eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Podstawa zasiłku macierzyńskiego z 90 dni


2013-12-16 18:52 autor: marzycielka1

2 492 odsłon

Podstawa zasiłku macierzyńskiego z 90 dni

1). Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, w 11 tyg. Termin porodu mam na 8.07.2014. Moje wynagrodzenie brutto wynosi: 1800 zł (netto: 1279,00). Oczywiście mam też "pensję na boku". Słyszałm, że jest możliwość zwiększenia pensji brutto i wówczas zasiłek macierzyński jest liczony jako podstawa nie z 12 m-cy, a z 90 dni. Jak należy to zrobić żeby podstawa liczona była z 90 dni, a nie z 12 mcy?

Moje pytanie: Kiedy należy to zrobić, żeby otrzymać zwiększony zasiłek? Czy wystarczy podpisać aneks do umowy, ubruttowić pensję i przynieść zwolnienie? W jakiej kolejności to zrobić? Najpierw zwolnienie? Na jaki okres? Później aneks do umowy i później 90 dni żadnego zwolnienia i podstawa liczona od kiedy? 

2). Oprócz pracy zawodowej od czerwca 2011 prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży internetowej. Płacę tylko składkę zdrowotną co miesiąc. Co zrobić, żeby zarejestrować się do ZUS ze składkami społecznymi (chorobowym) i przynieść ZUS-owi zwolnienie L4 i pójść w jednym czasie na zwolnienie lekarskie zarówno w działalności, jaki i w pracy na etacie. Wiem, że okresy te muszą się pokrywać.

Tylko proszę Państwa o dokładną poradę, czy będę w stanie po uprzednim zarejestrowaniu w ZUS składek społecznych (chorobowego) dostarczyć L4 i pobierać zasiłek chorobowy do czasu porodu od pracodawcy i od ZUS w ramach działalności gospodarczej, no i później macierzyński (rodzicielski) przez 52 tyg.

Najlepiej to chciałabym zapłacić składkę społeczną z tytułu działalności gospodarczej na maksymalną możliwą podstawę jeden lub dwa miesiące przed L4 i pójść na zwolnienie lekarskie i pobierać zasiłek chorobowy z ZUS. Tylko nie wiem, czy można chorować na działalności gospodarczej (kilka m-cy przed porodem), i czy ewentualnie wtedy podlegam zapłacie składek ZUS?

Rozpisałam się trochę, ale nie mam się kogo zapytać. Jeżeli znalazłaby Państwo czas, żeby poświęcić mi na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które mam byłabym bardzo wdzięczna.

Dziękuje!!!

Pytanie zaktualizowano 2013-12-16 20:11

Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się
na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków
zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju
nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące
kalendarzowe.
Art. 44. (uchylony).21)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-16 20:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W pierwszej sytuacji musiałby być zwiększony wymiar etatu. Pensja na boku się nie liczy (w sensie podstawy zasiłku). W drugiej sytuacji , jeżeli odprowadzana jest obowiązkowa składka chorobowa z tytułu zatrudnienia to nie może Pani odprowadzać dobrowolnej składki chorobowej z racji prowadzenia działalności, więc ta mozliwość zwiększenia zasiłku odpada.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-17 12:57 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jezeli zwiekszenie nastepuje u tego samgo pracodawcy to srednia liczona bedzie z 12 miesiecy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-06 20:42 przez konto usunięte

    Zasiłek macierzyński gdy "nakłada się na siebie" etat i działalność gospodarcza?

    Witam,
    jestem aktualnie we wczesnej ciąży. Od początku roku jestem zatrudniona na staż w ramach umowy o pracę. Staż trwa do końca października i później muszę działać "na własną rękę".
    Zakładam aktualnie własną działalność gospodarczą. Przez wrzesień i październik mam zamiar opłacać tylko składkę ch...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-08-26 11:50 przez konto usunięte

    Etat i własna działalność. Jak obliczyć zasiłek chorobowy i macierzyński?

    Witam serdecznie,
    bardzo proszę o informację co w danym przypadku należy się kobiecie ciężarnej.
    1. Jest pracownikiem na etacie na najniższą krajową (1750 brutto) czas nieokreślony prowadzi własna działalność gospodarczą. Czy w ramach prowadzonej działalności może dobrowolnie odprowadzać wyższe skła...

  • anetapawelczyk

    Dodano 2015-01-20 13:03 przez anetapawelczyk

    Działalność gospodarcza na wychowawczym

    Dzień dobry,jestem aktualnie na wychowawczym. Umowę mam na czas nieokreślony. Chciałabym teraz założyć własną działalność gospodarczą. Jeżeli zajdę w ciąże i urodzę dziecko, to jak wygląda zasiłek macierzyński? Czy bedzie on wypłacony tu i tu? Proszę o poradę.Drugie pytanie jest takie: jeżeli będę n...

  • Dach111

    Dodano 2014-10-18 22:16 przez Dach111

    Nowa umowa a zwolnienie w ciąży

    Od 2,5 roku pracowałam w firmie, która była zarejestrowana na żonę prezesa, w związku z embargo jakie Rosja nałożyła na owoce i warzywa niestety nie było już dla mnie pracy w tej firmie. Mój szef to bardzo dobry człowiek, zatrudnił mnie w swojej firmie, która jest zupełnie w innej branży, gdzie emba...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-16 23:29 przez konto usunięte

    Jaki zasiłek będzie mi przysługiwał na L4 w ciąży? Mam działalność i umowę o pracę

    Witam,
    od lutego 2010 roku prowadzę działalność, od 1.04.2014 r. jestem też zatrudniona na czas nieokreślony (umowa o pracę) i otrzymuję wynagrodzenie 5848 zł brutto/miesiąc. Z tytułu działalności odprowadzam do ZUS składkę zdrowotną. Jestem w ciąży, od czerwca lub lipca będę na L4 do końca ciąży (t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania