eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Wykup samochodu osobowego po leasingu w 2015 roku


2015-10-05 21:41 autor: konto usunięte

4 292 odsłon

Wykup samochodu osobowego po leasingu w 2015 roku

W październiku 2015 r. po 3-letnim leasingu małżeńska spółka cywilna nabędzie na fakturę VAT za 1% wartości (850 zł VAT) samochód osobowy. Firma leasingowa odmówiła sprzedaży pojazdu w tej cenie na fakturę "na cele prywatne". Ze względu na zmianę przepisów sprzedaż tego samochodu w 2015 r. wiąże się z powstaniem zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym i VAT. Jak można zoptymalizować skutki wprowadzonych zmian w podatkach w 2014 roku?

1. Czy można nie księgować faktury wykupu pojazdu z leasingu i przekazać uchwałą spółki auto na cele prywatne współmałżonków? Czy operacja ta podlega podatkowi VAT, jako nieodpłatne przekazanie, a jeżeli tak, to co stanowi podstawę podatku - wartość z faktury wykupu, czy wartość rynkowa? Czy w takiej sytuacji sprzedaż w przyszłości będzie zwolniona z VAT?

2. Czy po przekazaniu na cele prywatne można dokonać darowizny samochodu własnemu dziecku i czy tu powstaną zobowiązania podatkowe oprócz konieczności zgłoszenia darowizny? Jeżeli wystąpi podatek VAT, to jaka kwota jest podstawą?

3. Czy może po wykupie wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych, odliczyć drobne kwoty z podatku VAT i dochodowego, nie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, gdyż sprzedaż lub darowizna w przyszłości będą opodatkowane tak samo co wycofanie samochodu z działalności w momencie wykupu auta z leasingu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-10-06 07:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No właśnie - fiskus stoi na stanowisku, że przy takim nieodpłatnym przekazaniu z majątku firmowego do prywatnego należy policzyć VAT od .... wartości rynkowej pojazdu. Wnioski takie wyciąga z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT: W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Można by polemizować z takim podejściem zwłaszcza, gdy wszystko odbywa się jednego dnia (i cena nabycia zdaje się wynikać z faktury wykupu).
    Tak samo jest w przypadku przekazania na własne cele prywatne jak  i przy darowiźnie na rzecz dziecka.

    Ciekawe jak by było w sytuacji, w której samochód zostanie wykupiony, niemniej założymy, że po wykupie nie ma on służyć prowadzonej działalności gospodarczej. Auto zostało wykupione i stoi. Jeżeli nie służy działalności, to podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT-u. Jeżeli zaś do odliczenia tego podatku nie miał prawa (czego nie można mylić z podjęciem decyzji o jego nieodliczaniu), nie musi go naliczać w przypadku nieodpłatnego przekazania. Czyli teoretycznie można by tego podatku uniknąć. Niemniej zastosowanie takiego rozwiązania poparłbym dla bezpieczeństwa interpretacją indywidualną....

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-10-14 08:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Lukasz1989

    Dodano 2013-12-28 00:07 przez Lukasz1989

    Jaki jest najkorzystniejszy zakup i sprzedaż samochodu na firmę?

    Witam,
    planuję zakup używanego samochodu osobowego na firmę w trzy letnim leasingu (umowa jest już gotowa) z możliwie jak największymi odpisami podatkowymi oraz sprzedaż go z najmniejszymi skutkami podatkowymi. Moje pytania:
    1). Czy w roku 2014 będzie można kupić używany samochód osobowy bez kratki ...

  • sylwekniewiadomy

    Dodano 2020-10-29 16:54 przez sylwekniewiadomy

    Sprzedaż auta po spłacie leasingu

    Witam, został mi rok leasingu na samochód, chcę spłacić już dziś całość i go sprzedać. Auto jest od osoby prywatnej na umowę kupna-sprzedaży i bank wystawił mi na to fakturę marżę. Czy ja sprzedając ten samochód muszę wystawić fakturę vat czy mogę fakturę marżę?

  • Fraggles

    Dodano 2014-08-24 22:47 przez Fraggles

    Leasing samochodu - podwójne odliczenie VAT

    Witam,
    samochód osobowy został zakupiony na firmę (działalność gospodarcza) w formie leasingu w 11.2013 r.
    Czy po 1 kwietnia 2014 r. dalej będzie obowiązywała możliwość podwójnego odliczenia VAT, czyli pierwszy raz od opłaty wstępnej odpowiednia ilość rat leasingowych (60% lecz nie więcej niż 6000 z...

  • konto usunięte

    Dodano 2019-02-22 15:22 przez konto usunięte

    Sprzedaż samochodu po uprzednim wcześniejszym jego wykupieniu

    Witam,posiadam samochód w leasingu i chciałem dokonać wcześniejszego wykupu, a następnie chcę sprzedać pojazd. Kwota jaką muszę zapłacić leasingowi to 21 tys. złotych brutto. Czy poza podatkiem dochodowym i VAT będę musiał uiścić jakieś dodatkowe opłaty do US? Coś związanego z amortyzacją? Jak wyglą...

  • Lfinda

    Dodano 2017-09-04 11:51 przez Lfinda

    Sprzedaż samochodu leasingowanego w firmie a podatki

    Witam,czy auto, które posiada firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) w leasingu (umowa leasingu z bankiem), może przepisać leasing na innego nabywcę tj. firmę bądź osobę prywatną? Czy istnieje jakichś limit czasowy od kiedy można to zrobić, a także w jaki sposób rozliczamy wówczas w dochodówce...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania