eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalnościKierownik budowy/inspektor nadzoru a własna działalność. Jaką formę opodatkowania wybrać?


2014-07-12 19:57 autor: konto usunięte

18 815 odsłon

Kierownik budowy/inspektor nadzoru a własna działalność. Jaką formę opodatkowania wybrać?

Witam,

w niedługim czasie stanę przed koniecznością założenia własnej firmy jednoosobowej. Polegała będzie ona na usługach jako kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych, wykonywania kosztorysów i projektów budowlanych.

Proszę podpowiedzieć, jaka forma opodatkowania będzie najbardziej odpowiednia do profilu działalności i osiągalnych dochodów (przewiduję, że w pierwszych miesiącach mój dochód minimalny będzie oscylował wokół kwoty 5500 zł netto)? Niestety w tym temacie jestem całkiem zielony.

Będę wdzięczny za odpowiedź,

Łukasz M.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-15 08:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ryczałt odpada, zostaje skala podatkowa i podatek liniowy. Pytanie, czy w tym roku osiągał Pan inne dochody opodatkowane skalą podatkową (np. z umowy o pracę czy zlecenia), a jeżeli tak, to jaka była ich wysokość.

    Skala podatkowa będzie korzystniejsza niż podatek liniowy, gdy wartość rocznego dochodu w ten sposób opodatkowanego nie przekroczy ok. 100 tys. zł (przy założeniu że nie korzystam z ulg podatkowych i rozliczenia razem z małżonkiem).

    Kierownik Budowy Adam skomentował/a odpowiedź 2019-05-23 12:33

    Dzień dobry. Mam pytanie. Jestem kierownikiem budowy i pracuje na etacie (moje zarobki roczne wchodzą w drugi próg podatkowy). Od czerwca chcę założyć własną działalność w ramach której będę prowadził nadzory domków jednorodzinnych (z działalności przychody będą niewysokie, około 1500zł/miesięcznie). Stąd też moje pytanie, jaką formę opodatkowania będzie wybrać najkorzystniej?

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-05-23 12:41
    Skoro już z etatu wpadamy w drugi próg podatkowy to może podatek liniowy. Proszę jednak pamiętać, że pozbawia on rozliczenia sie wspólnie z małżonkiem. Nie będzie też można fakturować obecnego pracodawcy.

    Kierownik Budowy Adam skomentował/a odpowiedź 2019-05-23 14:03

    Ale dochody z etatu sumują się z działalnością? Czy z etatu jak płace podatek w wysokości 18% i pozostałą część 32%, to z działalności jak do 85 528zł to będę płacił 18%?

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-05-23 15:26
    Przy skali będą się sumować - limit 85 tys. jest jedenczyli dla przykładu z etatu mamy 100 tys. a z firmy 40 tys. to razem 140 tys.
    Do 85 tys. płacimy 18%, a nadwyżka, czyli 55 tys. 32%Przy podatku liniowym sumowania nie ma.

    Kierownik Budowy Adam skomentował/a odpowiedź 2019-05-23 15:41

    A jeżeli z działalności wyszła by strata to czy pomniejszy ona płacony podatek z etatu?

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-05-29 10:35
    Nie - to inne źródło przychodu.

    Oceń odpowiedź 1 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-17 10:01 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam

    W tym roku nie miałem dochodów z umowy o pracę i zleceń . Odrobiłem trochę zaległości w temacie zakładania firmy i doszedłem do wniosku , że skala podatkowa będzie najodpowiedniejsza dla mnie . Głównie dlatego , że mogę odliczać koszty ( samochód , wyposażenie biura , inne wydatki )

    Dziękuję za udzielenie porady

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kuba95

    Dodano 2014-06-21 13:55 przez kuba95

    Ryczałt - firma jednoosobowa. Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

    Witam serdecznie,
    w najbliższym czasie planuje zarejestrować działalność gospodarczą, zajmująca się sprzedażą ubrań na allegro. Wydaje mi się, że najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie ryczałt 3%. Będzie to moja pierwsza działalność, więc przez 24 miesiące będę płacił "mały zus" o ile się nie ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-11 12:20 przez konto usunięte

    Firma jednoosobowa i wykonywanie usług w Szwecji

    Dzień dobry,
    gratulacje za stronę i liczne porady. Mam taki dylemat a mianowicie mam mnóstwo zleceń od klientów indywidualnych w Szwecji - to osoby fizyczne mam im wykonywać usługi budowlane i w związku z tym rodzą się pytania: jaką formę działalności muszę otworzyć w Polsce, bo mieszkam na stałe w ...

  • waldipin

    Dodano 2014-05-05 16:10 przez waldipin

    Polska firma w Niemczech a podatki

    Witam,
    prowadzę jednoosobową działalność budowlaną. Jak prawidłowo wystawić fakturę dla niemieckiej firmy i czy muszę zapłacić podatek (i oczywiście gdzie), jeśli w Polsce jestem zwolniony?

  • ala2015

    Dodano 2017-12-08 22:22 przez ala2015

    Przychód z wyroku sądu

    Jednoosobowa działalność gospodarcza wystąpiła do sądu arbitrażowego o wysokość prowizji (w związku ze świadczonymi usługami na rzecz pewnej znanej spółki).
    Sąd przyznał rację i nakazał tej spółce zapłatę wyższej prowizji tj. przyznał 6%, a wcześniej miał 2%. Ta spółka odwołała się od tego wyroku. C...

  • 3lijah

    Dodano 2014-07-08 01:33 przez 3lijah

    Sprzedaż licencji na allegro i sklep internetowy a podatek i opłaty

    Witam,
    wiem, że istnieje wiele zapytań tego typu, jednak bardzo bym prosił o odpowiedź na moje pytania i pomoc w założeniu firmy. 
    Chcę założyć firmę w celu prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem serwisu allegro oraz własnego sklepu internetowego (koszty prowadzenia znam). Nie ukrywam, że sprzedać n...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Dochód polskiego rezydenta podatkowego z tytułu świadczonych usług w Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium RP, chyba że w Szwajcarii przedsiębiorca ...

Prezent ślubny to nie tylko miły gest, ale czasem również obowiązek wobec urzędu skarbowego. Dowiedz się, jakie są limity kwotowe dla darowizn ślubnych, kiedy trzeba zgłosić prezent do fiskusa oraz jakie warunki muszą być spełnione, by ...

Od stycznia tego roku przedsiębiorcy zyskali możliwość skorzystania z nowej formy rozliczeń podatkowych, tzw. PIT kasowego. To długo oczekiwana zmiana, dzięki której osoby prowadzące firmy będą płacić podatek nie po wystawieniu faktury, ...

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowej metody rozliczeń, jaką jest PIT kasowy. Do polskiego porządku prawnego wprowadziła go Ustawa z dnia 27 września 2024 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania