eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Współwłasność samochodu, a jednoosobowa działalność gospodarcza


2016-03-07 12:27 autor: Spitz

2 951 odsłon

Współwłasność samochodu, a jednoosobowa działalność gospodarcza

Dzień dobry,

żona emerytka rozpoczęła działalność gospodarczą, firma jednoosobowa, zwolniona z VAT, ewidencja KPiR, współwłasność samochodu z mężem, samochód nie w ewidencji środków trwałych.

Pytania: czy może prowadzić kilometrówkę, gdy mąż „dowozi” żonę do klientów i  ewidencjonowaćw KPiR? Żona nie ma w tej chwili prawa jazdy. Propozycje, jak to poprowadzić zanim żona zrobi prawo jazdy?

Pytanie zaktualizowano 2016-03-22 10:38

Witam, i dziękuję z góry za podjęcie się próby przybliżenia takiego nietypowego przypadku. żona nie wymieniła "papierowego" prawa jazdy na nowe "plastykowe" i stąd kłopot. A teraz info do pytań :jest to 3-4 razy w tygodniu , trzy trasy w obrębie jednej dzielnicy .Trasy ok. 10 km. Wracam nieraz 2 x w tygodniu po żonę. Nie jest to regularne co tydzień . W miesiącu lutym było to 156 km.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-14 14:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ciekawy przypadek. Wydaje się że nie ma przeszkód, aby żonę dowozić. Ile jednak będzie takich wyjazdów i z jaką częstotliwością będą się odbywać? ZUS może bowiem próbować tutaj potraktować męża jako osobę współpracującą.
  Jak będą te jazdy wyglądać? Czy żona zostanie zawieziona, potem Pan wraca do domu a następnie jedzie po żonę?

  Spitz skomentował/a odpowiedź 2016-03-20 14:34

  Witam, i dziękuję z góry za podjęcie się próby przybliżenia takiego nietypowego przypadku. żona nie wymieniła "papierowego" prawa jazdy na nowe "plastykowe" i stąd kłopot. A teraz info do pytań :jest to 3-4 razy w tygodniu , trzy trasy w obrębie jednej dzielnicy .Trasy ok. 10 km. Wracam nieraz 2 x w tygodniu po żonę. Nie jest to regularne co tydzień . W miesiącu lutym było to 156 km.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Emeryt z własną firmą. Czy musi opłacać składki ZUS?

  Emeryt z własną firmą. Czy musi opłacać składki ZUS?

  Coraz więcej emerytów decyduje się pracować albo prowadzić własną firmę. Czy prowadzący działalność emeryci płacą z tego tytułu składki ZUS? Które składki są obowiązkowe, a z jakich są zwolnieni?

 • Kiedy PUE ZUS obowiązkowy dla emeryta?

  Kiedy PUE ZUS obowiązkowy dla emeryta?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie musiał posiadać aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ten obowiązek dotyczy także emerytów i rencistów, którzy do ...

 • Świadczenia i odpis na ZFŚS dla emeryta

  Świadczenia i odpis na ZFŚS dla emeryta

  Przez emeryta-byłego pracownika zakładu należy rozumieć osobę, która przeszła z danego zakładu pracy na emeryturę i po rozwiązaniu stosunku pracy posiada status wyłącznie emeryta. osoba, która po rozwiązaniu stosunku pracy wprawdzie ...

 • Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach

  Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach

  Osoby pobierające rentę lub wcześniejszą emeryturę, które dodatkowo pracowały w 2023 roku, powinny do końca lutego br poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o osiąganych przychodach. Zgodnie z przepisami obowiązują ich bowiem ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania