eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Darowizna działki budowlanej od taty na dwóch synów a sprzedaż po 6 miesiącach i uniknięcie podatków


2013-11-02 08:20 autor: Marcyl

4 660 odsłon

Darowizna działki budowlanej od taty na dwóch synów a sprzedaż po 6 miesiącach i uniknięcie podatków

Witam serdecznie,

Bardzo Państwa proszę o pomoc i rozjaśnienie wątpliwości, na które się natknąłem:

Opis sprawy:

w maju b.r. otrzymaliśmy z bratem darowiznę w postaci działki budowlanej. Geodeta dokonał jej podziału na dwie części, jedną z nich chcemy sprzedać, zysk z sprzedanej części to 240 tys. Czy możemy podzielić kwotę na pół po 120 tys. i każdy z nas rozliczy się osobno?

Czy jeśli ja przeznaczę swoją część na budowę domu, na drugiej części działki, którą brat mi dalej podaruje w formie darowizny, a mój brat kupi mieszkanie i każdy z nas wyda więcej niż 120 tys., to unikniemy płacenia podatku od sprzedaży z podarowanej od ojca działki?

Jeżeli działkę sprzedamy w tym roku w grudniu, to czy przedstawienie do US w formie faktur (budowa domu) lub aktu notarialnego na zakup mieszkania musi nastąpić do końca 2015 roku?

A jeśli sprzedamy działkę w styczniu 2014 wydatki i rozliczenia będziemy mogli dokonać do końca 2016 roku? Czy dokumenty w formie faktur - budowa domu wystarczą do prawidłowego rozliczenia się z US?

Czy ulga, o której mowa powyżej ma jakiś związek z tym, że obydwoje posiadamy już swoje inne mieszkania i jesteśmy w związkach małżeńskich?

Z góry bardzo dziękuję za udzieloną pomoc i porady.

Pozdrawiam

Marcin

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-03 20:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czy udziały we własności są równe (po 50%)? jeżeli tak, to każdy z braci powinien wykazać u siebie przychód ze sprzedaży w wysokości 120 tys. zł.

  Tak - przeznaczenie pieniędzy w ciągu 2 lat (licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż) na własne cele mieszkaniowe zwolni uzyskane ze sprzedaży gruntu pieniądze z podatku dochodowego.

  Sprzedaż w roku 2013 działki spowoduje obowiązek złożenia zeznania z tego tytułu (PIT-39) do końca kwietnia 2014 r. i czas na wydanie pieniędzy do końca roku 2015. Sprzedaż w styczniu 2014 r. przesuwa powyższe terminy o rok. Tak - faktury dotyczące zakupu materiałów czy usług związanych z budową budynku mieszkalnego będą dla urzędu wystarczające (przy czym tych nie pokazujemy od razu a dopiero po wezwaniu z urzędu).

  Ulga nie ma związku z posiadaniem innych mieszkań czy zawartymi małżeństwami.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jaworek112233

  Dodano 2017-09-15 09:16 przez jaworek112233

  Sprzedaż darowizny a podatek

  Witam,dostałam działkę rolną-łąkę w darowiznie od brata. Nie upłyneło 5 lat od darowizny i chciałabym ją sprzedać. Uzyskałam informację w US, że gdy sprzedam działkę rolną i pieniądze wydam na budowę domu, a kupujący przekształci ją na działkę budowlaną po zakupie to i tak będę musiała zapłacić poda...

 • darkin89

  Dodano 2016-01-29 20:24 przez darkin89

  Budowa domu, sprzedaż działki i inwestycja pieniędzy ze sprzedaży. Jak rozliczyć podatek?

  Witam,na działce wspólnej - mojej i żony wybudowaliśmy dom w surowym stanie, pozwolenie na budowę oraz jako inwestor widnieję ja. Żona za tydzień sprzedaje własną działkę, którą 2 lata temu dostała od rodziców.Pieniądze chcemy zainwestować w dom żeby uniknąć płacenia podatku. Czy oprócz PIT-u 39 kon...

 • angelka-20

  Dodano 2014-09-26 10:58 przez angelka-20

  Sprzedaż działki przed upływem 5 lat a podatek

  Dzień dobry,
  we wrześniu 2013 roku sprzedałam działkę za kwotę 48 500 zł, którą dostałam w darowiźnie od ojca przed upływem 5 lat. Czy mogę odkupić część mieszkania od mojego dziadka, aby nie płacić podatku? Dziadek z babcią mają po 1/2 mieszkania. Po śmierci babci jej część odziedziczyła ich trójka...

 • zibiz9

  Dodano 2014-09-10 19:10 przez zibiz9

  Czy Urząd Skarbowy w tym przypadku może naliczyć podatek 19%?

  Witam,
  otrzymałem wraz z żoną mieszkanie od mojego dziadka w darowiźnie w 2007 roku (warte 60000), które potem sprzedaliśmy w 2009 roku za kwotę 147000. Całe pieniądze ze sprzedaży zostały przekazane na budowę nowego domu.
  W mieszkaniu wspólnie z żoną byliśmy zameldowani na pobyt stały od 2000 roku ...

 • justysia8s7

  Dodano 2014-02-16 16:16 przez justysia8s7

  Sprzedaż darowanej działki. Czy jest konieczność płacenia podatku?

  Witam,
  chciałabym sprzedać działkę, którą otrzymałam w wyniku darowizny od ojca przed upływew 5 lat w celu wybudowania domu na innej darowanej mi również przez ojca działce.
  Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Chciałabym tutaj zaznaczyć że 3 lata temu kupiłam mieszkanie za środki ze sprz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania