eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Kierownik budowy/inspektor nadzoru a własna działalność. Jaką formę opodatkowania wybrać?


2014-07-12 19:57 autor: konto usunięte

16 680 odsłon

Kierownik budowy/inspektor nadzoru a własna działalność. Jaką formę opodatkowania wybrać?

Witam,

w niedługim czasie stanę przed koniecznością założenia własnej firmy jednoosobowej. Polegała będzie ona na usługach jako kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych, wykonywania kosztorysów i projektów budowlanych.

Proszę podpowiedzieć, jaka forma opodatkowania będzie najbardziej odpowiednia do profilu działalności i osiągalnych dochodów (przewiduję, że w pierwszych miesiącach mój dochód minimalny będzie oscylował wokół kwoty 5500 zł netto)? Niestety w tym temacie jestem całkiem zielony.

Będę wdzięczny za odpowiedź,

Łukasz M.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-15 08:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ryczałt odpada, zostaje skala podatkowa i podatek liniowy. Pytanie, czy w tym roku osiągał Pan inne dochody opodatkowane skalą podatkową (np. z umowy o pracę czy zlecenia), a jeżeli tak, to jaka była ich wysokość.

  Skala podatkowa będzie korzystniejsza niż podatek liniowy, gdy wartość rocznego dochodu w ten sposób opodatkowanego nie przekroczy ok. 100 tys. zł (przy założeniu że nie korzystam z ulg podatkowych i rozliczenia razem z małżonkiem).

  Kierownik Budowy Adam skomentował/a odpowiedź 2019-05-23 12:33

  Dzień dobry. Mam pytanie. Jestem kierownikiem budowy i pracuje na etacie (moje zarobki roczne wchodzą w drugi próg podatkowy). Od czerwca chcę założyć własną działalność w ramach której będę prowadził nadzory domków jednorodzinnych (z działalności przychody będą niewysokie, około 1500zł/miesięcznie). Stąd też moje pytanie, jaką formę opodatkowania będzie wybrać najkorzystniej?

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-05-23 12:41
  Skoro już z etatu wpadamy w drugi próg podatkowy to może podatek liniowy. Proszę jednak pamiętać, że pozbawia on rozliczenia sie wspólnie z małżonkiem. Nie będzie też można fakturować obecnego pracodawcy.

  Kierownik Budowy Adam skomentował/a odpowiedź 2019-05-23 14:03

  Ale dochody z etatu sumują się z działalnością? Czy z etatu jak płace podatek w wysokości 18% i pozostałą część 32%, to z działalności jak do 85 528zł to będę płacił 18%?

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-05-23 15:26
  Przy skali będą się sumować - limit 85 tys. jest jedenczyli dla przykładu z etatu mamy 100 tys. a z firmy 40 tys. to razem 140 tys.
  Do 85 tys. płacimy 18%, a nadwyżka, czyli 55 tys. 32%Przy podatku liniowym sumowania nie ma.

  Kierownik Budowy Adam skomentował/a odpowiedź 2019-05-23 15:41

  A jeżeli z działalności wyszła by strata to czy pomniejszy ona płacony podatek z etatu?

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-05-29 10:35
  Nie - to inne źródło przychodu.

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-17 10:01 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam

  W tym roku nie miałem dochodów z umowy o pracę i zleceń . Odrobiłem trochę zaległości w temacie zakładania firmy i doszedłem do wniosku , że skala podatkowa będzie najodpowiedniejsza dla mnie . Głównie dlatego , że mogę odliczać koszty ( samochód , wyposażenie biura , inne wydatki )

  Dziękuję za udzielenie porady

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kuba95

  Dodano 2014-06-21 13:55 przez kuba95

  Ryczałt - firma jednoosobowa. Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

  Witam serdecznie,
  w najbliższym czasie planuje zarejestrować działalność gospodarczą, zajmująca się sprzedażą ubrań na allegro. Wydaje mi się, że najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie ryczałt 3%. Będzie to moja pierwsza działalność, więc przez 24 miesiące będę płacił "mały zus" o ile się nie ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-11 12:20 przez konto usunięte

  Firma jednoosobowa i wykonywanie usług w Szwecji

  Dzień dobry,
  gratulacje za stronę i liczne porady. Mam taki dylemat a mianowicie mam mnóstwo zleceń od klientów indywidualnych w Szwecji - to osoby fizyczne mam im wykonywać usługi budowlane i w związku z tym rodzą się pytania: jaką formę działalności muszę otworzyć w Polsce, bo mieszkam na stałe w ...

 • waldipin

  Dodano 2014-05-05 16:10 przez waldipin

  Polska firma w Niemczech a podatki

  Witam,
  prowadzę jednoosobową działalność budowlaną. Jak prawidłowo wystawić fakturę dla niemieckiej firmy i czy muszę zapłacić podatek (i oczywiście gdzie), jeśli w Polsce jestem zwolniony?

 • ala2015

  Dodano 2017-12-08 22:22 przez ala2015

  Przychód z wyroku sądu

  Jednoosobowa działalność gospodarcza wystąpiła do sądu arbitrażowego o wysokość prowizji (w związku ze świadczonymi usługami na rzecz pewnej znanej spółki).
  Sąd przyznał rację i nakazał tej spółce zapłatę wyższej prowizji tj. przyznał 6%, a wcześniej miał 2%. Ta spółka odwołała się od tego wyroku. C...

 • 3lijah

  Dodano 2014-07-08 01:33 przez 3lijah

  Sprzedaż licencji na allegro i sklep internetowy a podatek i opłaty

  Witam,
  wiem, że istnieje wiele zapytań tego typu, jednak bardzo bym prosił o odpowiedź na moje pytania i pomoc w założeniu firmy. 
  Chcę założyć firmę w celu prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem serwisu allegro oraz własnego sklepu internetowego (koszty prowadzenia znam). Nie ukrywam, że sprzedać n...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania