eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › ręczna myjnia - jaki rodzaj opodatkowania zakładając, że:


2010-02-21 22:56 autor: ecoukash

1 833 odsłon

ręczna myjnia - jaki rodzaj opodatkowania zakładając, że:

Witam serdecznie.

Niebawem chcę otworzyć wyżej wspomnianą DG.

niestety prawo podatkowe nie jest dla mnie do końca zrozumiałe dlatego też moje pierwsze pytanie brzmi:

Jaki rodzaj opodatkowania owej DG wybrać zakładając, że:

Miejscem myjni będzie parking jednego z kilku supermarketów w centrum 70 tysięcznego miasta (bardzo duża rotacja samochodów w ciągu dnia).

Koszt otwarcia działalności wyniesie:

40 000 PLN (wyposażenie, dostosowanie lokalu, koszty załozenia strony internwetowej, ulotki, reklama w lokalnych mediach etc)

Comiesięczne koszty stałe (czynsz, składka zus, opłaty eksploatacyjne, OC firmy i inne koszty związane z reklamą, uzupelnianiem zapasów chemii etc.) początkowo będą oscylowały w granicach:

5 000 - 6 000 PLN

PLANOWANY miesięczny przychód (przy założeniu średnio 20 - 30 wykonywanyh usług dziennie i średniej cenie 20PLn) :

10 000 - 14 000 PLN

Założenia te mają być realizowane zarówno świadcząc usługi dla klientów indywidualnych jak i dla firm.

W myjni będe pracował ja ale planuje także pozyskać 2 osoby na staż(mam już chętne osoby, spełniające warunki, pracowałem kiedyś rok w urzędzie pracy i znajomi, którzy pracują tam do dzisiaj potwierdzają, że nie ma z tym żadnego problemu a i śmiało moge wskazać też osoby, które jeżeli spełniają odpowiednie warunki odbędą staż bądź przygotowanie zawodowe w mojej firmie). Planuje skorzystać z tego typu zatrudnienia przez przynajmniej 6-12 miesięcy co zobliguje mnie do późniejszego zatrudnienia tych osób w ramach Umowy o pracę a więc koszty stałe wzrosną jednak prawdopodobnie będzie to już w nowym roku a więc i będzie możliwość zmiany sposobu odprowadzania podatku.

Przeczytałem sporo stron przedstawiających porównania różnych form opodatkowania. W każdej z nich widzę tyle samo zalet ile wad czyli krótko mówiąc "zielono mi"

Wydaje mi się jednak, że formy, które powinny mnie interesować to:

karta podatkowa

lub

zasady ogólne

karta podatkowa dlatego, ze podobno jest to najprostsza forma prowadzenia księgowości, niestety płaci się stałe miesięczne kwoty niezależnie od obrotu bądź strat tak??

natomiast ogólne bo podatek liczony jest od dochodu? - zatem możliwe, ze przy założeniach zbliżonych do tych które podałem wyżej i podatku rocznym ok 14 000 PLN przy 22% (nie znam dokładnie stawek % przy tego typu DG usługowej) za miesiące 04-12.2010 będę w całości zwolniony z podatku???

Bardzo proszę o poradę i sprowadzenie na ziemie ;)

Serdecznie pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-02-22 13:41 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Moim zdaniem biorąc pod uwagę duże koszty przy rozpoczynaniu działalnosci najkorzystniejsze będą zasady ogólne. W dalszej kolejności można bedzie zwiększać koszty poprzez zakup komputera, użytkowania samochodu prywatnego dla celów słuzbowych, zakup maszyn i urzadzeń /ich amortyzacja/ co może pozwoli przez pare lat nie płacić podatku dochodowego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania