eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podwójne opodatkowanie?


2013-02-12 20:46 autor: cichy413

5 277 odsłon

Podwójne opodatkowanie?

Prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, ale wykonuję usługi w Niemczech jako podwykonawca firmy niemieckiej od 3 lat. Rozliczam się z podatku w Polsce. Czy niemiecki urząd skarbowy może ode mnie ściągnąć podatek?

Pytanie zaktualizowano 2013-02-12 22:53

Dodam jeszcze że jest to firma budowlana. I według umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazuje, iż zyski przedsiębiorstwa polskiego podlegają opodatkowaniu w Niemczech poprzez położony tam zakład-  czyli plac budowy lub prace budowlane w moim przypadku. Ale ja jestem zameldowany w Polsce, mieszkam w Polsce, mam tu ośrodek interesów życiowych, w Niemczech poprostu nie istnieję formalnie(nie mam znajomych, nie wynajmuję mieszkania). Jedynie wszelkie faktury za wykonane przeze mnie usługi na terytorium Niemiec są wystawiane przez niemiecką firmę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-07 10:54 autor odpowiedzi: PodatkiNiemcy

    Szanowny Panie,

    deklaracje podatkowe powinien Pan składać w kraju, w którym istnieje nieograniczony obowiązek podatkowy.

    Co do zasady obowiązuje reguła 183 dni.

    Ze względu wykonania prac wyłącznie w Niemczech istnieje obowiązek wyliczenia się z podatku w Niemczech. Jeżeli nie zostaną złożone deklaracje podatkowe za ubiegłe lata użąd skarbowy może oszacować dochody oraz podatek w Niemczech.

    Proszę także uwzględnić że może dojść do śledztwa  karnego ze względu uchylania się od podatków.

     

    Kancelaria Podatkowa 

    Adwokaci, Doradcy Podatkowi i Kięgowi  w Niemczech

     www.kanzlei-SLR.de

    PodatkiNiemcy zaktualizował/a odpowiedź 2014-06-26 12:25

    Zwracamy uwagę na umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku:

    Artykuł 5

    Zakład

    (1) W rozumieniu niniejszej umowy określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

    (2) Określenie "zakład" obejmuje w szczególności:

    a) miejsce zarządu,

    b) filię,

    c) biuro,

    d) fabrykę,

    e) warsztat i

    f) kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

    (3) Plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy.

    Oceń odpowiedź 3 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-08-14 21:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Art. 3 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brzmi: „Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania”. Art. 17 ust. 1 tej samej ustawy wskazuje że dochody osiągane poza terytorium RP są wolne od podatku, jeżeli umowa międzynarodowa tak stanowi.

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mariol1904

    Dodano 2012-12-09 20:08 przez mariol1904

    Podatek Niemcy

    Witam mam do Państwa pytanie - płacę podatki w Polsce, mam zarejestrowaną tu jednoosobową firmę. Gdzie mam się udać, aby nie płacić podatków w Niemczech, ponieważ płacę i tam. Dostałem jakieś papiery, a nic z nich nie rozumiem. Czy ktoś był już w takiej sytuacji? Proszę o pomoc.

  • isle2004

    Dodano 2013-03-07 13:44 przez isle2004

    Podatek w Polsce czy Niemczech?

    Witam,
    Poproszę o poradę prawną, gdzie rozliczam podatek dochodowy. Umowę o pracę mam ze spółką niemiecką zarejestrowaną w Niemczech. W umowie tej zapisane jest, że miejscem wykonywania mojej pracy jest Warszawa. Spółka nie jest zarejestrowana w Polsce, tylko posiada tam swoje biuro do celów realiza...

  • sam

    Dodano 2013-01-04 22:17 przez sam

    Czy muszę składać zeznanie podatkowe?

    Witam. Pracuje w Niemczech od lutego 2011 roku. Jestem zameldowany w Niemczech i w Polsce. Mam takie pytania:
    1. Czy muszę rozliczać się z podatku w Polsce??
    jeśli tak 
    2. To co muszę złożyć do US?
    3. Jakie dokumenty muszę posiadać i kto mnie musi rozliczyć???
    4. Jeśli muszę się rozliczać, to co mi ...

  • aneta.d

    Dodano 2013-03-20 01:23 przez aneta.d

    Jak rozliczyć podatek pracując do maja w Polsce a do końca roku w Wielkiej Brytanii?

    Witam,
    Mój mąż w 2012 r. pracował w Polsce na umowę o pracę do maja, 6 maja poleciał do Londynu za pracą. Od 24 czerwca 2012 r. ma zarejestrowaną działalność na siebie (samozatrudnienie).
    W sierpniu razem z córką przyleciałam do męża i jesteśmy tu wszyscy razem, wynajmujemy mieszkanie, a mąż płaci t...

  • Mariusz

    Dodano 2013-03-09 16:41 przez Mariusz

    Praca w Holandii a urząd skarbowy

    Pracuję w Holandii legalnie od ukończenia szkoły, obecnie około 2,5 roku. Z podatku rozliczam się w Holandii, nie jestem zameldowany. W Polsce nie miałem żadnych dochodów.
    Chcę wrócić z moją dziewczyną i zbudować dom lub otworzyć firmę. Czy urząd skarbowy może się do tego doczepić że mam nie ujawnio...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

    Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

    Dochód polskiego rezydenta podatkowego z tytułu świadczonych usług w Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium RP, chyba że w Szwajcarii przedsiębiorca ...

  • Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

    Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

    Podatnik, który pracuje w Szwecji na podstawie umowy o pracę, zaś w Polsce prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo - w RP rozlicza się jedynie z dochodów z działalności gospodarczej. Dochody szwedzkie są zwolnione od ...

  • Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych 2017 cz. 1

    Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych 2017 cz. 1

    Rok 2017 zdominowały zmiany w zakresie podatku od towarów i usług. Nie oznacza to jednak, że w podatku dochodowym nic się nie dzieje. Najgłośniejsze zmiany w tym podatku to nowa kwota wolna od podatku oraz brak prawa do zaliczania do kosztów ...

  • Nie wszystkie dochody zagraniczne wykazujemy w zeznaniu podatkowym

    Nie wszystkie dochody zagraniczne wykazujemy w zeznaniu podatkowym

    Podatnik, którego centrum interesów życiowych przez 8 miesięcy znajdowało się w Szwajcarii nie musi zarobionych tam pieniędzy rozliczać w polskim zeznaniu podatkowym - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.