eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Samochód osobowy a odliczenie VAT


2016-10-09 13:09 autor: PrGLD

1 110 odsłon

Samochód osobowy a odliczenie VAT

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie samochodu osobowego w jednosobowej działalności:

1. Rozumię, że paliwo, części i inne rzeczy mogę odliczać 50% VAT z faktur, a resztę wrzucać w koszty do zmniejszenia dochodu.

2. Skoro odliczam 50% to znaczy, że auto jest używane różnie raz do celów prywatnych raz do firmowych, czy nikt nie podważy mi wtedy faktur, że odliczam np. za 2000 zł paliwa a normalnie jak miałem ciężarowy tylko na potrzeby firmy to było za 1000 zł? Logicznie rzecz biorąc osobowy jest używany podwójnie i prywatnie i firmowo wkońcu 50% nie wzieło się z nikąd. A rzeczą wiadomą jest np. u mnie że na potrzeby firmy potrzebuje za 1000 zł paliwa wynika to z km które można oblczyć, czy nie będzie problemó przy kontroli i zużyciu za 2000 zł paliwa np.?

3. Po zmianie przepisów trochę jest problem ponieważ różni, księgowi różnie mówią , pytanie następujące:

*kupuje samochód na umowe K-S , używam go do wyżęj wymienionych czynności , jest środkiem trwałym, odliczam 50% od paliwa, oleji, OC i części. Oczywiście przy sprzedaży auta muszę wystawić fakturę - czy musi to być faktura VAT 23% , czy może być inna zw lub 0% skoro nie było możliwości odliczenia VAT przy zakupie ani 50% /

Proszę o rozjaśnienie i co muszę nabić na kasie fiskalnej przy tej sprzedaży na rzecz osoby prywatnej? Czy może nic, wystarczy faktura VAT?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • deta

  Dodano 2016-02-04 08:44 przez deta

  Odliczenie VAT od paliwa

  Prowadzę książkę podatkową, rozliczam samochód osobowy na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.Czy odliczony 50% VAT wpisuję razem z kwotą netto wartości paliwa do tej ewidencji? Co z pozostałym 50% VAT?

 • Jerzy 12345

  Dodano 2014-04-16 16:27 przez Jerzy 12345

  Nowelizacja VAT

  Prowadzę działalność gospodarczą i 2 lata temu kupiłem na firmę auto osobowe, które użytkuję w cyklu mieszanym (na działalność i prywatnie). Odliczyłem 60% VAT i amortyzuje auto miesięcznie w 60 ratach.
  Czy w wyniku ostatniej nowelizacji VAT (po 1 kwietnia):
  - Muszę skorygować raty amortyzacji (kied...

 • Violet

  Dodano 2016-08-18 11:12 przez Violet

  Jak zaksięgować faktury za leasing operacyjny samochodu osobowego w 2016 roku?

  Mam działaność gospodarczą, prowadzę PKPiR i jestem VAT-owcem.Kupiłam samochód osobowy na firmę. Forma zakupu: leasing operacyjny.Samochód wykorzystywany zarówno w firmie jak i prywatnie.Mam pytanie:- jak obecnie wliczam w koszty faktury za czynsz (kwotę netto z faktury?)- jak wliczam w koszty faktu...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-06 13:14 przez konto usunięte

  Paliwo kupione w Niemczech a podatek VAT

  Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszcza...

 • karo33

  Dodano 2015-08-03 10:18 przez karo33

  Jak odliczyć VAT od zakupionego paliwa do samochodu osobowego?

  Witam! Jestem VAT-owcem na zasadach ogólnych i posiadam samochód osobowy, który wykorzystuję prywatnie i w firmie. Nie wiem, jak odliczyć VAT od zakupionego paliwa do auta. Wyszło mi z ewidencji, że przejechałem 1000 km i to mnożę razy stawkę za km i wartość otrzymaną wpisuję do PKPiR, a VAT odlicza...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania