eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża


2017-07-10 18:59 autor: Karj2512

696 odsłon

Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża

Witam,

w 2013 roku urodziłam we wrześniu dziecko, wcześniej przez 3 miesiące prowadziłam działalność gospodarczą opłacając wysoki ZUS. Przebywałam 12 miesięcy na urlopie macierzyńskim otrzymując wysokie świadczenie. Następnie przeszłam na 3 lata bezpłatnego urlopu wychowawczego.

Obecnie jestem w kolejnej ciąży, termin porodu mam na styczeń 2018 rok. We wrześniu tego roku kończy mi się urlop wychowawczy. Rozumiem, że aby otrzymać najniższe świadczenia przy kolejnym dziecku, to we wrześniu muszę wrócić do prowadzenia firmy i opłacać podstawowe składki.

Jak będzie wyliczany zasiłek macierzyński przy kolejnym dziecku. Czy jest jakiś minimalny okres płacenia składek zanim urodzę kolejne dziecko?

Dziękuję z góry za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-07-11 21:01 autor odpowiedzi: Jowita

    Obowiązuje 90 dniowy okres wyczekiwania tzn. przez tyle ni należy opłacać skladki na ubezpieczenie społeczne + dobrowolną składkę chorobową w celu uzyskania zasiłku chorobowego.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.