eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy należy się jakaś renta, a jeśli tak, to która?


2016-08-02 14:01 autor: wladyslaww

12 599 odsłon

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy należy się jakaś renta, a jeśli tak, to która?

Witam,

moja mama ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Napisane jest tak: - 02-P/01-U orzeczenie ma charakter trwały - Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 2005 roku.

Niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa. Ma przepracowane ponad 20 lat w zakładzie pracy chronionej. W 2009 roku urząd pracy wysłał ją na badania zdolności do pracy, gdzie lekarz orzekł, że jest niezdolna do podjęcia jakiejkolwiek pracy ze względu na problemy ze wzrokiem, słuchem, problemy z koordynacją psychoruchową i ogólny stan zdrowia.

Została wtedy wykreślona z urzędu pracy na podstawie tej decyzji lekarza. Od tej pory pobiera tylko zasiłek pielęgnacyjny w wysokości około 100 zł. Czy w takim wypadku należy się renta? Socjalna, lub z tytułu niezdolności do pracy?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-02-17 15:37 przez konto usunięte

  Renta socjalna a sprzedaż na allegro

  Witam serdecznie,w październiku ubiegłego roku otrzymałam rentę socjalną - choroba pojawiła się przed ukończeniem 18-stego roku życia (teraz mam 24 lata), jest to choroba psychiczna: choroba afektywna dwubiegunowa (naprzemiennie występujące epizody manii i depresji), dostałam całkowitą niezdolność d...

 • Józefina63

  Dodano 2013-10-09 17:01 przez Józefina63

  Wcześniejsza emerytura dla osoby niepełnosprawnej

  Mam 60 lat życia z 1953 r., 43 lata i 8 m-cy pracy, 18 lat pracy w warunkach szczególnych. Do 2005 r. nie mam 15 lat przed 1998. Obecnie jestem na rencie, mam częściową niezdolność do pracy i pracuję w ZPCH, mam niepełnosprawność umiarkowaną.
  Czy mogę się starać o wcześniejszą emeryturę? W jednych p...

 • alinaw222

  Dodano 2020-11-15 09:47 przez alinaw222

  Renta a praca

  Witam 6 października lekarz orzecznik ZUS wydał orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby nowotworowej na 1 rok i przyznał mi rentę. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony i mam 63 lata.
  Do dnia dzisiejszego nie mam decyzji z ZUS, a 19 listopada kończy mi się zwolnienie leka...

 • Zaniepokojona

  Dodano 2016-02-15 22:32 przez Zaniepokojona

  Kiedy odzyskam rentę?

  Witam, mój tata otrzymywał przez 20 lat rentę chorobową, po 20 latach nagle mu ją odebrano i uznano go za zdolnego do pracy. Oczywiście zaczął odwoływać się od tej decyzji do ZUS-u, do sądu i cały czas uznawano go za zdolnego do pracy, ale oczywiście decyzja ta jest sprzeczna z tym co lekarz neurolo...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-07 20:37 przez konto usunięte

  Śmierć ojca a renta dla uczącego się pełnoletniego rodzeństwa

  Witam, zmarł mój ojciec i razem z bratem złożyliśmy podanie o przyznanie renty. Obydwoje ukończyliśmy 18 lat, ale nadal się uczymy.Otrzymaliśmy odpowiedź, iż nie przysługuje nam prawo do renty, ponieważ nie miał ustalonego prawa do renty lub emerytury z tytułu niezdolności do pracy; nie spełniał war...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania