eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ryczałt samochodowy. Potrącić czy nie?


2013-03-20 11:15 autor: radoszek

11 891 odsłon

Ryczałt samochodowy. Potrącić czy nie?

Pracownik ma przyznany ryczałt samochodowy na jazdy lokalne. Rozpoczyna pracę o godz. 7.30, a następnie ok. godz. 11 wyjeżdża w delegację. Wraca do domu ok. godz. 20.

Czy w takim przypadku, w związku z podróżą służbową trwającą powyżej 8 godzin należy potrącić pracownikowi ryczałt o 1/22? W firmie zdania na ten temat są podzielone. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-20 22:38 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Zgodnie z par 4  rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271, z późn. zm.) kwotę ustalonego ryczałtu samochodowego zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

  asia70B skomentował/a odpowiedź 2014-07-08 09:02

  No niestety z tej odpowiedzi nic konkretnego nie wynika. Rozporządzenie nie wskazuje co należy zrobić jeśli wystąpi delegacja w takich godzinach, jak to określono na wstępie. Sama jestem zainteresowana odpowiedzią na zadane pytanie przez autora : radoszek, ale doradca podatkowy nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi.

  Oceń odpowiedź 16 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-19 22:08 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Wynika Pani asiu 70B , pracownik był ponad 8 godzin w delegacji , tak? Przepis stanowi  o tym wyraźnie.

  asia70B skomentował/a odpowiedź 2014-08-20 13:26

  Witam, Pracownik przecież był obecny w pracy od 7.30 do 11.00, moim zdaniem nalezy mu potrącić tylko wtedy, gdyby był nieobecny w pracy przez całe 8 godzin. W godzinach przedpołudniowych dysponował przecież samochodem w pracy, dlaczego więc uważa Pani, że należy Mu za ten dzien potrącić 1/22 ? Zgodziłabym się z tym tylko w przypadku, gdyby wyjechał na delegacjęod 7.30 i podróż trwałaby powyżej 8 godzin. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-20 23:29 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Moim zdaniem miałaby Pani rację gdyby podróż trwała mniej niż 8 godzin , wówczas też bym  nie potrącała, Przepis odnosi się do dnia , w którym podróz trwała ponad 8 godzin i nakazuje wylączenie tego dnia z ryczałtu.
  Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-08-21 16:25
  z pytania przecież wynika że był 9 godzin :)

  asia70B skomentował/a odpowiedź 2014-08-21 22:26

  Tak, ale część dnia był w pracy i wtedy chyba należy podpisać listę obecności. Czyż nie ?Dokładnie taki sam przypadek był u nas w pracy. Pracownik się podpisał ( bo pracował część dnia ), potem był w delegacji powyżej 8 godzin. Został mu ten dzień wyłączony z ryczałtu, a przeprowadzona kontrola ( władz wyższych ) zausterkowała to jako nieprawidłowość, stąd moja wątpliwość. Logiczne wydaje się potrącanie dnia, gdy delegacja trwa minimum 8 godzin i jest w trakcie godzin pracy ( dokładnie tak , jak się pracuje 8 godzin ). Nie mam zupełnie zamiaru z Panią polemizować, bo ustawodawca tak to zawile napisał, że wiele ludzi tego nie rozumie. Byłoby to zupełnie smieszne, gdyby pracownik np. był obecny w pracy przez 7 godzin, a tylko 1 godzinkę "urwał" z czasu pracy i pojechał na delegację, która trwałaby powyżej 8 godzin i wtedy należy mu potrącić 1/22 , bo rzekomo był nieobecny w pracy ? Odlicza się dni za chorobę, urlop ( trwają przecież cały dzień) i to jest logiczne.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-02 09:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam. A jeżeli pracownik odbiera sobie dzień wolny za święto przypadajace w sobotę, to wtedy należy mu potrącić 1/22 kwoty?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania