eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Auto z kratką i VAT przy likwidacji


2015-08-04 11:27 autor: Andyki

2 465 odsłon

Auto z kratką i VAT przy likwidacji

Witam,

w 2009 roku zakupiłem na firme auto z kratką - wartość ponad 15 tys. zł. VAT odliczyłem cały, czyli 23% - ostatnie 2 lata działalność była zawieszona aż z automatu została zamknięta.

Czy jest możliwość wycofania auta do celów prywatnych bez zwrotu VAT-u za wartość rynkową? Czy możliwe inne opcje by nie zwracać VAT-u np. wznowienie zakończonej działalności?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-08-05 06:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Trudno wznowić zamkniętą działalność... Niestety w takim przypadku zgodnie z literą prawa należało sporządziś spis z natury likwidacyjny ująć w nim samochód, wycenić i opodatkować. Przekazanie na cele prywatne przed likwidacją również nie przyniesienie zamierzonego skutku, gdyż to także będzie opodatkowane.

  VAT-u nie da się uniknąć, jako że przy nabyciu samochodu przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Chyba żeby samochód złomować... ale zakładam że to rozwiązanie nie wchodzi w grę.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MMisio

  Dodano 2015-07-08 20:22 przez MMisio

  Zamknięcie działalności gospodarczej a auto ciężarowe

  Witam,w 2010 roku kupiłem auto ciężarowe z kratką (cena netto 45 tys. zł) na jednoosobową działalność gospodarczą z pełnym odliczeniem podatku VAT (10 tys. zł) i wpisałem na listę środków trwałych. Po 2 latach zawiesiłem działalność najpierw na rok, a potem na dwa lata. Po tym okresie działalność zo...

 • Firma

  Dodano 2020-10-28 14:47 przez Firma

  Jednoosobowa działalność gospodarcza lekarz a zakup auta

  Dzień dobry, czy posiadając jednoosobową działalność gospodarczą jako lekarz mogę kupić auto na firmę bez VAT ?

 • tasman

  Dodano 2014-01-03 12:52 przez tasman

  Rejestracja samochodu firmowego za granicą a podatek VAT

  Zakupiłem 3 lata temu samochód na firmę - miałem pełne odliczenie VAT. Pół roku temu zawiesiłem firmę w Polsce, a w grudniu 2013 zarejestrowałem prywatnie auto za granicą. Moje pytanie jest takie, czy w takim przypadku zmuszony jestem zapłacić wcześniej odliczony VAT?

 • Ogrodnik95

  Dodano 2022-10-05 16:02 przez Ogrodnik95

  VAT od zakupu samochodu

  Zakupiłem samochód dostawczy zarejestrowany jako samochód ciężarowy do 3.5t z przeznaczeniem uniwersalny, czyli nie mogę uzyskać VAT1 i odliczać 100% VAT i kosztów a tylko 50%, ale czy mogę odliczyć cały VAT z zakupu owego samochodu czy tylko te 50% ?

 • serwisant

  Dodano 2017-09-26 08:17 przez serwisant

  Rozliczenie podatku VAT

  Kupiłem auto "na firmę" w trybie prywatno-służbowym i odliczyłem 50% z VAT z faktury zakupu. Nie wystąpiłem o zwrot VAT-u lecz rozliczam się z US w comiesięcznych deklaracjach VAT składanych do US.Nastąpiła sytuacja, że zmuszony jestem do zamknięcia lub ewentualnie zawieszenia działalności z powodu ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania