eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › PROBLEM PO ZAKUPIE AUTA


2012-10-11 12:39 autor: andrzej200012

2 069 odsłon

PROBLEM PO ZAKUPIE AUTA

Mam taką sytuację :

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Nie jestem płatnikiem VAT. 

Dokonałem zakupu używanego samochodu na firmę (niestety). Tego samego dnia chciałem auto ubezpieczyć. Z uwagi na to iż chciałem mieć tańsze ubezpiecznie, chciałem do nigo dopisać ojca. Agent ubezpieczeniowy z PZU, po kontakcie ze swoim zwierzchnikiem, poinformował mnie, że jest taka możliwość przy zakupie samochodu na firmę, jednakże muszę dokonać darowizny na rzecz ojca. Zrobiłem darowiznę w wysokośc bodajże 3 procent. Przy rejestracji samochodu, ojca wpisałem jako współwłaściciela.

Zostałem poinformowany, że samochód mogę normalnie amortyzować, odliczać wszystkie koszty (ubezpieczenie, paliwo, naprawy). No i tak robię. Amortyzuję 20% rocznie. 

Ostatnio natknąłem się gdzieś na artykuł że jest to nieprawidłowe. Zasięgnąłem trochę wiedzy, jednak nadal za mało, że można zrobić notę korygująca do faktury zakupu (z datą zakupu auta), że samochód miał być zakupiony na osobę fizyczną, jednakże przez pomyłkę dokonano zakupu na firmę (nie dokonano odliczeń VAT). Czy coś takiego można zrobić? Jezeli to by "przeszło" to słyszałem że trzeba także zrobić umowę nieodpłatnego użyczenia podpisaną przez dwóch współwłaścicieli i wciągnięcie auta do ewidencji działalności gospodarczej, a w związku z tym, odliczanie wszystkiego co jest możliwe.

Proszę o pomoc, ponieważ chciałbym to załatwić, póki jest jeszcze na to czas.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania