eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Nabycie praw emerytalnych ze Stanów Zjednoczonych


2017-02-25 18:02 autor: Jack123

2 446 odsłon

Nabycie praw emerytalnych ze Stanów Zjednoczonych

Dzień dobry,

mam podwójne obywatelstwo polsko-amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych przepracowałem 7 lat. Aby uzyskać emeryturę ze Stanów Zjednoczonych muszę mieć przepracowanych co najmniej 40 kwartałów. Obecnie pracuję w Polsce, ale zamierzam wyjechać do pracy albo do Norwegii albo do Anglii i pracować jako obywatel Stanów Zjednoczonych.

Czy lata pracy przepracowane w wymienionych krajach będą podstawą do nabycia praw emerytalnych ze stanów zjednoczonych? Czy będę podwójnie opodatkowany? Jakie są inne możliwości nabycia pełnych praw emerytalnych ze Stanów Zjednoczonych?

Dziękuję za odpowiedź.

Robert

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-25 21:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Emeryture za pracę w US dostanie Pan za pracę w US a nie w Noreegii czu UK.

  Jack123 skomentował/a odpowiedź 2017-02-26 07:50

  Dzień dobry A czy mogę zrezygnować z polskiej emerytury i złożyć wniosek jedynie o emeryturę amerykańską na podstawie lat przepracowanych w Polsce i USA? Pozdrawiam R.W.

  Jack123 skomentował/a odpowiedź 2017-04-17 19:13

  Dodam, że posiadam podwójne obywatelstwo polsko-amerykańskie. Czy do 7 lat przepracowanych w USA mógłbym dołączyć 3 lata przepracowane w Polsce po to aby spełnić minimalne kryteria otrzymania emerytury amerykańskiej?

  Jack123 skomentował/a odpowiedź 2017-05-01 19:16

  W przypadku gdy Amerykanin mieszkający w U.S. jest zatrudniony na kontrakcie zagranicznym np. w Anglii pracując dla firmy amerykańskiej to lata przepracowane na kontrakcie zagranicznym również wliczają się do wysokości jego emerytury. Analogicznie gdybym był zatrudniony przez firmę amerykańską jako obywatel U.S. np w Anglii to dlaczego lata przepracowane przeze mnie na kontrakcie a Anglii nie miałyby wpływu na nabycie praw emerytalnych z U.S.? Pozdrawiam R.W.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie

  Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...

 • Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

  Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

  Dochód polskiego rezydenta podatkowego z tytułu świadczonych usług w Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium RP, chyba że w Szwajcarii przedsiębiorca ...

 • Wcześniejsza emerytura kolejowa: komu przysługuje?

  Wcześniejsza emerytura kolejowa: komu przysługuje?

  Jak wynika z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura kolejowa przysługuje pracownikowi kolejowemu urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r., który spełnia odpowiednie warunki.

 • Jakie są zasady przyznawania emerytur?

  Jakie są zasady przyznawania emerytur?

  Decyzje o przyznaniu emerytury wydają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowanie o przyznanie emerytury rozpoczyna się po złożeniu wniosku zainteresowanego. Ubezpieczeni ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania