eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Ciąża a działalność gospodarcza


2014-03-12 10:02 autor: paula.1228

3 660 odsłon

Ciąża a działalność gospodarcza

Witam,

już od jakiegoś czasu chciałam założyć działalność gospodarczą w swoim fachu czyli fryzjerstwo - usługi na dojazd. Tydzień temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży obecnie 5 tydzień. Termin mam na 12 listopada. Znajoma powiedziała, że mogę skorzystać z tzw. wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Wiem, że przepisy się zmieniły na ten rok 2014.

Moje pytania:

- Kiedy najlepiej będzie założyć tą działalność? (nie jest to fikcyjne tak jak wiele osób pisze, bo zamierzam normalnie pracować zarówno w ciąży jak i po, ale skoro mogę skorzystać z większego zasiłku więc czemu nie?! )

- Czy mogę zacząć od najniższych składek, a miesiąc przed porodem opłacić ta najwyższą? Dodam, że obecnie posiadam już działalność gospodarczą z marca 2013, którą mąż się zajmował - usługi budowlane, ale zawiesiliśmy, bo nie opłacało się, więc obecnie jest zawieszona.

- Czy lepiej by było przekształcić starą firmę w usługi fryzjerskie i czy w ogóle tak się da zrobić i czy to by było w moim przypadku lepsze?

- I jak mam założyć tę firmę? Muszę być na VAT, czy mogę na ryczałcie, jeżeli chcę otrzymac wysoki zasiłek?

Z góry dziękuję za poradę.

Pytanie zaktualizowano 2014-03-12 10:04

I Jak mam załozyć tą Firmę muszę być na vat czy mogę na ryczałcie jeżeli chcę otrzymac wysoki zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-13 21:36 autor odpowiedzi: xxxt

  Witam,

  Działalnośc istnieje - z opisu wynika, że działalność gospodarcza jest tylko zawieszona, nie będzie zate na nowo zakładana a jedynie odwieszana. Do tego służy aktualizacja wniosku CEIDG-1 - ceidg.gov.pl. Na aktualizacji odwieszającej można również od razu podać nowe główne PKD (branżę gospodarki w której nowoodwieszona działalność będzie funkcjonowała - czyli branża fryzjerska).

  Ponadto w ciągu 7 dni od odwieszenia należy zgłosić się do ZUSu na druku ZUS ZUA (jak rozumiem, DG jest jedynym przyszłym źródłem dochodów, aktualnie nie ma innego źródła).

  Jeśli marzec 2013 był początkiem działalności, został jeszcze rok prawa do opłacania preferencyjnych składek. Termin w którym jest prawo do preferencji czyli 24miesięcy liczony jest od momentu rozpoczęcia działalności, niezależnie czy jest ona zawieszona czy prowadzona. 24miesiące kalendarzowe - rozpoczęcie działalności w jakimkolwiek innym dniu niż 1 marca 2013 powodowałoby przełużenie prawa do 25 miesięcy.

  Można zacząć od najniższych składek - ale bez zgłoszenia i opłacania ubezpieczenia chorobowego. Po zgłoszeniu do ubezpieczenia chorobowego, ZUS standardowo liczy podstawę do zasiłku jako średnią z 12 ostatnich miesięcy tego ubezpieczenia (za paroma wyjątkami). W takim wypadku przedwczesnego zgłoszenia do chorobowego spowodowałoby wyliczenie zasiłku jako średnią z kilku miesiecy z minimalną podstawą i jednego miesiaca z wysoką.

  Podatek - ryczałt od przychodów (rodzaj podatku dochodowego) czy podatek vat(rodzaj podatku obrotowego) nie mają żadnego wpływu na składki. To są niezależne kwestie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ogrodniczka

  Dodano 2014-10-30 11:04 przez Ogrodniczka

  Zawieszenie i odwieszenie działalności, ciąża a zasiłek macierzyński

  Witam,od kwietnia 2013 roku prowadzę własną działaność gospodarcza w branży ogrodniczej - wykonywanie i pielęgnacja ogrodów. Od 1 października 2014 zawiesiłam działaność na okres zimowy, planuje odwiesić działanośc wiosną - marzec - kwiecień, w zależności od warunków pogodowych.Po zawieszeniu działa...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-06 11:38 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza założona w trakcie ciąży

  Witam,
  obecnie jestem w ciąży. Termin porodu mam na początek czerwca 2014 roku. Chcę założyć działalność gospodarczą jak najszybciej i opłacać najniższą składkę. W jakiej wysokości dostanę zasiłek macierzyński? Czy ktoś mógłby pomóc w założeniu działalności?

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

 • wioletta2087

  Dodano 2014-01-29 18:30 przez wioletta2087

  Wysoki zasiłek macierzyński ZUS i druga ciąża

  Witam,
  we wrześniu otrzymałam od ZUS wysoki zasiłek macierzyński ok. 5400 zł z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za pierwsze dziecko. Syna urodziłam 12.09.2013 i obecnie jestem na macierzyńskim do września 2014 i właśnie znowu jestem w ciąży w 6. tygodniu.
  W związku z tym, mam pytanie czy...

 • kak1

  Dodano 2014-01-24 16:38 przez kak1

  Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński przy działalności gospodarczej?

  Prowadzę działalność od kwietnia 2011 i płacę dobrowolną najniższą składkę. Termin mam na lipiec. Poradzono mi zawieszenie płacenia składki dobrowolnej i przejście na maksymalna składkę min. 31 dni po zawieszeniu i płacenie jej przez co najmniej pełne 3 miesiące, a na lipiec zwolnienie lekarskie prz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania