eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Wybór formy opodatkowania


2015-07-22 10:11 autor: Patrycja_851

3 880 odsłon

Wybór formy opodatkowania

Jeżeli chcę otworzyć działalność gospodarczą z PKD: 85.53.Z - pozostałe formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, to czy mogę wybrać jako formę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany (stawka 8,5%)?

Czy w związku z powyższym obejmuje mnie wyłącznie zawarte w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie, poz. 48: "usługi w zakresie edukacji z wyłączeniem usług szkół pozwalających uzyskać zawodowe certyfikaty: uprawnienia w zakresie prowadzenia statków oraz w zakresie pilotażu PKWiU ex. 85.53.12.0 ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-25 16:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Myslę że temat nie jest łatwy, bo nie wiem czy ma Pani odpowiednie certyfikaty. Jezeli chce Pani szkolić kierowców w naukach pilotażu ( np. wypadnięcie z drogi, to ok- moze przejdzie:). Szkolenia pilotażu  odbywają się na podstawie zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego RP programów szkoleń (w przypadku szkoleń na określony typ, jak również szkolenia prowadzącego do uzyskania uprawnienia instruktorskiego wpisywanego do licencj). Najbezpieczniej będzie się zwrócić do miejscowej izby skarbowej ( naczelika ) o interpretację podatkową ( a są różne w tym kraju) dotyczącą konkretnej działalności i stanu faktycznego lub przeszłego jezeli działalnośc jest juz prowadzona od jakiegoś czasu. Porady moga okazać się bezpodstawne, jeżeli interpretacja przepisu będzie inna od tej, jaka Pani uzyska.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-28 10:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  O interpretację warto wystąpić - zawsze to zapewnienie z urzędu skarbowego. Usługi nauki pilotażu - wydaje się - że faktycznie wyłączeniem z ryczałtu nie byłyby objęte (PKWiU nie przewiduje innego symbolu dla tego typu usług szkolenia). Nauka jazdy to zupełnie co innego.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • magdaefs

  Dodano 2014-12-13 17:32 przez magdaefs

  Koordynowanie projektem. Jakie kody PKD i czy może być ryczałt?

  Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i świadczyć usługi m.in. koordynowania projektami unijnymi EFS (koordynowanie prac zespołu, kontrola budżetu itp). Jaki powinnam wpisać kod PKD? Czy jest możliwe rozliczanie ryczałtem przy takiej usłudze?

 • PoradniaDietetyczna

  Dodano 2015-02-16 08:36 przez PoradniaDietetyczna

  Jak rozliczać poradnię dietetyczną?

  Witam,planuję założyć własną działalność gospodarczą - poradnie dietetyczną. Znajoma księgowa poradziła mi wybrać opodatkowanie ryczałtem, ale szukając informacji na ten temat dotarłam do stwierdzenia, iż branże z PKD 86.90.E nie mogą się rozliczać ryczałtem. Znalazłam też informację, iż poradnie di...

 • _piotr

  Dodano 2014-10-30 15:35 przez _piotr

  Rodzaj opodatkowania szkolenia artystycznego

  Dzień dobry,
  musiałem założyć działalność szybko i teraz wielu rzeczy nie wiem. Po pierwsze chciałem zapytać, czy przy PKD 85.60.z lub PKD 85.52.z lepiej rozliczać się ryczałtem czy ogólnie, bo niestety nigdzie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć mi, jaki jest ryczałt dla tego rodzaju działalności?
  ...

 • Kamila_2018

  Dodano 2018-07-21 11:15 przez Kamila_2018

  Sprzedaż projektów graficznych, ilustracji - forma opodatkowania

  Dzień dobry,chciałabym zacząć sprzedawać swoje gotowe projekty graficzne (wizytówki, ilustracje, plakaty itp.) oraz zdjęcia wykonane przeze mnie. Będą to produkty elektroniczne, które nie będą wykonywane na zlecenie, nie będą to także usługi związane z projektowaniem. W związku z tym mam pytanie, cz...

 • andzelika2

  Dodano 2018-03-19 22:44 przez andzelika2

  PKD 74.90.1 Pośrednictwo w interesach tj. organizacja produkcji odzieży

  PKD 74.90.1 Pośrednictwo w interesach tj. organizowanie zaopatrzenia materiałowego; organizacja przepływu towarów i informacji w celu zapewnienia przedsiębiorstwu materiałów używanych do produkcji odzieży...JAK OPODATKOWAĆ? Kochani, marka luksusowej odzieży chce mnie zatrudnić pod warunkiem, że zało...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania