eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?


2013-03-16 12:26 autor: AnekD

6 121 odsłon

Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?

Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).

W sierpniu podjął pracę w Niemczech w pewnej firmie, gdzie popracował dwa tygodnie i nie uzyskał żadnego świadectwa pracy, rozliczenia, pieniędzy nic. W tej kwestii jesteśmy bezradni, próbowaliśmy wymusić na nich wydanie tych dokumentów m.in. przez jakieś polskie biuro prawnicze w Niemczech, ale sprawa ucichła (nie wiem może się dogadali, ale ręce opadają) na razie nic to nie dało.

Od września mąż pracuje w innej firmie w Niemczech. W obu przypadkach nie była to gewerba. W związku z tym nie wiem jak mąż ma się rozliczyć za cały rok. Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-16 16:01 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeżeli w Niemczech nie otrzymał żadnych pieniędzy ,jak wynika  z treści pytania , to nie   osiągnął tam dochodu do opodatkowania . Zatem rozlicza tylko dochody osiągnięte  w Polsce .
  Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-03-16 16:12

  OO przepraszam , mąz podjął ponownie pracę  w Niemczech .

  Pomimo tego, że dochody niemieckie są wyłączone z podatku w Polsce, to mają one wpływ na wysokość podatku od polskich dochodów. Stąd też, jeżeli podatnik osiągał dochody w Niemczech oraz w Polsce w tym samym roku podatkowym, to ma on obowiązek rozliczenia obydwóch dochodów w Polsce, Należy złożyć PIT 36 i Załącznik ZG  > Dochody z Niemiec mają wpływ na stopę procentową , którą stosuje się do dochodów polskiach .

  Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.