eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Rozliczenie dochodów z autorskich praw majątkowych zza granicy


2020-03-06 01:27 autor: pextra

300 odsłon

Rozliczenie dochodów z autorskich praw majątkowych zza granicy

Dzień dobry,

potrzebuję porady odnośnie dość skomplikowanej sytuacji. Sprzedaję licencje na wykorzystanie moich zdjęć na nadruki na produktach. Wysyłam pliki i wizualizacje pojawiają się w katalogu Amazon. Kiedy klient zamówi produkt z nadrukiem - produkcją, sprzedażą, wysyłką itd. w całości zajmuje się producent (Amazon), a mnie wysyła należność za udzielenie licencji na wykorzystanie mojej własności intelektualnej.

Kwota, którą otrzymuję na konto jest pomniejszona o 10% - wartość wynika z Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8.10.1974 r.

Amazon wysłał mi Form 1042-S  - Foreign Person’s U.S. Source Income Subject to Withholding, w którym zaświadcza o uzyskanym przeze mnie przychodzie (gross income) i wartości odjętego podatku (federal tax witheld) w kategorii, którą określił jako “Other royalties”. Ten dokument wysyła raz w roku, nie miesięcznie.

Poza amerykańskim Amazonem, sprzedaję licencje także dla Amazon.UK i Amazon.DE. Traktowane są one jako osobne. Należności przesyłają mi w całości, bez pobierania podatków.

Moje przychody nie są wysokie, ale przekraczają kwotę wolną od podatku. Nie prowadzę działalności gospodarczej w Polsce. Nie wpłacałam też zaliczek na poczet podatku dochodowego - wiem, że teraz może to oznaczać konieczność opłacenia odsetek. Dotychczasowe konsultacje z księgowymi nie rozjaśniły mi sytuacji (dotychczas nie mieli styczności z należnościami z tytułu autorskich praw majątkowych, a tym bardziej zagranicznymi). Więc spróbuję prosić o pomoc tutaj: 

 

 1. W jaki sposób powinnam rozliczyć podatki z Amazon.com w Polsce? 
 2. A jak z Amazon.uk  i Amazon.de?
 3. Jak obliczyć koszt uzyskania przychodu?
 4. Jak uwzględnić 10% opłacone już na rzecz podatków w USA?
 5. Czy mój dochód kwalifikuje się jako “działalność wykonywana osobiście” czy “przychody z praw autorskich i praw pokrewnych”?
 6. Należność z Amazon.uk dostaję na konto w złotówkach, wg kursu mojego banku, ale należność z Amazon.de otrzymuję na konto w euro. Przy obliczaniu przychodu / dochodu / wartości zaliczki, w jaki sposób powinnam obliczyć wartość euro względem złotych polskich? Brać pod uwagę przelicznik banku czy ogólny kurs waluty? Z dnia zaksięgowania na koncie czy dnia, w którym ja wpłacam wartość podatku?


Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Gocha2200

  Dodano 2017-03-30 09:18 przez Gocha2200

  Sprzedaż nieruchomości w Stanach a rozliczenie z US

  2 lata temu odziedziczyłam dom w Stanach Zjednoczonych, który w tym roku sprzedałam. Jak teraz mam rozliczyć się z Fiskusem? Czy muszę płacić podatek w Stanach, jeżeli jestem obywatelem polskim? Jeżeli tak, to ile on wynosi i jak dokładnie mam to zrobić?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-15 08:24 przez konto usunięte

  Księgowanie muzyki

  Zastanawiam się jak powinienem zaksięgować muzykę. Kupiłem licencję opłacaną co miesiąc na odtwarzanie utworów. Czy rozliczania dokonywać jak przy mediach?

 • outsidereal

  Dodano 2018-01-02 14:37 przez outsidereal

  Jak rozliczyć zagraniczne przychody freelancera?

  Witam,ja i moja żona jesteśmy obywatelami Ukrainy, mieszkamy w Polsce przez ostatnie 2 lata, posiadamy pozwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).Mam umowy o prace z polskiej firmą AAA i odpowiednio płacę podatki z zarobków (ZUS, NFZ, zaliczka). Otrzymałem PIT-11 od pracodawcy.Poza tym, że pracuje w...

 • Jack123

  Dodano 2017-02-25 18:02 przez Jack123

  Nabycie praw emerytalnych ze Stanów Zjednoczonych

  Dzień dobry,
  mam podwójne obywatelstwo polsko-amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych przepracowałem 7 lat. Aby uzyskać emeryturę ze Stanów Zjednoczonych muszę mieć przepracowanych co najmniej 40 kwartałów. Obecnie pracuję w Polsce, ale zamierzam wyjechać do pracy albo do Norwegii albo do Anglii i pra...

 • emo

  Dodano 2014-01-28 20:21 przez emo

  Jak rozliczać podatek sprzedając w USA?

  Chciałbym opublikować książkę (e-booka) na amerykańskim serwisie Amazon. Portal wymaga wysłania formularza do USA w celu uzyskania numeru podatnika. Jak wygląda procedura odprowadzania podatku, rozliczania się w USA i w Polsce? Gdzie ewentualnie można uzyskać szczegółowe informacje?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania