eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Polska firma w Niemczech a podatki


2014-05-05 16:10 autor: waldipin

10 815 odsłon

Polska firma w Niemczech a podatki

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność budowlaną. Jak prawidłowo wystawić fakturę dla niemieckiej firmy i czy muszę zapłacić podatek (i oczywiście gdzie), jeśli w Polsce jestem zwolniony?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-06 10:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatek VAT w zakresie usług budowlanych jest rozliczany zawsze w kraju, w którym znajduje się dana nieruchomość. Pan - jako firma polska - wystawia niemieckiemu kontrahentowai fakturę bez VAT, zaś kontrahent winien ten podatek samodzielnie rozliczyć w Niemczech (oczywiście pod warunkiem, że tam nieruchomość się znajduje).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-26 12:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Według prawa Niemieckiego co do zasady stawka VAT przy pracach budowlanych wynosi 0 % jeżeli:

    - zleceniodawca jest przedsiębiorcą budowlanym

    - zleceniodawca świadczy także usługi budowlane  

    Jeżeli spełnione są powyżej wymienione przesłanki  obowiązuje podatek VAT przy zasadzie reverse charge według § 13 b niemieckiej ustawy VAT (UStG).

    W innych przypadkach polski przedsiębiorca ma obowiązek zerejestrować się w niemieckim Urzędzie Skarbowym oraz odprowadzać podatek VAT w wysokości 19%.   

    dr. Sieja, Adwokat (D) Kancelaria SLR

    Marek Koniarek skomentował/a odpowiedź 2016-10-21 21:15

    a jeżeli zleceniodawca to działalność gospodarcza zarejestrowana W Polsce, -nieruchomość położona jest na terytorium Niemiec -zleceniobiorca to też działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • martyna.ch

    Dodano 2018-06-22 22:39 przez martyna.ch

    Polska firma w Niemczech. Za ile lat będę mógł przestać pracować?

    Witam,bardzo proszę o pomoc. Jak krok po kroku powinno wyglądać rozpoczęcie pracy za granicą firmy zarejestrowanej w Polsce? Chodzi o osobę, która niedawno założyła działalność jednoosobową w formie ryczałtu zwolnioną z VAT, stawka 5,5% usługi budowlane. Czy chcąc pracować jako podwykonawca w Niemcz...

  • Hanna78

    Dodano 2014-07-17 13:06 przez Hanna78

    VAT na usługi budowlane w Niemczech

    Jestem czynnym podatnikiem Vat UE zarejestrowanym w Polsce. Na zlecenie innego czynnego podatnika VAT UE zarejestrowanego w Polsce będę wykonywał usługę na terenie Niemiec polegającą na rewitalizacji terenów zielonych na zlecenie niemieckiego kontrahenta.
    Z jaką stawką podatku VAT mam wystawić faktu...

  • marcin_greda

    Dodano 2016-02-01 17:17 przez marcin_greda

    Dotyczy działalności oddelegowanej

    Witam,mam zarejestrowaną działalność w Polsce. 25% dochodu uzyskuję z działalności na terytorium Polski, a 75% na terytorium Niemiec. Mam z ZUS-u druk A1. Czy muszę składać jakieś deklaracje podatkowe także w niemieckim urzędzie skarbowym? Prosze o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

  • rafpol03

    Dodano 2013-02-15 19:12 przez rafpol03

    Usługa budowlana w Niemczech

    Firma niemiecka zleciła budowę domu firmie polskiej. Ja jestem podwykonawcą montującym okna w Niemczech dla firmy polskiej.
    Jak sprawa wygląda pod względem VAT-u? Jak mam wystawić fakturę i czy muszę się zgłosić do niemieckiego urzędu?

  • xkarolciax6

    Dodano 2013-12-12 14:25 przez xkarolciax6

    Polska firma budowlana i praca w Niemczech. Co z podatkiem?

    Witam,
    mam firmę budowlaną jednoosobową w Polsce. Pracuję jako podwykonawca w Niemczech od kwietnia 2013 r. i płacę podatek w kraju.
    Chciałbym się dowiedzieć, jak długo mogę pracować w Niemczech? Czy mam prawo płacić podatek też w Niemczech? I czy będę płacił jakąś karę w Niemczech, nie płacąc podat...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania