eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Świadczenie rehabilitacyjne, zwolnienie i renta


2014-01-24 01:23 autor: konto usunięte

8 369 odsłon

Świadczenie rehabilitacyjne, zwolnienie i renta

Witam!

Pracuję od 16 listopada 2009 roku - do chwili obecnej jestem zatrudniony. W międzyczasie byłem na kilku zwolnieniach lekarskich oraz na dłuższym zwolnieniu lekarskim od 26 sierpnia 2012 roku do 25 maja 2013 roku (6 miesięcy zwolnienia oraz świadczenie rehabilitacyjne 3 miesiące). Po powrocie ze świadczenia byłem także na zwolnieniu w sierpniu 2013 roku 14 dni i później od 25 października 2013 roku do teraz.

Obecnie lekarz twierdzi, iż prawdopodobnie mój stan zdrowia nie pozwoli abym wrócił do pracy, że będę na zwolnieniu pół roku i później znowu na świadczeniu rehabilitacyjnym.

Moje pytanie: 16 listopada 2014 roku miałbym 5 lat pracy razem ze zwolnieniami lekarskimi i świadczeniami rehabilitacyjnymi. Z tego co się orientuję to wymagane jest 5 lat pracy w ostatnich 10 latach, aby starać się o rentę - składkowe i nieskładkowe okresy. Czy podając te dane mógłbym po 16 listopada 2014 roku starać się o rentę? Czy nie ma znaczenia, ile było tych okresów nieskładkowych w tym okresie, czy ogólnie ma być 5 lat do renty składkowych i nieskładkowych bez znaczenia ile było tych nieskładkowych? Czy starając się o rentę muszę być zatrudniony na całym etacie czy może to być np. część etatu?

Bardzo proszę o zapoznanie się z tym co napisałem i prosiłbym prostym językiem o podpowiedź, ponieważ przepisy przepisami i czasami trudno je zrozumieć.

Dziękuję za pomoc i odpowiedź,

Pozdrawiam,

Robert Wesołowski

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Gosiak

    Dodano 2013-03-20 20:47 przez Gosiak

    Czy chorując mogę starać się o rentę?

    Mam 60 lat, od 2005 roku nie pracuję, za to choruję. Czy mogę starać się o rentę?

  • krok

    Dodano 2018-06-24 14:45 przez krok

    Choroba pracownika. Czy mogę otrzymać rentę?

    Mam 58 lat, 38-letni staż pracy jako księgowa w tym 23 lata pracy jako główna księgowa, od kilkunastu lat leczę się na depresję i nerwice lekową (główna przyczyna śmierć męża i ciężkie przeżycia i atmosfera w zakładzie, gdzie przepracowałam 35 lat).Ponadto leczę się na nadciśnienie, z którym mam pow...

  • nowa60

    Dodano 2018-04-25 11:36 przez nowa60

    Renta. Ile trzeba mieć stażu pracy by się o nią starać?

    Mam 24 lata i w wieku 17 lat po raz pierwszy w rezonansie lędźwiowym stwierdzono mi niewielkie uogólnione wypukliny krążków międzykręgowych z widocznym modelowaniem więzadeł podłużnych na poziomach L4-L5, L5-S1 oraz lordozę lędźwiową. W kolejnym rezonansie w wieku 23 lat stwierdzono L4-L5 wypuklinę ...

  • libe

    Dodano 2016-09-29 09:50 przez libe

    Wcześniejsza emerytura. Jak na nią przejść z renty?

    Witam,chciałem się dowiedzieć o możliwość przejścia z renty stałej na wcześniejszą emeryturę. W lipcu skończyłem 56 lat, na rencie jestem od 1994 roku, 3 grupa inwalidzka. Jeśli chodzi o lata pracy to: a). 19 lat 7m okres składkowy w tym ponad 14 lat pracy jako górnik pod ziemią (dlatego pytam o wcz...

  • kwiatuszek1

    Dodano 2014-04-29 21:29 przez kwiatuszek1

    Kiedy mogę przejść na emeryturę?

    Urodziłam się w styczniu 1958 roku. Mam zaliczone przepracowanie 25 lat. W lipcu 2002 roku rozchorowałam się, byłam na pół-rocznym zwolnieniu lekarskim, następnie po tym okresie, do października 2014 r. (wg orzeczenia komisji ZUS) przebywam na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
    Kiedy ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

    Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

    Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

  • Choroba po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

    Choroba po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

    W przypadku stwierdzenia, że obecna niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, co poprzednia, biorąc pod uwagę, że między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy była przerwa krótsza niż 60 dni ...

  • Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Choć pracownicy chorują przez cały rok, to obecny "sezon chorobowy" jest dobrą okazją, aby rozstrzygnąć najtrudniejsze dylematy, jeśli chodzi o pracownika długo chorującego. Proponujemy odpowiedzi, których nie wyczytasz wprost z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania