eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Zakładanie działalności. Sklep internetowy z rękodziełem


2013-05-02 22:51 autor: KaMaart

29 293 odsłon

Zakładanie działalności. Sklep internetowy z rękodziełem

Dzień dobry,

Chcę założyć działalność gospodarczą (to moja pierwsza działalność). Nie jestem nigdzie zatrudniona. Ponieważ moją pasją jest malarstwo artystyczne i wykonywanie rękodzieła (biżuteria i inne przedmioty ręcznie wykonane), chciałabym założyć właśnie taką działalność oraz sklep internetowy. 

Muszę też wziąć pod uwagę kupno różnych gotowych rzeczy i umieszczanie ich w sklepie. Chciałabym też wybrać z klasyfikacji działalności działalność edukacyjną, pozaszkolną (lekcje), co wiązałoby się z moim wykształceniem.

Pytanie: czy można to połączyć i jaka to by była wtedy działalność - handlowo-usługowa? Czy może być to tylko działalność artystyczna i czy różni się czymś od innej, jeśli chodzi o składki do ZUS itd.?

Jaki rodzaj opodatkowania byłby najlepszy? Nie będzie to wielki sklep, zysk powiedzmy 1000-2000 zł.

Ile wyniosłyby składki do ZUS i jaki byłby procent opodatkowania takiej działalności?

Co z dowodem sprzedaży (a zakupu dla kupującego)?

Proszę napisać to, co powinnam wiedzieć:)

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-04 21:09 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Szanowna Pani,

  Można połączyć prowadzenie sklepu z zajęciami edukacyjnymi. Należy we wniosku CEIDG-1 wpisać odpowiednie kody PKD:

  ·         47.78.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (m.in. pamiątek, wyrobów rzemieślniczych i artykułów religijnych, realizowaną przez handlowe galerie artystyczne)

  ·         47.77.Z - Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

  ·         47.79.Z – Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (m.in. antyków)

  ·         47.91.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepów, straganami i targowiskami (m.in. dowolnego produktu przez Internet)

  ·         85.52.Z – Pozaszkolne formy edukacji artystycznej (m.in. zajęcia z dziedziny sztuki).

  Po złożeniu wniosku CEIDG, w terminie nie późniejszym niż 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczenia (czyli od daty rozpoczęcia działalności wpisanej do wniosku CEIDG) należy złożyć druk ZUA (jeśli wykonywana działalność będzie jedynym źródłem dochodów) do ZUS-u. Jeśli przedsiębiorca rejestruje samego siebie, to musi płacić składki na ubezpieczenie emerytalne (19,52% podstawy wymiaru), rentowe (8,00% podstawy wymiaru) i wypadkowe (od 0,67% do 3,86% podstawy wymiaru). Składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna.

  Ma Pani do wyboru cztery formy opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa. Przy dochodach do 85 528 PLN rocznie bardziej opłacalny jest podatek na zasadach ogólnych niż podatek liniowy. Ryczałt opłacany jest od przychodu, bez możliwości rozliczania kosztów podatkowych. Jest on więc korzystny u przedsiębiorców generujących niskie koszty oraz od rodzaju prowadzonej działalności. Opodatkowanie w formie karty podatkowej dotyczy niewielkiej grupy działalności gospodarczej.

  Musi Pani również zdecydować czy zostać „vatowcem” czy nie. Jeśli Pani klientami w większości będą osoby fizyczne, a nie firmy to może Pani zrezygnować z VATu. Obowiązek stania się podatnikiem VAT następuje w przypadku przekroczenia progu 150 tys. PLN rocznych przychodów.

  Dowód sprzedaży wystawiany jest za pomocą kasy fiskalnej. Według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, limit obrotów na rzecz osób fizycznych powyżej których trzeba posiadać kasę wynosi 20 000 PLN rocznie.

  Pozdrawiam

  Katarzyna Dziadek

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-05 14:20 autor odpowiedzi: KaMaart

  Bardzo dziękuję. Mam jeszcze pytanie odnośnie odprowadzania podatku. Jeśli wybiorę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jaki procent muszę odprowadzać przy moim rodzaju działalności, bo czytałam że każdego miesiąca odprowadzamy wówczas 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20% a dokładny procent zależy od rodzaju działalności. Zatem jaki to będzie procent przy moim rodzaju działalności?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-06 10:03 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Dokładnie, przy rycząłcie stawka podatku zależy od rodzaju działalności. W Pani przypadku będzie ich kilka i od każdej będzie trzeba naliczyć odpowiedniąstawkę tzn. handel 3%, działalność wytwórcza 5,5%.

  Pełny wykaz stawek podatku ryczałtowego:

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-06 14:55 autor odpowiedzi: KaMaart

  Rozumiem, dziękuję, zastanawiam się jeszcze nad podatkiem na zasadach ogólnych, bo jest w nim prawo do rozliczania kosztów uzyskanych przychodów, natomiast w ryczałcie prawdopodobnie nie ma, prawda? Czy wówczas 18% jest stałą stawką? Jaką lepiej wybrać formę opodatkowania z tych dwóch, gdy czasami dochód będzie mały?

  Chciałabym się dowiedzieć czy zajmując się rękodziełem (można to nazwać działalnością artystyczną)- czy mnie także obejmie zniżka w odprowadzanych składkach przez pierwszych 24 miesięcy, jako że chcę założyć pierwszą taką swoją działalność, wcześniej nie miałam żadnej działalności ani nie bylam u nikogo zatrudniona, kto prowadził działalność. W razie czego wolę zapytać, czy jest to obojętne, co się chce założyć, czy ta ulga dotyczy każdej działalności, obojętnie jakiej.

  Mam także pytanie o połączenie dwóch rzeczy w jednym- czy prowadząc sklep z rękodziełem mogę jednocześnie zajmować się zajęciami edukacyjnymi, ale byłyby to lekcje nie z dziedziny sztuki, nie artystyczne a z j.polskiego( pozaszkolne). Chodzi mi o to jakie kody należałoby wpisać, czy 85.59.B i 85.60.Z i czy można to połączyć?

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-08 16:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do usług edukacyjnych warto przy tym pamiętać, że te wykonywane są w ramach tzw. wolnego zawodu, do którego stawka ryczałtu wynosi 17%.

  Wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu,

  Co do skali podatkowej - podatek w wysokości 18% płaci się od dochodu do wysokości 85 528 zł. Nadwyżka podlega opodatkowaniu stawką 32%.

  Tak - przy ryczałcie kosztów nie bierze się pod uwagę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-11 19:24 przez konto usunięte

  Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

  Witam,
  chcę założyć swoją pierwszą działalność artystyczną, ze sprzedażą przez internet. Konkretnie wykonywanie portretów na zamówienie ze zdjęć przez internet. Wiem, że ZUS jest niski, bo 450 zł, ale nie wiem jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać. Znalazłam  w internecie sekcję PKD R 90.03. (ar...

 • KaMaart

  Dodano 2013-05-12 20:32 przez KaMaart

  Działalność - sklep internetowy, artystyczny, rękodzieło

  Dzień dobry,
  Zadałam już kiedyś pytanie odnośnie opodatkowania prowadzenia takiej działalności, jak sklep internetowy, działalności przez internet (malarstwo, rękodzieło).
  Mam dzisiaj jeszcze kilka pytań:
  Czy sprzedając przez sklep internetowy powinnam posiadać kasę fiskalną?
  Czy sprzedając przez sk...

 • P.Ola

  Dodano 2014-10-22 16:40 przez P.Ola

  Rękodzieło - start firmy, ulgi, rozliczenia. Jak dobrze zacząć?

  Witam serdecznie,jestem niepracująca mamą, która ma zamiar założyć działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności będą pudełka (kupuję pudełka, kupuję ozdoby i inne drobiazgi łączę to wszystko w piękną całość), które mam zamiar sprzedawać firmom oraz osobom fizycznym - zwyczajna sprzedaż rękodzie...

 • kasiaszulecka

  Dodano 2014-05-18 11:14 przez kasiaszulecka

  Druga działalność osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo ogrodnicze

  Witam,
  osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo ogrodnicze zarejestrowana jako czynny podatnik VAT-7, prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na wznoszeniu budynków (stacja CPN, hotel), rozlicza się na zasadach ogólnych (KPiR).
  Obecnie chcę prowadzić sklep internetowy sprzedając rękodzieła...

 • Paola

  Dodano 2013-12-09 12:08 przez Paola

  Sprzedaż rękodzieła. Jaką formę działalności mam wybrać?

  Tworzę kartki okolicznościowe, biżuterię, przeróżne ręcznie robione przedmioty. Chciałabym założyć działalność i zacząć to sprzedawać - osobom prywatnym, ale może również do sklepów (kwiaciarni, księgarni).
  Myślałam też o sklepie internetowym z moimi wytworami, ale także sprzedażą materiałów właśnie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania