eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › urodzenie dziecka w czasie urlopu wychowawczego


2010-02-10 16:48 autor: babsi-53

2 924 odsłon

urodzenie dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym urodziła dziecko.

W związku z tym mam pytanie czy Pracownica musi zwrócić się do Pracodawcy o udzielenie urlopu macierzyńskiego.

Pytam, ponieważ spotkałam się z opinią, że prawo do zasiłku macierzyńskiego nie jest tożsame z prawem do urlopu macierzyńskiego. Zaś urlop wychowawczy nie ulega w tej sytuacji zawieszeniu na rzecz urlopu macierzyńskiego. Taką interpretację przedstawiono mi na podstawie Art. 29 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Proszę o prawidłową interpretację wyżej opisanej sytuacji. Dziękuje.

babsi-53

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-04-09 22:37 autor odpowiedzi: asik50

  ''Jaki urlop z tytułu urodzenia dziecka w trakcie wychowawczego?

  Czy pracownica, która po dwóch latach urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko urodziła kolejne dziecko ma prawo do przerwania tego urlopu i przejścia na urlop macierzyński, a po jego wykorzystaniu - do urlopu wychowawczego na drugie dziecko (w jakim wymiarze: 2 czy 3 lata)?Pracownicy, która urodziła dziecko podczas korzystania z urlopu wychowawczego, nie przysługuje urlop macierzyński, czyli w tym przypadku nie nastąpi "przerwanie" urlopu wychowawczego. Ten urlop trwa nadal, chyba że pracownica przed urodzeniem drugiego dziecka zrezygnowała z urlopu wychowawczego i powróciła do pracy. Z treści pytania to jednak nie wynika.

  W tym czasie, podczas dalszego wykorzystywania udzielonego urlopu wychowawczego, pracownica ma prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

  Po upływie tego okresu pracownica może nadal korzystać z udzielonego jej wcześniej urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Może też zrezygnować z niego i wystąpić do pracodawcy o udzielenie nowego urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Taka rezygnacja - za zgodą pracodawcy - możliwa jest w każdym terminie, a bez tej zgody, po uprzednim powiadomieniu pracodawcy najpóźniej na 30 dni przed zadeklarowanym powrotem do pracy (faktycznie do podjęcia pracy nie dojdzie z uwagi na urodzenie drugiego dziecka). W pierwszym przypadku - dalszy czas trwania urlopu wychowawczego będzie stanowił różnicę między ustalonym wymiarem urlopu (maksymalnie 3 lata), a czasem już wykorzystanym (2 lata), w drugim - nowy urlop może trwać do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

  §Podstawa prawna

  Art. 180 -1863 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).Art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

  par. 1-3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. nr 230, poz. 2291).''

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania