eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jaką formę rozliczenia wybrać?


2012-10-15 20:41 autor: balbina_007

9 096 odsłon

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jaką formę rozliczenia wybrać?

Witam, 

Jestem grafikiem w agencji reklamowej. Pracuję na umowę o dzieło i myślę o otwarciu jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy mógłby mi ktos doradzić jaką forme rozliczania powinnam wybrać? I z czym się wiąże prowadzenie takiej działalności? Jak to wygląda w praktyce?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-02 13:23 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam serdecznie

  Rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą można wybrać jedną z 4 form rozliczania podatku. Od tego wyboru zależeć będzie wysokość podatku płaconego do Urzędu Skarbowego, jak i również stopień skomplikowania ewidencji księgowej.

  1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych

  Przyznawane automatycznie. Podatek obliczany jest od wysokości dochodu, czyli całkowitych przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu. W zależności od wysokości dochodu obowiązują 2 stawki podatkowe: 18%  (dochody do 85 528 zł), 32% (powyżej tej kwoty). Plusem tej metody jest możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Jest to korzystna opcja w sytuacji, gdy dochód jednego z małżonków przekracza kwotę zobowiązującą do płacenia wyższej stawki podatku, natomiast drugiego z nich jest dużo niższy niż 85 528 zł. Poprzez wspólne rozliczenie sumuje się łączne dochody i dzieli równo na pół dochód do opodatkowania dla każdego z małżonków. W ten sposób można uniknąć płacenia wyższej stawki podatku.

  2. Podatek liniowy: 19%

  Obowiązuje stała stawka podatkowa- 19% liczona podobnie jak w metodzie ogólnej od wysokości przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania.  Nie ma tu jednak możliwości korzystania z ulg podatkowych. Jest to korzystna forma opodatkowania w sytuacji, gdy dochód przekracza kwotę 85 528 zł.

  Chęć podjęcia tej formy rozliczenia należy zgłosić do Urzędu Skarbowego.

  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

  W tej formie podatek liczony jest od przychodów, koszty uzyskania przychodów nie mają więc zupełnie wpływu na jego wysokość.  Zaletą tej formy jest stosunkowo prosta ewidencja księgowa. Do wad należy jednak to, że podatek jest wymagalny nawet w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły przychody. Dodatkowo brak możliwości rozliczania się z małżonkiem.

  Jednak usługi grafików komputerowych są wyłączone z możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wynika to z poz. 34 i 35 załącznika nr 2 do ustawy. Oczywiście istotne znaczenie w tej kwestii ma symbol PKWiU rzeczywiście wykonywanych usług.

  4. Karta podatkowa

  Tą formę podatkową również mogą wybrać jedynie osoby prowadzące ściśle określoną działalność opisane w załączniku nr 3 do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998.

  Usługi z zakresu grafiki nie są wymienione na tej liście. Niemożliwe jest więc wybranie tej formy opodatkowania.

  Podsumowując, ma Pani do wyboru w zasadzie jedynie 2 formy rozliczania. Którą z nich lepiej wybrać zależy przede wszystkim od wysokości osiąganego dochodu oraz możliwych do uzyskania ulg podatkowych.

  Pozdrawiam

  Agnieszka Janiec

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dawid123614

  Dodano 2014-02-06 12:21 przez Dawid123614

  Jaka forma własności i co z podatkiem?

  Witam,
  chciałbym założyć grupę i właśnie nie wiem, jak to się dokładnie nazywa, ale chyba agencja imprezowa. Nie wiem jaką formę własności powinienem wybrać, czy jest to jakaś organizacja, spółka czy coś innego. Chodzi o to żeby założyć tą grupę i mieć prawo do tego, by założyć stronę, prowadzić rek...

 • Dany_d

  Dodano 2013-06-12 11:31 przez Dany_d

  L4 a jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy mogę wystawiać faktury i paragony?

   
  Witam,
  Prowadzę jednoosobową firmę (branża budowlana) i od jakiegoś czasu zatrudniam do pomocy człowieka na umowę o dzieło. Teraz do końca miesiąca jestem na L4, ale pracownik cały czas pracuje (wykonuje dla mnie dzieło - roboty budowlane). Czy ja będąc głównym wykonawcą - firmą mogę w czasie swoj...

 • natalia55555

  Dodano 2014-01-08 13:47 przez natalia55555

  Polska działalność jednoosobowa a sprzedaż usług do Anglii

  Witam serdecznie,
  prowadzę w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą (poradnię dietetyczną) i mam okazję sprzedawać swoje usługi (plany dietetyczne, jadłospisy) Anglikom - myślę tu o osobach prywatnych.
  Nie jestem płatnikiem VAT, gdyż moją usługi nie podlegają temu obowiązkowi. Proszę mi krótko ...

 • Waaaaldi

  Dodano 2014-04-07 19:10 przez Waaaaldi

  Ryczałt czy VAT?

  Otwieram działalność gospodarczą - jednoosobową firmę budowlaną. Dostałem środki z PUP 20 tys. zł na otwarcie i nie wiem jaki sposób rozliczania wybrać: czy ryczałt czy VAT?
  Nie znam się na tym, zamierzam wykonywać remonty mieszkań za pieniądze z urzędu. Kupię niezbędny sprzęt.
  Proszę o poradę.

 • sydagaja

  Dodano 2014-02-25 22:08 przez sydagaja

  Czy agencja zatrudnienia musi być VAT-owcem?

  Witam,
  czy agencja zatrudnienia (jednoosobowa działalność gospodarcza) musi być VAT-owcem? Zakładane usługi jedynie na terenie RP.
   

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania