eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Dokumentowanie dodatkowych kosztów związanych z wynajmem pod działalność gospodarczą


2020-09-11 15:20 autor: Darek_m20

1 452 odsłon

Dokumentowanie dodatkowych kosztów związanych z wynajmem pod działalność gospodarczą

Dzień dobry.

Nie prowadzę działalności gospodarczej, lecz jestem podatnikiem VAT ze względu na to iż wynajmuję i podnajmuję lokale przeznaczone pod działalność gospodarczą. Do tego korzystam ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług i wystawiam faktury za najem z vat zw.

Faktur wystawiać nie muszę, chyba że na wyraźne żądanie najemcy, jednak dla zachowania porządku w dokumentacji i tak to robię. Prąd z najemcami rozliczam za pomocą pod-liczników, oddzielnie rozliczam z nimi również poniesione koszty ogrzewania, oraz dzierżawy za część nieruchomości, która nie należy do mnie a jest podnajmowana dalej. Taki oddzielny sposób rozliczania zawarty jest w umowach najmu.

Dodam, że rozliczam się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - 8,5%

Na jakiej zasadzie mam dokumentować wręczone mi pieniądze za te dodatkowe opłaty, aby najemcy mogli je zaksięgować jako ich koszt?

Według mnie powinna być to faktura jak w przypadku zapłaty za najem, co powoduje powstanie obowiązku zapłacenia 8,5% podatku zryczałtowanego od przychodu wygenerowanego takim dokumentem, mimo iż tak właściwie dokonałem tylko refakturowania.

W jednej z Państwa odpowiedzi z 01.09.2015 r. na podobny problem znalazłem informację, że może być to dokumentowane notą księgową z czym nie do końca się zgadzam, choć to nie powodowałoby powstania obowiązku podatkowego.

Przypominam, że nie jest to najem mieszkania na cele mieszkaniowe, wtedy moim zdaniem taka praktyka byłaby do zaakceptowania.

Pozdrawiam.

Pytanie zaktualizowano 2020-09-17 06:27

Proszę o poradę eksperta.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Niepewna

  Dodano 2014-08-11 11:18 przez Niepewna

  Wynajem lokalu biurowego a rozliczenie na fakturze

  Jestem osobą fizyczną nie będącą płatnikiem VAT. Będę wynajmowała lokal biurowy na Kancelarię Adwokacką. Kancelaria będzie płaciła czynsz najmu i opłaty administracyjne do zarządcy na moje konto.
  Jak to ująć na fakturze, aby opłaty administracyjne nie wchodziły do mojego przychodu? Ewentualnie jak K...

 • MiP

  Dodano 2020-07-16 23:25 przez MiP

  Wynajem lokalu użytkowego przez właściciela jako osoba prywatna

  Dzień dobry. Posiadam lokal użytkowy i chciałbym go wynająć, jednak nie mam zarejestrowanej działalności. Przyszły najemca zapewne będzie chciał ode mnie fakturę lub rachunek. Czy jako osoba prywatna mogę wystawić taki rachunek, rozliczając się z fiskusem na zasadach takich jak przy najmie mieszkań?

 • laura_sara3

  Dodano 2018-07-11 09:56 przez laura_sara3

  Nota uznaniowa - odsetki od wpłaconego wadium

  Dzień dobry. Jestem osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się z US w formie ryczałtu. Otrzymałam w m-cu lipcu notę księgową uznaniową - odsetki od wpłaconego wadium, jest to kwota 9,47 zł.
  Proszę o podpowiedź, na jakim formularzu PIT rozliczyć tę kwotę z Urzędem Skarbowym...

 • Hanna51015

  Dodano 2017-02-22 15:43 przez Hanna51015

  Czy mogę odliczyć VAT jako osoba fizyczna?

  1. Czy odliczając VAT od zakupionego lokalu użytkowego pod wynajem jako osoba fizyczna tracę status osoby fizycznej, czy staję się VAT-owcem i muszę odprowadzać VAT co miesiąc z przychodu?2. Czy mogę być na ryczałcie czy muszę być na podatku liniowym? 3. Proszę o podpowiedź co będzie dla mnie najlep...

 • maryl35

  Dodano 2016-03-15 18:00 przez maryl35

  Czy na ryczałcie czynsz to przychód?

  Witam,czy będąc na ryczałcie 3% i wynajmując kiosk handlowy, to czy koszty miesięczne czynszu będą moim przychodem?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania