eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Rozpoczęcie działalności gospodarczej - nadzór budowlany


2016-05-14 11:32 autor: Atech77

13 257 odsłon

Rozpoczęcie działalności gospodarczej - nadzór budowlany

Witam,

zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobową w zakresie nadzoru budowlanego, kierowania robotami budowlanymi, wykonywaniem robót budowlanych. Proszę o informację jaka forma opodatkowania jest najkorzystniejsza i czy na tym etapie warto od razu stać się VAT-owcem czy lepiej nie?

Do tej działalności planuję używać swojego samochodu prywatnego (który naturalnie chcę wrzucić w koszty). Planowane dochody na miesiąc to ok. 4-5 000 zł netto, po za tym nigdzie indziej nie planuję pracować. Z żoną nie mam rozdzielności majątkowej, żona pracuje na etacie (jej dochody to ok. 1500 zł/miesiąc netto), dochody z najmu lokalu ok. 900 zł/miesiąc - opodatkowane ryczałtowo 8,5 %.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-05-18 21:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Proponuję formę opodatkowania ogólną, z mozliwością odliczenia kosztów prowadzenia działalności. Z VATem nalezy poczekać. Jeżeli będą tam także usługi dotradcze to VAT jest obowiązkowy, jezeli tylko nadzór to nie.

    Atech77 skomentował/a odpowiedź 2016-06-09 07:30

    Dziękuję za odpowiedź, bardzo przydatna. Mam jeszcze pytanie: rozpatruję do mojej podstawowej działalności tj. nadzór budowlany dołożyć jeszcze usługi budowlane - wykonywanie robót budowlanych (wznoszenie budynków, roboty wykończeniowe). Moją podstawową działalność zamierzam opodatkować w sposób ogólny (skala podatkowa). Czy usługi budowlane prowadzone w ramach tej działalności gospodarczej (nadzór budowlany) można opodatkować ryczałtowo - czyli 5,5 %, czy jest to niemożliwe ? Jeśli nie to jakie są możliwości aby za usługi budowlane płacić ryczałt (5,5 %) ?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-24 07:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ze swojej strony dodam, że do wyboru mamy tylko podatek liniowy i skalę podatkową. Ryczałt, z uwagi na świadczone usługi (nadzór budowlany) nie jest tutaj dopuszczalny.

    Atech77 skomentował/a odpowiedź 2016-06-09 07:30

    Dziękuję za odpowiedź, bardzo przydatna. Mam jeszcze pytanie: rozpatruję do mojej podstawowej działalności tj. nadzór budowlany dołożyć jeszcze usługi budowlane - wykonywanie robót budowlanych (wznoszenie budynków, roboty wykończeniowe). Moją podstawową działalność zamierzam opodatkować w sposób ogólny (skala podatkowa). Czy usługi budowlane prowadzone w ramach tej działalności gospodarczej (nadzór budowlany) można opodatkować ryczałtowo - czyli 5,5 %, czy jest to niemożliwe ? Jeśli nie to jakie są możliwości aby za usługi budowlane płacić ryczałt (5,5 %) ?

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-09 09:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    niestety rozwiazanie takie nie jest możliwe - dla jednej firmy mają zastosowanie jedne zasady opodatkowania.
    Jak zrobić 5,5% przy usługach?  - założyć spółkę osobową - dla przychodów z niej uzyskiwanych będzie można wybrać odrębną formę opodatkowania.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • orson1985

    Dodano 2014-11-06 17:31 przez orson1985

    Co lepsze: VAT czy ryczałt?

    Otwieram jednoosobową działalność gospodarczą - branża budowlana. Moimi klientami będą zazwyczaj VAT-owcy. Również będę podwykonawcą dla firmy - VAT-owca. Co wybrać - VAT czy ryczałt?

  • iwon721

    Dodano 2014-09-04 14:36 przez iwon721

    Usługi ogrodnicze. Co wybrać - ryczałt czy VAT?

    Witam,
    chcę założyć jednoosobową firmę "usługi ogrodnicze" z pomocą z dofinansowania z Urzędu Pracy.
    Czy jest możliwość rozliczenia ryczałtem czy trzeba być VAT-owcem i co lepiej byłoby korzystne?

  • elcia69

    Dodano 2017-06-21 11:54 przez elcia69

    Jednoosobowa działalność założona w Polsce - usługi sprzątania na terenie Niemiec. Jak opodatkować?

    Bardzo proszę o pomoc.Chcę założyć firmę w Polsce i świadczyć usługi na terenie Niemiec zarówno dla firm jak i dla osób fizycznych. Czy muszę zgłosić się do VAT i jaką formę opodatkowania w Polsce wybrać? Myślałam o tym, żeby nie być VAT-owcem i wybrać ryczałt 8,5%.Proszę o uwagi

  • wujek1

    Dodano 2014-12-07 14:00 przez wujek1

    Czy mogę przejść z podatku liniowego na ryczałt?

    Od 1995 roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą usługi remontowo- budowlane, byłem na ryczałcie 5,5%, jestem również VAT-owcem.Od dwóch lat jestem na podatku liniowym. Myślałem o odliczeniu kosztów np. samochodu, który BYŁ w firmie - obecnie go nie ma. Ze względu na brak kosztów chcę powr...

  • ari

    Dodano 2016-10-04 06:57 przez ari

    Kursy i szkolenia a podatek i VAT

    Chcę organizować kursy i szkolenia. Prowadzę działalność na ryczałcie w związku z innym wakacyjnym biznesem. PKD dla takich kursów to 85.5. Wyczytałem, że niestety na ryczałcie nie można tego robić, będę więc musiał zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne, tak?Czy można to zrobić w każdej chwil...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Został tylko tydzień na złożenie PIT za 2022 rok i zmianę formy opodatkowania

    Został tylko tydzień na złożenie PIT za 2022 rok i zmianę formy opodatkowania

    Ministerstwo Finansów informuje, że do końca marca podatnicy złożyli ponad 5 milionów deklaracji PIT za pośrednictwem platformy e-PIT. Pozostali mają czas do 2 maja na rozliczenie się z fiskusem i sprawdzenie, czy skorzystali ze wszystkich ...

  • Polski (nie)Ład, czyli jak rozliczyć PIT za 2022 rok

    Polski (nie)Ład, czyli jak rozliczyć PIT za 2022 rok

    Podatnicy rozliczający się na skali podatkowej mają obecnie prawo zastanawiać się, jak rozliczyć się z fiskusem za 2022 rok. Szybkie zmiany wprowadzone w przepisach Polskiego Ładu, a następnie kolejne nowelizacje przepisów w trakcie roku ...

  • Polski Ład: własny samochód w firmie mniej opłacalny

    Polski Ład: własny samochód w firmie mniej opłacalny

    Polski Ład spowodował, że wprowadzenie do majątku firmowego auta używanego wcześniej jako prywatne, stało się dużo mniej korzystane - ostrzega Carsmile. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się sprzedaż prywatnego samochodu i wynajem ...

  • Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym

    Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym

    Zamierzasz otworzyć firmę, albo poszerzyć jej profil o handel samochodami i działalność taką opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym? Jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od sytuacji stawki ryczałtu będą różne.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania