eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Rozliczenie podatkowe a złomowanie i demontaż samochodu ciężarowego


2014-06-03 15:57 autor: kasiamarcin

20 858 odsłon

Rozliczenie podatkowe a złomowanie i demontaż samochodu ciężarowego

Firma zakupiła samochód ciężarowy o wartości netto 9000 zł. Samochód nie nadawał się do użytkowania (z uwagi na konieczność wykonania remontu). W związku z powyższym wymontowano części, które mogą zostać odsprzedane w dalszej działalności firmy (jako części używane).

Po wykonaniu demontażu część samochodu oddano do złomowania (nie wystawiono faktury sprzedaży złomu). Po uzyskaniu zaświadczenia o przyjęciu zdemontowanego pojazdu, na podstawie zaświadczenia pojazd został wyrejestrowany.

Jak podatkowo prawidłowo rozliczyć w koszty zakup samochodu? Samochód wprowadzony do ewidencji jako zakup środka trwałego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-04 16:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  przede wszystkim nieprawidłowe było uznanie samochodu za środek trwały. Aby bowiem mógł on się stać środkiem trwałym, musiał być zdatny i kompletny do użytku, zaś z opisu wynika, że samochód był uszkodzony (czyli de faktko nie był zdatny do użytku, gdyż nie mógł spełaniać swojej podstawowej funkcji).

  Możemy tutaj mówić ewentualnie o inwestycji, czyli środku trwałym w budowie okreslonym w ustawie o rachunkowości (mamy tu mały zamęt, niemniej przepisy podatkowe odnoszą się tutaj do ustawy o rachunkowości).

  art. 22 ust. 5e updof mówi, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.

  Przychodem oczywiście jest kwota otrzymana z tytułu zbycia.

  Tyle w podatku dochodowym. Teraz VAT. Tutaj mam pewne wątpliwości dlaczego nie wystawiono faktury? Przecież samochód, a przynajmniej to co z niego zostało, kupiła inna firma prawda? A więc fakturę należało wystawić. Jeżeli faktycznie był to złom, tudzież wrak samochodu, należało wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem i transakcję tę ująć zarówno w rejestrze jak i deklaracji VAT (szerzej tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/105479,Podatek-VAT-odwrotne-obciazenie-na-sprzedaz-samochodu,1,68,1.html  )

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • marian124

  Dodano 2017-01-09 16:22 przez marian124

  Czy muszę zapłaci podatek VAT dwa razy od tego samego samochodu?

  Jestem rolnikiem i prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2008 r. kupiłem samochód ciężarowy za kwotę 66 000 zł, nie odliczałem podatku VAT. Samochód wpisałem do ewidencji środków trwałych, ponieważ przez okres prowadzenia działalności, tj. 8 lat pracowałem na nim w swojej firmie. 29.12.20...

 • Bendezar

  Dodano 2015-09-10 12:03 przez Bendezar

  Podatek VAT – osobowy samochód ciężarowy

  Witam,
  zakupiono samochód ciężarowy o wartości 1107 zł brutto. Do środków trwałych nie został wprowadzony, gdyż nie był zdatny do użytku - brak ważnego badania technicznego pojazdu. Póki co takiego badania pojazd nie będzie posiadał, gdyż został zakupiony z myślą przerobienia go na lawetę. W dowodzi...

 • rafuzg1

  Dodano 2015-07-14 09:30 przez rafuzg1

  Sprzedaż amortyzowanego samochodu po zamknięciu firmy

  Witam,w 2010 roku zakupiłem samochód osobowy jako osoba fizyczna.W 2011 r. wprowadziłem swój prywatny samochód jako środek trwały do swojej jednosobowej firmy. Amortyzowałem go przez 12 miesięcy (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Wartość netto samochodu po umorzeniu wynosiła 14 tys. zł. W 20...

 • Agnieszka0097

  Dodano 2013-07-04 14:50 przez Agnieszka0097

  Internetowa sprzedaż części samochodowych używanych a ryczałt

  Dzień dobry,
  Mam zamiar założyć działalność polegającą na sprzedaży internetowej używanych części samochodowych (głównie opon i felg).
  Moje wątpliwości dotyczą tego, czy prowadząc taki rodzaj działalności mogę wybrać na formę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany?
  Szukają w internecie znalazłam wiel...

 • Jerzy 12345

  Dodano 2014-05-23 17:36 przez Jerzy 12345

  Samochód w firmie a podatki

  Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się PKPiRVAT.
  W 2012 r. kupiłem auto osobowei wprowadziłem do firmy jako środek trwały. Odliczyłem przysługujące 6000 zł podatku VAT i koryguję podatek należny od nabycia środków trwałych przez kolejne 5 lat oraz amortyzuję przez 60 miesięcy. W koszty zal...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania