eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).

W sierpniu podjął pracę w Niemczech w pewnej firmie, gdzie popracował dwa tygodnie i nie uzyskał żadnego świadectwa pracy, rozliczenia, pieniędzy nic. W tej kwestii jesteśmy bezradni, próbowaliśmy wymusić na nich wydanie tych dokumentów m.in. przez jakieś polskie biuro prawnicze w Niemczech, ale sprawa ucichła (nie wiem może się dogadali, ale ręce opadają) na razie nic to nie dało.

Od września mąż pracuje w innej firmie w Niemczech. W obu przypadkach nie była to gewerba. W związku z tym nie wiem jak mąż ma się rozliczyć za cały rok. Proszę o pomoc.

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-16 16:01 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeżeli w Niemczech nie otrzymał żadnych pieniędzy ,jak wynika  z treści pytania , to nie   osiągnął tam dochodu do opodatkowania . Zatem rozlicza tylko dochody osiągnięte  w Polsce .
  Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-03-16 16:12

  OO przepraszam , mąz podjął ponownie pracę  w Niemczech .

  Pomimo tego, że dochody niemieckie są wyłączone z podatku w Polsce, to mają one wpływ na wysokość podatku od polskich dochodów. Stąd też, jeżeli podatnik osiągał dochody w Niemczech oraz w Polsce w tym samym roku podatkowym, to ma on obowiązek rozliczenia obydwóch dochodów w Polsce, Należy złożyć PIT 36 i Załącznik ZG  > Dochody z Niemiec mają wpływ na stopę procentową , którą stosuje się do dochodów polskiach .

  Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.