eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Nie VAT-owiec. Czy mogę amortyzować samochód używany w sposób mieszany?


2016-04-14 08:17 autor: wayron

3 612 odsłon

Nie VAT-owiec. Czy mogę amortyzować samochód używany w sposób mieszany?

Jednoosobowa działalność, zwolniona z VAT - chciałbym wciągnąć jako środek trwały do firmy samochód, który kupiła żona już po ślubie (mamy współwłasność majątkową).

Nie jestem wpisany do dowodu rejestracyjnego. Samochód jest używany w sposób mieszany. Czy powinienem jakoś wykazywać, kiedy jest używany prywatnie a kiedy służbowo? Czy mogę amortyzować pełną wartość samochodu czy tylko połowę?

Rozumiem, że faktury za naprawy, paliwo itp. mogę wliczać w całości do kosztów oraz połowę kosztów OC? Czy może całe OC skoro właścicielem jest żona?

Pytanie zaktualizowano 2016-04-14 09:12

Doszukałem się samochód używany w sposób mieszany nie może być środkiem trwałym

W takim razie czy jest jakaś interpretacja nieścisłości w przepisach:

-    Odliczanie 50% VAT oznacza, że samochód wykorzystywany jest po części do celów firmowych i po części do celów prywatnych.
-    Rozliczanie w kosztach amortyzacji samochodu firmowego wpisanego do środków trwałych wyklucza użytek prywatny.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-21 14:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No właśnie - teraz niespodzianka - zgodnie z obecnymi interpretacji organów podatkowych środek trwały może być wykorzystywany także prywatnie. I nie przeszkadza to jego amortyzacji od pełnej wartości początkowej. Warunkiem jednak jest, iż środkami trwałymi są tylko te składniki majątku, które stanowią własność lub współwłasność podatnika (w przypadku współwłasności wartość początkową ustala się w takiej części, jaka przypada na podatnika).
    Wyjątkiem są niektóre małżeństwa.
    Zapraszam do lektury http://www.podatki.egospodarka.pl/117428,Amortyzacja-samochodu-wykorzystywanego-w-dzialalnosci-gospodarczej,1,68,1.html
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-04-21 14:15
    art. 22g ust 11 ustawy o PIT. W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • san.brique

    Dodano 2015-02-24 20:20 przez san.brique

    Jednoosobowa działalność gospodarcza a przerejestrowanie samochodu do firmy

    Witam,
    prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, posiadam auto zarejestrowane na siebie jako osobę prywatną a chciałbym go teraz przerejestrować na firmę.
    Czy jest to możliwe i czy będzie potrzeba zmiany dowodu lub adnotacji w dowodzie? Nie chce odliczać sobie nic, chcę tylko żeby był zarejestr...

  • kabi

    Dodano 2014-06-13 12:00 przez kabi

    VAT, amortyzacja i KUP po 1 kwietnia 2014 a zakup auta używanego

    Mąż ma jednoosobową działalność gospodarczą, jest płatnikiem VAT. Rozlicza się na zasadach ogólnych, KPiR.
    Kupiliśmy używany samochód 1.2 75 KM. Zakup w dniu 13 maja 2014 od osoby fizycznej na umowę cywilno-prawną (w umowie zapis, że kupuje mój mąż i będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej...

  • solar-01

    Dodano 2019-02-04 16:09 przez solar-01

    Jakie wydatki związane z używaniem samochodu zaliczyć do kosztów w prywatnym gabinecie lekarskim?

    Prowadzę działalność gospodarczą jako gabinet lekarski. Do tego celu zakupiłam w 2013 roku samochód osobowy, który w styczniu 2018 roku został zamortyzowany. Jakie wydatki związane z użytkowaniem samochodu mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i jaką niezbędną dokumentację z tym związaną powi...

  • FirmaJoannaP

    Dodano 2016-03-12 14:57 przez FirmaJoannaP

    Amortyzacja samochodu

    Witam serdecznie, w marcu 2012 roku kupiłam używany samochód osobowy. W październiku 2013 roku został włączony jako środek trwały do mojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Od tego czasu do końca 2015 roku amortyzowałam pojazdy na stawce 20% x 2, czy teraz w 2016 r. mogę całą kwotę do zamorty...

  • DaAdK

    Dodano 2015-09-08 12:51 przez DaAdK

    Prywatny samochód w firmie a VAT

    Dzień dobry,zacząłem wykorzystywać w działalności prywatny samochód. Chcę tylko odliczać połowę VAT za paliwo i naprawy, a nie mam na razie ochoty prowadzić żadnych kilometrówek i innych zestawień - strata czasu, a nie widzę na razie takiej potrzeby...Pytanie nr 1: Czy mogę tak po prostu odliczać so...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania