eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Współwłaściciel samochodu a koszt przeglądu i OC


2016-01-05 20:21 autor: Kamil-87

5 756 odsłon

Współwłaściciel samochodu a koszt przeglądu i OC

Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w EŚT mam wpisany samochód osobowy. Nie jestem pewien, jak rozliczyć koszt przeglądu oraz polisy OC tego samochodu.      


Jestem VAT-owcem oraz rozliczam się na zasadach ogólnych 18%. Jeśli chodzi o VAT za paliwo i części do tego samochodu to odliczam 50% VAT-u, bo jest wykorzystywany do celów mieszanych. Samochód ma współwłaściciela, z którym spisałem oświadczenie że mogę ten samochód wykorzystywać w swojej firmie w zamian za pokrycie wszystkich kosztów eksploatacyjnych.

Ile VAT-u mogę odliczyć z przeglądu, oraz jaką część kosztów za przegląd i OC mogę wpisać w KPiR?

Mogę z faktury za przegląd odliczyć 50% VAT-u, a pozostałą część wraz z ceną netto przeglądu i całą składkę OC wliczyć w koszty?

Czy może ze względu na to że samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych lub ma współwłaściciela mogę wliczyć w koszty tylko część przeglądu i składki OC?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-07 07:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  http://www.podatki.egospodarka.pl/122732,Wspolwlasnosc-samochodu-a-koszty-uzyskania-przychodu,1,70,1.html
  http://www.podatki.egospodarka.pl/79127,Wspolwlasnosc-samochodu-amortyzacja-i-ubezpieczenie,1,65,1.html
  Organy podatkowe wskazuj na obowiązek ograniczenia do wysokości posiadanego udziału. Wprawdzie w przytoczonej interpretacji (pierwszy link) mówi się o pełnych kosztach przeglądu, niemniej ten odnosi się raczej do przeglądu samochodu związanego z jego remontem, niż corocznej wizyty na stacji kontroli pojazdów.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-07 10:09 autor odpowiedzi: Kamil-87

  Dziękuję bardzo za zainteresowanie moim pytaniem i za udzielona odpowiedź. Czyli z przeglądu mogę odliczyć tylko 25% VAT bo jestem jego współwłaścicielem i jest wykorzystywany do celów mieszanych, oraz w koszty mogę wliczyć połowę wydatków za przegląd i polisę OC tak?
  To że współwłaściciel w oświadczeniu napisał że mogę ten samochód wykorzystywać w swojej DG w zamian za pokrycie wszystkich kosztów eksploatacyjnych to nie upoważnia mnie do wliczenia w koszty całej składki OC i przeglądu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-09 13:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  VAT odliczyłbym w połowie wartości z faktury. Tutaj bowiem ustawodawca wskazuje, że jeżeli pojazd jest wykorzystywany w sposób mieszany, to odliczyć można połowę kwoty. Nie dzieliłbym tego jeszcze na pół.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kabi

  Dodano 2014-06-13 12:00 przez kabi

  VAT, amortyzacja i KUP po 1 kwietnia 2014 a zakup auta używanego

  Mąż ma jednoosobową działalność gospodarczą, jest płatnikiem VAT. Rozlicza się na zasadach ogólnych, KPiR.
  Kupiliśmy używany samochód 1.2 75 KM. Zakup w dniu 13 maja 2014 od osoby fizycznej na umowę cywilno-prawną (w umowie zapis, że kupuje mój mąż i będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej...

 • karo33

  Dodano 2015-08-03 10:18 przez karo33

  Jak odliczyć VAT od zakupionego paliwa do samochodu osobowego?

  Witam! Jestem VAT-owcem na zasadach ogólnych i posiadam samochód osobowy, który wykorzystuję prywatnie i w firmie. Nie wiem, jak odliczyć VAT od zakupionego paliwa do auta. Wyszło mi z ewidencji, że przejechałem 1000 km i to mnożę razy stawkę za km i wartość otrzymaną wpisuję do PKPiR, a VAT odlicza...

 • jula19891

  Dodano 2014-05-15 18:06 przez jula19891

  Czy od 1 kwietnia w koszty firmy mogę zaliczyć tylko 50% faktury za paliwo?

  Witam,
  prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem nie-vatowcem, rozliczam się na zasadach ogólnych. Samochód osobowy wykorzystywany w firmie wpisany mam do ewidencji środków trwałych. Do tej pory w kosztach wykazywałam całą kwotę za paliwo (łącznie z VAT-em).
  Czy od 1 kwietnia w koszty fi...

 • kierowca22

  Dodano 2021-12-29 09:40 przez kierowca22

  Odliczanie kosztów samochodu w jednoosobowej działalności bez vatu

  Dzień dobry. Mam własną działalność - taksówka osobowa. Od 1 stycznia 2022 przechodzę na zasady ogólne i mam pytanie czy mogę wciągnąć używany od kilku lat samochód do ewidencji środków trwałych firmy tak aby odliczać koszty eksploatacji w wysokości chyba 75% - tak słyszałem. Bez tego przysługuje ty...

 • basia333b

  Dodano 2014-10-15 18:57 przez basia333b

  Koszty paliwa i eksploatacji samochodu osobowego

  Prywatny samochód osobowy wprowadzony oświadczeniem do środków trwałych nie dawno rozpoczętej działalności gospodarczej (KPiR, VAT). Jak księgować koszty związane z eksploatacją samochodu? Czy paliwo w całości brutto do PKPiR, a pozostałe koszty np. części do samochodu, płyny, oleje netto do PKPiR i...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania