eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Samochód wniesiony do spółki cywilnej przez jednego wspólnika


2013-10-08 20:00 autor: favor10

12 926 odsłon

Samochód wniesiony do spółki cywilnej przez jednego wspólnika

Witam,

założyliśmy z kolegą spółkę cywilną. W umowie spółki ja "wnoszę w formie wkładu następujące wartości materialne" i tu wypisany samochód osobowy o wartości rynkowej 7000 zł.

Mam pytanie: czy możemy to auto wprowadzić do środków trwałych i rozliczać koszty paliwa bez żadnych spisów przebiegów i przerejestrowywania auta? Tzn. w dowodzie widnieję ja, jako jeden ze wspólników?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-09 11:34 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Tak, pojazd ten można wprowadzić do ewidencji środków trwałych spółki i wydatki związane z jego eksploatacją oraz odpisy amortyzacyjne rozliczać bezpośrednio.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-09 17:21 autor odpowiedzi: favor10

  I nie wiąże się to z koniecznością zmiany tablic oraz dowodu rejestracyjnego? Gdyż znalazłem taki wpis:

  "Musisz jedynie, jako wspólnik spółki cywilnej, wnieść wkład do tej spółki w postaci prawa własności samochodu. Wtedy samochód stanie się własnością wszystkich wspólników (środkiem trwałym spółki), zaś wydatki związane z jego eksploatacją mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bez limitu.Musisz jednak wiedzieć, że gdy wniesiesz prawo własności samochodu jako wkład do spółki cywilnej, będzie to wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Od wartości takiego wkładu do spółki należy bowiem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%"


  To 0.5% oczywiście od całej umowy powstającej spółki i wniesionych wkładó opłącimy, tylko czy na 100% nie jest konieczna zmiana dowodu jako że przenoszę prawo własności samochodu, i wprowadzę auto jakosrodek trwały spółki?


  Z góry dziękuję za informację.  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 10:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  w dowodzie rejestracyjnym musi być każdy wspólnik ponieważ poprzez wniesienie wkładu niepienięznego spółka staje się właścicielem pojazdu, a dokładniej każdy ze wspólników ponieważ sama spółka nie ma oobowości prawnej

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania