eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Kiedy mogę przejść na emeryturę?


2015-02-02 16:18 autor: aleksysz

3 247 odsłon

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Kiedy mogę przejść na emeryturę?

Jestem po operacji kręgosłupa i od 3 miesięcy na L4 (nie wiem do kiedy). Mam 64 lata i ponad 45 lat pracy. Z zakładu pracy (do 20 osób) dostałem wypowiedzenie. Jestem pracownikiem fizycznym zatrudnionym na czas nieokreślony. Powodem wypowiedzenia likwidacja pracodawcy. Wypowiedzenie kończy się 30.04 br., a ewentualne 182 dni zwolnienia lek. 26.04 br.

Czy po skończeniu chorobowego mogę starać się o emeryturę lub inne świadczenie? Obecny właściciel firmy przekazuje ją swojemu zięciowi. Czy w tej sytuacji będę musiał podpisać nową umowę z nowym pracodawcą, czy też mogę odmówić i zarejestrować się w UP jako bezrobotny, a potem starać się o świadczenia przedemerytalne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2015-02-02 18:24

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz , niestety nie wiem o co chodzi w wyrażeniu forma przejęcia firmy. Czy mógłby Pan to wyjaśnić ?  Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-02 17:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszystko zalezy do formy przejęcia firmy. Nie mniej jednak, jeżeli zostanie Pan zwolniony z przyczyn zakładu pracy (likwidacja) po zarejestrowaniu się w PUP i pobieraniu zasiłku przez 6 miesięcy może się Pan starac o świadczenie przedemertyalne. Nie ma Pan obowiązku przechodzenia do nowej firmy. W takiej sytuacji zwolnienie będzie z przyczyn nie dotyczacych Pana, więc zakładu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-02 18:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Chodzi o to, czy była likwidacja firmy czy tez przejęcie z art. 231 Kodeksu pracy, gdzie nowy pracodawca przejmuje pracowników na "starych " zasadach.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2015-02-02 18:29
  art 23 1 a nie 231 K.p.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2015-02-02 18:30
  Jeszcze raz (coś miesz system) art 23 prim K.p.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ilka2610

  Dodano 2013-10-24 13:28 przez ilka2610

  Emerytura a rozpad firmy

  Witam,
  pracuję w firmie (umowa na czas nieokreślony) od 6 lat, której grozi rozpad. Jestem z 1961 r. i mam przepracowane 36 lat. Mam pytanie: jeżeli firma upadnie, to czy będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę? Czy będę musiała szukać pracy? A co się stanie, jeżeli firma zostanie sprzedana?

 • Anna7755

  Dodano 2016-03-05 16:25 przez Anna7755

  Przymusowe pójście na emeryturę a chęć dalszej pracy

  Witam serdecznie, w tym roku kończę 61 lat i mogę iść na emeryturę. Dwa lata temu nie pozwoliłam sobie obniżyć wynagrodzenia gdyż 4 lata przed emeryturą jestem pod ochroną.Chciałabym pracować dłużej. Czy kierownik może mi dać wypowiedzenie z pracy?Czy jednak będę mogła pracować i czy to ja zdecyduję...

 • Natuśka16

  Dodano 2014-10-24 13:47 przez Natuśka16

  Kiedy mogę przejść na emeryturę?

  Witam!30 kwietnia 2014 roku po ponad 20 latach zakończyłam pracę zawodową z powodu likwidacji stanowiska pracy. Od 29 kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim do 28 października.W sumie mam ponad 33 lata pracy. Czy po zakończonym zwolnieniu lekarskim mogę zgłosić się do UP? Czy dopóki nie przejdę ...

 • krystynak55

  Dodano 2014-09-02 11:44 przez krystynak55

  Wcześniejsza emerytura a praca woźnej na 3/4 etatu

  Mam pytanie dotyczące wcześniejszej emerytury.
  W 2015 r. będę miała 40 lat pracy oraz skończę 55 lat życia. Pracuję w szkole jako woźna. Od ok. 4 lat jestem zatrudniona na 3/4 etatu. Czy musiałabym otrzymać cały etat aby się ubiegać o wcześniejszą emeryturę i przez jak długo?
  Proszę o odpowiedź.

 • owska56

  Dodano 2014-01-30 10:03 przez owska56

  Rocznik 1956. Kiedy wniosek na emeryturę?

  Dzień dobry,
  wiele kobiet rocznik 1956 jest bez pracy, są na utrzymaniu męża. Mają za sobą około 30 lat pracy - okresy składkowe i nieskładkowe. W którym roku mogą starać się o emeryturę lub świadczenie przedemerytalne?
  Dziękuję i pozdrawiam.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

 • Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

  Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

  Kobiety odchodzące na emeryturę w wieku 60 lat, które były członkami OFE, mają dwukrotnie przeliczane emerytury. Pierwszy raz, kiedy złożą wniosek emerytalny i drugi raz po ukończeniu 65 roku życia.

 • Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

  Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

  Statystyki prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dowodzą, że dniem, w którym Polacy najczęściej decydują się złożyć wniosek o emeryturę jest poniedziałek. Taka tendencja utrzymuje się już od wielu miesięcy. Czy to ...

 • Od dziś możesz złożyć wniosek o emeryturę. ZUS rozpoczął nabór

  Od dziś możesz złożyć wniosek o emeryturę. ZUS rozpoczął nabór

  Niższy wiek emerytalny w naszym kraju stał się faktem. W związku z tym ZUS spodziewa się, że pod koniec roku napływ wniosków o przyznanie emerytury będzie wręcz lawinowy. Ich nabór ruszył już dziś. Tym Polakom, którzy jeszcze wahają ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania