eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Problemy z kręgosłupem a prawo do renty


2015-02-06 12:30 autor: HANA

35 865 odsłon

Problemy z kręgosłupem a prawo do renty

Chciałam zapytać, czy należy się mi renta. Oto wyniki badań RM odcinka szyjnego i kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i RTG odcinka piersiowego:

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej, z tendencją do kifotycznego ustawienia. Zmiany zwyrodnieniowe krążków między kręgowych w postaci dehydratacji na poz.C5/C6 i C6/C7.Na poz. C5 /C6widoczne jest wielołukowe uwypuklenie krążka sięgające w centralno-prawobocznej części ok. 3mm, z modelowaniem przedniej powierzchni rdzenia kręgowego, zwężeniem obu zachyłków bocznych i otworów m-kr., bardziej po lewej stronie, w przyleganiu do korzeni obu nn. rdz.C6. Na poz. C6/C7 widoczne jest niewielkie szerokołukowe uwypuklenie krążka z tylno-prawoboczną protruzją na ok. 4mm. Uwypuklona część krążka wraz z drobnymi osteofitami krawędzi trzonów powoduje znaczne zwężenie prawego zachyłka bocznego i prawego otworu m-kr. z uciskiem na korzenie prawego n.rdz.C7 i dyskretnym modelowaniem przednio-prawobocznej powierzchni rdzenia-wskazana konsultacja neurochirurgiczna.W niewielkim stopniu zwężony jest również lewy otwór m-kr.

Poza tym drobne zaostrzenia na krawędziach trzonów oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-kr. w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji i zaostrzeń na krawędziach powierzchni stawowych wielopoziomowo. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego na poz. C5 zmniejszony do 11 mm. na poz. C6 do ok. 12mm. Poza tym w granicach normy. Sygnał rdzenia szyjnego prawidłowy. Wynik badania krę. lę-krzyż. Obniżenie wysokości tarczy L5-S1 w jej części tylnej ze zmniejszeniem intensywności sygnału tarcz L4/L5/S1 w sekwencjach T2 zależnych odpowiada zmianom degeneracyjno zwyrodnieniowym z dehydratacją krążka międzykręgowego.

Bardziej poziome ustawienie kości krzyżowej. Nierówności blaszek granicznych trzonów-guzki Schmorla wielopoziomowo-Th12-L4.Na poz L4/L5zaznaczone cechy uszkodzenia pierścienia włóknistego tarczy w jego części tylno pośrodkowej, szeroka wypuklina tarczy na ok. 3 mm zwęża kanał kręgowy-korzenie nerwowe L5 w zachyłkach bocznych przyleganiu-bez cech kolizji.Na pozL5/S1tylna pośrodkowa wypuklina tarczy na ok. 3 mm zwęża kanał kręgowy-korzenie S1 bez cech kolizji. Wymiar strzałkowy kostnych granic kanału kręgowego w zakresie normy. Wysokość trzonów eachowana. Sygnał szpiku kostnego w normie. Stożek rdzeniowy na poziomie L1 o prawidłowym sygnale.

RTG kręg. odc. piersiowego: Drobne zmiany zwyrodnieniowe w trzonach dolnych kręgów piersiowych z nierównościami obrysów blaszek granicznych trzonów kręgów piersiowych na tym poziomie. Tarcze m- kręgowe nie przewężone znamiennie.                                                                                                                               
Obecnie nie pracuję bo bóle, które mam nie pozwalają mi na podjęcie pracy. Nie mogę stać, chodzić ani leżeć, gdy się pochylę to ciężko się wyprostować. Ogromne bóle mam karku, ręki prawej, pleców, nasilające się po wysiłku i gwałtownym ruchu. Do tego dochodzi mrowienie kończyn górnych, brak czucia, zawroty głowy, omdlenia, rwa kulszowa.

Lekarz zabronił mi dźwigać, góra dwa kg. Chodziłam na wiele rehabilitacji i brałam zastrzyki, ale to nie pomagało. Problemy z kręgosłupem mam od 18. roku życia. Obecnie mam 40 lat. Opłacam składki od 10 lat w KRUS. Przepracowanych lat mam ok.10. Czy mogę ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z KRUS?  

Za odpowiedź z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-06 18:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  O rentę zawsze można się starac.
  Za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się ubezpieczonego, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za trwałą, jeżeli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Natomiast w przypadku, gdy ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy - całkowitą niezdolność do pracy uznaje się za okresową. O niezdolności ubezpieczonego do pracy orzekają w postępowaniu orzeczniczym lekarz rzeczoznawca KRUS lub w drugiej instancji komisja lekarska KRUS.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Zbyszek555

  Dodano 2014-03-18 12:07 przez Zbyszek555

  Renta z tytułu niezdolności do pracy a zmiana pracy

  Witam!
  Mam staż 41 lat pracy i wiek 61 lat. Ostatnie 182 dni przebywałem na zwolnieniu lekarskim. Pod koniec tego okresu złożyłem wniosek do ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Decyzję orzecznika ZUS otrzymam już po okresie 182 dni.
  Czy mogę teraz zwolnić się z zakładu pracy i podjąć nową (l...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-17 22:19 przez konto usunięte

  Świadczenia przedemerytalne i prawo do renty przy zaćmie. Coś mi się należy?

  Witam serdecznie,
  urodziłam się 12.12.1955 roku, od półtora roku jestem bezrobotna. Otrzymałam zasiłek do grudnia 2013. Mam przepracowane przeszło 30 lat. W urzędzie pracy otrzymałam informację, że pracy dla mnie nie ma i zapewne nie będzie, a świadczenia przedemerytalne mi się nie należą i że muszę...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-24 01:23 przez konto usunięte

  Świadczenie rehabilitacyjne, zwolnienie i renta

  Witam!
  Pracuję od 16 listopada 2009 roku - do chwili obecnej jestem zatrudniony. W międzyczasie byłem na kilku zwolnieniach lekarskich oraz na dłuższym zwolnieniu lekarskim od 26 sierpnia 2012 roku do 25 maja 2013 roku (6 miesięcy zwolnienia oraz świadczenie rehabilitacyjne 3 miesiące). Po powrocie ...

 • Gosiak

  Dodano 2014-01-03 21:50 przez Gosiak

  Czy mężczyzna z 30-letnim stażem pracy w wieku 60 lat może ubiegać się o rentę/emeryturę?

  Czy mężczyzna z 30-letnim stażem pracy w wieku 60 lat może ubiegać się o rentę/emeryturę/inny zasiłek? Jakie warunki muszą być spełnione?
  Czy w tej sytuacji założenie własnej działalności, a następnie funkcjonowanie jej przez jakiś czas (dwa lata?) mogłoby się przyczynić do przyspieszenia procesu ub...

 • JASIEK401

  Dodano 2018-01-08 15:19 przez JASIEK401

  Czy powinienem złożyć wniosek o emeryturę i z jakiego powodu?

  W lutym kończę 60 lat, w chwili obecnej przebywam na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, świadczenie mam przyznane do końca 2018 roku. Mam przepracowane 30 lat, w tym w warunkach szczególnych 13 lat do 1998 roku i rok przed przejściem na rentę w 2013 roku. Oprócz tego mam stwierdzoną c...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania