eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › zwolnienie z pracy


2008-07-21 19:15 autor: krystynab11

2 641 odsłon

zwolnienie z pracy

witam mam pytanie

 

mam 52 lata staż31lat w tym przepracowałam17 lat w warunkach szkodliwych, czy w tym momencie jestem pracownikiem chronionym przed emeryturą.w 2011r wybieram się na emeryturę.Czy pracodawca może mnie zwolnić proszę o szybką odpowiedz z góry dziękuje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-07-22 10:01 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przez wiek emerytalny należy rozumieć 65 lat dla mężczyzn. Wynika to z ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wobec tego ochronie podlegają kobiety w wieku 56-60 lat i mężczyźni w wieku 61-65 lat.

  Do ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie są uprawnione osoby mogące przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę, czyli pracownicy cztery lata przed osiągnięciem wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszącego 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Wiek ten nie jest wiekiem emerytalnym.

  Należy pamiętać, że niektórzy pracownicy mają ustanowiony wiek emerytalny na niższym poziomie. Wiek emerytalny pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. W takiej sytuacji ochrona przysługuje w okresie 4 lat przed osiągnięciem tego wieku.

  Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach nabywa prawo do emerytury pod warunkiem, że osiągnął odpowiedni wiek emerytalny i posiada, co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-22 10:44 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kucyk04

  Dodano 2013-10-08 21:06 przez kucyk04

  Czy mogę przejść na emeryturę?

  Witam,
  mam 57 lat, przepracowałem 34 lata - w tym 27 szkodliwe. Czy mogę przejść już na świadczenia przedemerytalne?

 • krystynab11

  Dodano 2008-06-24 19:06 przez krystynab11

  Pracownik chroniony - emerytura

  Witam urodziłam się w 1956 r. Mam pytanie obecnie pracuję na umowę o pracę na czas określony do 2011,02.28r. Mój staż pracy wynosi 30 lat w ty przepracowała17 lat w warunkach szczególnych czy obecnie jestem chroniona. 2011 roku będę się starać o emeryturę czy zostanę zakwalifikowana proszę o opinię
  ...

 • Struś

  Dodano 2010-02-27 09:13 przez Struś

  Warunki szkodliwe a lata pracy

  Witam szanownych użytkowników tego wspaniałego forum i mam kilka pytań dotyczących warunków szkodliwych.Mianowicie:
   
  1.Od którego roku obowiązywała bądź obowiązuje ustawa (przepis?) o pracy w warunkach szkodliwych?
   
  2. Czy zawód kierowca-traktorzysta podlega tej ustawie?
   
  3. Kto ma doliczyć bądź ...

 • janusz_sz-n

  Dodano 2013-06-10 15:48 przez janusz_sz-n

  Wcześniejsza emerytura a rozwiązanie stosunku pracy

  Mam już naliczoną wcześniejszą emeryturę (55 lat), obecnie mam 58 lat i nadal pracuję. W ZUS-ie powiedzieli mi, że abym mógł pobierać emeryturę, to muszę się zwolnić z pracy chociaż na jeden dzień.
  Słyszałem, że wyszedł przepis, który mówi o tym, że jest to już nieobowiązkowe. Jaki to przepis i gdzi...

 • JOE50

  Dodano 2013-03-30 12:05 przez JOE50

  Czy mogę wcześniej przejść na emeryturę?

  Pracowałem 9 lat na kopalni pod ziemią, czy mogę wcześniej przejść na emeryturę? Mam obecnie 57 lat.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

 • Jak przyspieszyć zwolnienie pracownika?

  Jak przyspieszyć zwolnienie pracownika?

  Z reguły pracownik odchodzi z pracy z upływem okresu wypowiedzenia, który często jest dość długi. Trudno wówczas oczekiwać od pracownika większego zaangażowania w pracę, a od pracodawcy powierzania mu bardziej złożonych, ciekawych ...

 • Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

  Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

  Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały określone w przepisach kodeksu pracy. W orzecznictwie przyjmuje się, że wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia mają charakter okresów minimalnych. Żaden przepis nie zakazuje przedłużania ...

 • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.