eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wysokość świadczeń na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym


2013-07-25 16:15 autor: kaaasia1982

5 523 odsłon

Wysokość świadczeń na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym

Witam,

Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, który przysługuje mi do 12.07.2013 r. Okazało się, że jestem w ciąży, dlatego planuję przerwać urlop i wrócić do pracy jednocześnie idąc na zwolnienie, aby otrzymywać świadczenia. Jednak z uwagi na to, że w pracy nie ma mnie już ponad 2 lata zastanawiam się jaka byłaby wysokość świadczenia na L4, jeżeli fizycznie nie wrócę do pracy nawet na jeden dzień.

Dodam, że przed wychowawczym miałam stałą pensję w wysokości 1600 netto przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Fizycznie do pracy wrócić nie mogę, ponieważ w umowie mam, że miejsce wykonywania pracy mam w miejscu zarejestrowania firmy na Kaszubach (co przeoczyłam w momencie podpisywania umowy), a mieszkam, zatrudniałam się i do tej pory pracowałam w Warszawie (to taki wybieg pracodawcy, bo nie ma dla mnie w Warszawie w biurze miejsca). Dlatego planuję wręczyć L4 w dniu powrotu z przerwanego wychowawczego.

Czy na L4 zarówno w trakcie zwolnienia, jak i później na macierzyńskim, będę otrzymywała pełne wynagrodzenie 1600 zł netto, czy będzie ono mniejsze przez to, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy będąc na wychowawczym nie otrzymywałam ani wynagrodzenia, ani żadnego zasiłku? Od czego będzie wyliczana wysokość?

Pozdrawiam,

Kaśka

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-04 21:33 autor odpowiedzi: emilka.f

    Dostaniesz tyle ile dostawałaś wcześniej. Jeżeli zaś wcześniej Twoje wynagrodzenie składało się np. z minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą + np. prowizji od sprzedaży, to otrzymasz tę prowizję + minimalne wynagrodzenie z tego roku, czyli więcej. Lub też tyle ile otrzymuje pracownik w Twojej firmie na takim samym jak Twoje lub podobnym stanowisku.

    Emi

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-04 21:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Majac 1600 netto masz więcej niż minimalne wynagrodzenie. W związku z tym , że nie przepracowałaś i nie wypracowałaś sobie większej podstawy do naliczenia zasiłku dostaniesz tyle samo co wcześniej.

    Wschodnie Centrum Wsparcia dla Biznesu GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 27 dni temu, 10:47 autor odpowiedzi: Jowita

    Na podstawie art. 43 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

    Oznacza to, że jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego nie zostaną przepracowane pełne 3 miesiące kalendarzowe, podstawy do zasiłku nie ustala się na nowo. Zaiłek pozostanie taki sam jak w pzypadku pierwszej niezdolności (pierwsza ciąża).

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Praca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.