kupuję w Unii Europejskiej. Korzystam ze zwolnienia z VAT-u ze względu na wysokość obrotu (150000 zł) i ze zwolnienia WNT (50000 zł)
  Mam pytanie odnośnie tego limitu WNT. Czy do jego wyliczenia bierzemy z faktur kwoty netto czy ...

 • anetasz

  Dodano 2017-10-11 07:08 przez anetasz

  WNT - kolejny przypadek

  Dzień dobry, mam pewien dylemat... co w sytuacji kiedy 26 września otrzymuję fakturę WNT z datą czerwcową? Z VAT należny cofam się do czerwca, natomiast kiedy mogę odliczyć VAT naliczony? Przepisy mówią o 3 miesiącach od miesiąca, w którym faktura VAT została wystawiona, więc ten warunek spełniam, a...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania