eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › sprzedaz samochodu jako srodka trwalego - jak wystawic fakture?


2012-10-08 23:31 autor: Domini

2 961 odsłon

sprzedaz samochodu jako srodka trwalego - jak wystawic fakture?

Bardzo proszę o pilną poradę. Spółka z o.o. vatowiec  zakupiła nowy samochód jako środek trwały. Mieliśmy prawo do zwrotu 6000 zl VAT ale nie dokonaliśmy tego zwrotu bo spółka wskutek nieszczęśliwego splotu okoliczności nigdy nie rozpoczęła działalności. Właśnie ją likwidujemy. Sprzedajemy samochód.  I teraz pytanie brzmi: JAK WYSTAWIĆ FAKTURĘ? Załóżmy:  nowy samochód rocznik 2011 kosztował nas 82 000 zl, brutto.  Powiedzmy, że chcemy wziąć za niego 64 000 zł.  Jak jest z VATem?

Z góry dziękuję za pomoc

Pytanie zaktualizowano 2012-10-09 12:57

Z ostatniej chwili. Jest mozliwosc sprzedania samochodu pracownikowi pewnej ambasady. Bedzie to jego prywatny samochod ale bedzie mial prawo do zwrotu VAT-u). Czy to cos zmienia z naszej strony

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-10 17:35 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Pierwsza sprawa to odliczenie 6000 PLN VAT to nie jest prawo do odliczenia VAT. Dlatego w przypadku odliczenia tych 6000 PLN i sprzedaży ŚT w kolejnych 5 latach stosuje się inne zasady niż w przypadku sprzedazy ŚT przy którego nabyciu przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku.

  Problem leży w czymś innym, jeżeli spółka nie podjęła działalności i została rozwiązana to czy samochód można traktować jako używany środek trwały przy którego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia?

  Używany znaczy użytkowany a w tym przypadku nie ma mowy o użytkowaniu i amortyzacji bo spółka nie działała.

  Ja bym zmienił klasyfikację zakupu wstecz i określił samochód jako zakup towaru Odliczył w pełni VAT potem przy sprzedaży wyliczył. Różnica była by nadpłatą lub do odprowadzenie do US.

   

   

   

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania