eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Renta rodzinna dla osoby ubezwłasnowolnionej


2015-02-09 18:19 autor: natalia551

6 015 odsłon

Renta rodzinna dla osoby ubezwłasnowolnionej

Czy Sąd Opiekuńczy może nakazać mnie jako opiekunowi prawnemu osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, która jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, abym działała w tej sprawie na korzyść ubezwłasnowolnionego?

Jestem matką osoby ubezwłasnowolnionej. Mieszkamy na wspólnym gospodarstwie. Córka jest osobę pełnoletnią, pobiera rentę socjalną, realizuje obowiązek szkolny na etapie gimnazjum.

Zmarły mąż, który był jednocześnie ojcem córki pobierał dość wysoką emeryturę przekraczającą 200% najniższej renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy.

Obie jesteśmy uprawnione do renty rodzinnej po mężu (ojcu), przy czym korzystniejszy dla nas obu jest układ, kiedy córka pobiera rentę socjalną, a ja rentę rodzinną po zmarłym mężu.

Czy sąd może wziąć pod uwagę fakt, że mieszkamy na wspólnym gospodarstwie, a na mnie ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do córki?

Aktualnie ja pobieram świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z pracy, w związku z opieką nad córką.

Bardzo proszę o odpowiedź w tej sprawie.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania