eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Korzystniejszy zakup sprzętu w Niemczech czy w PL?


2013-01-04 22:59 autor: pandzia3

3 553 odsłon

Korzystniejszy zakup sprzętu w Niemczech czy w PL?

Witam, chciałam dokonać zakupu urządzenia w Niemczech. Koszt sprzętu to 1080 euro. Dystrybutor w PL i chce płatności w zł (sądzę, że swoją marże także narzucają). Czy korzystniej jest dokonać zakupu bezpośrednio z zagranicy czy w PL?

Do ceny należy dodać VAT 23%, nie wiem jak ma się VAT w Niemczech. Cena w zł jest uzależniona od kursu waluty w dniu dokonania zakupu (1080 23 %VAT i x np 4,3 zł kurs, dobrze liczę, prawda?).

Nie wiem co się bardziej opłaca i czy w Niemczech też wystawia się jakieś faktury, bo podczas rozliczenia z dotacji o ile mi wiadomo następuje za okazaniem faktur.

Jeśli to ma jakieś znaczenie to zakupu dokonuję za pieniądze z dotacji, nie zamierzam być VATowcem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-21 15:43 autor odpowiedzi: Izabela Anuszewska

  W umowie jaką Pan podpisał z instyucją która Panu dotację "dała" rozumnie, że chodzi o 6.2 POKL lub 8.1. 2 POKL - musi być wskazana informacja czy VAT u Pana jest kwalifikowalny czy nie. (zawyczaj jest to załączniku o kwalifikowalności VAT - proszę to sprawdzić) Dodatkowo z opisu Pana pytania wynika, że VAT będzie kwalifkowalny.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-05-14 12:00 przez konto usunięte

  Faktura za zakup towarów z 19% VAT

  Moja firma jest podatnikiem VAT i VAT-UE. Ostatnio zakupiliśmy towary handlowe od kontrahenta z Niemiec, który posiada aktywny numer VAT-UE.
  Dostawca naliczył niemiecką stawkę 19% VAT na fakturze.
  Jak obliczyć od takiej faktury polski podatek?

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-17 15:10 przez konto usunięte

  VAT a kody PKD

  Witam, Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, pod która mam rożne kody PKD (jedne związane z eventami, drugie z produkcja filmą, a trzecie ze szkoleniami, ale nie mam uprawnień szkoły).
  Jeden z kodów to 85.59.Z (Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane) czy ta dz...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-13 23:19 przez konto usunięte

  VAT-UE, czy faktura wystarczy jako dokument potwierdzający transakcję?

  Jestem płatnikiem podatku VAT (ryczałt). Wykonałam usługę dla firmy z Niemiec. Elementy ze stali (materiał - stal zakupiliśmy sami). Zarejestrowaliśmy się jako podatnik VAT-UE. Wystawiona f-rę ze stawką zerową. Czy koniczne są jakieś inne dokumenty potwierdzające prawidłowo przeprowadzoną transakcję...

 • Kedoran

  Dodano 2023-02-20 14:12 przez Kedoran

  Ryczałt, VAT UE, a sprzedaż za granicę

  Dzień dobry, aktualnie moja firma opodatkowana jest w postaci ryczałtu, prowadzę sprzedaż wysyłkową. Chciałbym zacząć sprzedawać produkty kontrahentom z Europy na zasadach B2B.
  Nie do końca rozumiem działanie VAT UE i tego, w jaki sposób miałbym się dalej rozliczać przy wejściu na VAT UE. Czy w Pols...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-04-07 15:53 przez konto usunięte

  Szkolenie realizowane za granicą a VAT

  Dzień dobry,w ramach działalności szkoleniowej prowadził będę szkolenie w Niemczech. Czy i jaki VAT powinienem doliczyć do faktury sprzedażowej? Jestem płatnikiem VAT, moim klientem jest zarejestrowane w Niemczech stowarzyszenie, które płatnikiem VAT nie jest.W internecie znalazłem zarówno informacj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania