eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Złożenie wniosku CEIDG-1, a przebywanie na L4


2017-02-20 17:52 autor: Maria.Z.

2 603 odsłon

Złożenie wniosku CEIDG-1, a przebywanie na L4

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie składania wniosku o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej (wniosek CEIDG-1) w czasie L4. Pracuję na etacie, planuję otworzyć dodatkowo działalność gospodarczą, jako dodatkowe źródło dochodu (po godzinach). Na etacie otrzymuję wynagrodzenie wyższe niż minimalne, dlatego będę opłacać tylko składkę zdrowotną i podatek.

W tej chwili przebywam na 2-tygodniowym zwolnieniu lekarskim z powodu przeziębienia. Czy będąc na zwolnieniu mogę się udać do urzędu gminy, by podpisać wniosek o założenie firmy? Czy ZUS nie cofnie mi świadczenia? Data rozpoczęcia działalności będzie późniejsza niż data złożenia wniosku, czyli pracę będę wykonywać już po zakończeniu zwolnienia.

Chętnie złożyłabym wniosek już po powrocie do pracy na etacie, ale pracuję w dokładnie tych samych godzinach, co urząd gminy, a pracodawca nie przyznaje żadnych urlopów do końca kwietnia ("sezon" w branży). Zależy mi, by działalność rozpocząć możliwie najszybciej.

Czy mogę bez problemu złożyć wniosek o rozpoczęcie działalności w tej sytuacji? Czy to będzie problem dla ZUS? Podkreślę raz jeszcze, że faktyczny termin rozpoczęcia działalności będzie późniejszy niż data złożenia wniosku.

Pytanie zaktualizowano 2017-02-20 17:58

Ewentualnie czy mogę złożyć wniosek CEIDG-1 za pomocą profilu zaufanego i czy będzie to kolidowac z ZUS?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-21 12:19 autor odpowiedzi: Jowita

  Złożyć wniosek można, ale datę rozpoczęcia DG należy wskazać już po zakończeniu L-4.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Jaddi11

  Dodano 2020-07-06 12:35 przez Jaddi11

  Założenie firmy na L4

  Witam, w chwili obecnej jestem w ciąży i przebywam na L4, chciałam założyć firmę przez internet, ale nie pracować. Chodzi o to, żeby firma była już zarejestrowana. Boję się, że przez to stracę zasiłek chorobowy. Czy jak lekarz wystawia mi L4 do mojej pracy ma mi też wystawić L4 dla mnie czyli mojej ...

 • Sniety

  Dodano 2017-01-18 11:00 przez Sniety

  Zakładanie działalności gospodarczej na L4

  Witam, przebywam w chwili obecnej na L4 i jestem zatrudniony na umowie na czas nieokreślony pytanie jest takie, czy jak założę działalność i zatrudnię w niej dwie osoby, w celu jej prowadzenia, czy ZUS odbierze mi prawo do zasiłku chorobowego?

 • ogon82

  Dodano 2017-05-29 20:37 przez ogon82

  Czy mogę założyć działalność gospodarczą na zwolnieniu lekarskim, ale nie pracuję?

  Skończyła mi się umowa o pracę, poszłam na zwolnienie lekarskie.Czy mogę założyć działalność gospodarczą, ale pracę podejmę po upływie chorobowego tylko muszę założyć działalność gospodarczą? Teraz do końca zwolnienia zostało siedem dni.

 • Zbyszek1978

  Dodano 2016-11-05 20:50 przez Zbyszek1978

  Opłaciłem niższą stawkę ZUS z uwagi na zwolnienie, ale nie złożyłem stosownej deklaracji

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. We wrześniu 2016 w związku z chorobą pomniejszyłem sobie składkę do ZUS i złożyłem ZUS-3b o wypłatę zasiłku z tyt. choroby.W październiku 2016 znowu byłem 3 dni na zwolnieniu z tyt. opieki nad dzieckiem i też złożyłem odpowiednie druki oraz pomnie...

 • aniaJulia

  Dodano 2015-06-21 23:52 przez aniaJulia

  Odwieszenie działalności na zwolnieniu lekarskim

  Witam,mam pytanie do eksperta. Od piątku 19.06 przebywam na zwolnieniu lekarskim. Z dniem 31.06 kończy się mi stosunek pracy (umowa o pracę). Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego będę otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia? Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego mogę odwiesić dział...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania