eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak rozliczyć zagraniczne przychody freelancera?


2018-01-02 14:37 autor: outsidereal

3 103 odsłon

Jak rozliczyć zagraniczne przychody freelancera?

Witam,

ja i moja żona jesteśmy obywatelami Ukrainy, mieszkamy w Polsce przez ostatnie 2 lata, posiadamy pozwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).
Mam umowy o prace z polskiej firmą AAA i odpowiednio płacę podatki z zarobków (ZUS, NFZ, zaliczka). Otrzymałem PIT-11 od pracodawcy.

Poza tym, że pracuje w Polsce dla firmy AAA, jako osoba fizyczna również mam umowę z amerykańską firmą BBB. Kontrakt z firmą BBB jest podpisany tylko w języku angielskim, który określa moja odpowiedzialność i stawkę godzinowa. Wszystkie prawa autorskie nalezą do firmy BBB. Pracuje jako programista. Moim obowiązkiem jest rozwój nowego oprogramowania i wprowadzaniu zmian do już istniejącego.

Otrzymuje wynagrodzenie jako przelew bankowy bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych na moje konto bankowe w Polsce w dolarach amerykańskich.
Moja żona będzie miała podobny kontrakt z francuską firmą. Firma będą przekazywać pieniądze na konto bankowe w EUR. Jej obowiązki są takie same jak moje.

Mam kolejne pytania:

1). Jak rozliczyć podatki w Polsce we właściwy sposób z moich zarobków od amerykańskiej firmy BBB? Czy można to traktować jako "umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich"? Koszty uzyskania przychodu 50%?

2). Jak moja żona powinna płacić podatki we właściwy sposób? Czy można to traktować jako "umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich"? Koszty uzyskania przychodu 50%?

3). Czy coś należy wspomnieć dodatkowo w umowie, aby zapłacić 18% (32) podatku od kwoty 50%?

4). Który PIT należy wypełnić (wspólnie z małżonkiem)?

Z góry dziękuję!

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2018-01-02 14:42

Witam,


Ja i moja zona jesteśmy obywatelami Ukrainy, mieszkamy w Polsce przez ostatnie 2 lata, posiadamy pozwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).


Mam umowy o prace z polskiej firmą AAA i odpowiednio place podatki z zarobków (ZUS, NFZ, Zaliczka). Otrzymałem PIT-11 od pracodawcy.


Poza tym, że pracuje w Polsce dla firmy AAA, jako osoba fizyczna również mam umowę z amerykańską firmą BBB. Kontrakt z firmą BBB jest podpisany tylko w języku angielskim, który określa moja odpowiedzialność i stawkę godzinowa. Wszyscy prawa autorskie nalezą do firmy BBB. Pracuje jako programista. Moim obowiązkiem jest rozwój nowego oprogramowania i wprowadzaniu zmian do już istniejącego.Otrzymuje wynagrodzenie jako przelew bankowy bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych na moje konto bankowe w Polsce w dolarach amerykańskich.


Moja żona będzie miała podobny kontrakt z francuską firmą. Firma będą przekazywać pieniądze na konto bankowe w EUR. Jej obowiązki są takie same jak moje.


Mam kolejne pytania: 

 1. Jak rozliczyć podatki w Polsce we właściwy sposób z moich zarobków od amerykańskiej firmy BBB? Czy można to traktować jako 'umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich'? Koszty uzyskania przychodu 50% ?
 2. Jak moja żona powinna płacić podatki we właściwy sposób? Czy można to traktować jako 'umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich'? Koszty uzyskania przychodu 50% ?
 3. Czy coś należy wspomnieć dodatkowo w umowie, aby zapłacić 18% (32) podatku od kwoty 50%?
 4. Który należy wypełnić PIT (wspólnie z małżonkiem)? 
Z góry dziękuje!
Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-03-02 18:50 autor odpowiedzi: tawega

  I jak to zostało rozwiązane?
  Jak jest odpowiedź na te pytania?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Juliaukraina

  Dodano 2018-04-08 00:20 przez Juliaukraina

  Jak rozliczyć IFT-1R?

  Witam,jestem z Ukrainy ale przebywam w Polsce ponad 5 lat, posiadam kartę pobytu. Dostałam kilka PIT-11, od pracodawców, u których pracowałam na umowie zlecenie.I dostałam też z banku IFT-1R, w którym mnie potraktowali jak nierezydenta. Czy mam rozliczać IFT-1R razem z innymi PIT-ami w jednej deklar...

 • Piotr5335

  Dodano 2016-10-08 22:10 przez Piotr5335

  Praca freelancera (student z Ukrainy) na firmie zagranicznej a podatki oraz legalizacją w Polsce

  Dzień dobry! Potrzebuję Państwa fachowej pomocy. Mam na imię Piotr, jestem obywatelem Ukrainy. Teraz studiuję w Śląsku na uczelni wyższej i dorabiam jako freelancer poprzez platforme UpWork Inc. Jakiś czas temu zacząłem przelewać zarobki na konto osobiste w polskim banku (jest zarejestrowany na mnie...

 • e_emila

  Dodano 2019-10-05 11:50 przez e_emila

  Rozliczenie PIT - umowa o dzieło

  Witam,
  przez cały rok pracuję w Holandii w oparciu o umowę o pracę. Chciałabym jednak zacząć dorabiać jako freelancer za pośrednictwem polskich platform, w oparciu o umowę o dzieło. Jak wygląda rozliczenie takich dochodów na koniec roku? Czy dochód z zagranicy wlicza się do PIT-36? Czy taka działaln...

 • mamatu

  Dodano 2017-12-15 14:29 przez mamatu

  Czy mogę w Polsce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem pracującym w Danii?

  Witam,czy możemy z mężem rozliczyć sie wspólnie w Polsce? Mąż nie ma dochodów uzyskanych w Polsce, za to ma w Danii. Czy mogę do rozliczenia wpisać brak dochodów męża z Polski? Umowa w Danii na tamtejszych warunkach opodatkowania.

 • Krzaczek75

  Dodano 2017-12-09 23:02 przez Krzaczek75

  Rozliczenie PIT za 2017, a miejsce zamieszkania

  Na początek wyjaśnienie. Wziąłem ślub 16 stycznia 2016 roku, więc za ten rok nie było tematu, wspólne rozliczenie z żoną nam nie przysługiwało i każdy rozliczał się w swoim "starym" urzędzie skarbowym.
  Cały rok 2017 mieszkamy już razem w innym mieście, w którym pracujemy. Przyznaję, że żadne z nas n...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania