eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaRyczałt samochodowy. Potrącić czy nie?


2013-03-20 11:15 autor: radoszek

12 595 odsłon

Ryczałt samochodowy. Potrącić czy nie?

Pracownik ma przyznany ryczałt samochodowy na jazdy lokalne. Rozpoczyna pracę o godz. 7.30, a następnie ok. godz. 11 wyjeżdża w delegację. Wraca do domu ok. godz. 20.

Czy w takim przypadku, w związku z podróżą służbową trwającą powyżej 8 godzin należy potrącić pracownikowi ryczałt o 1/22? W firmie zdania na ten temat są podzielone. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-20 22:38 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Zgodnie z par 4  rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271, z późn. zm.) kwotę ustalonego ryczałtu samochodowego zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

    asia70B skomentował/a odpowiedź 2014-07-08 09:02

    No niestety z tej odpowiedzi nic konkretnego nie wynika. Rozporządzenie nie wskazuje co należy zrobić jeśli wystąpi delegacja w takich godzinach, jak to określono na wstępie. Sama jestem zainteresowana odpowiedzią na zadane pytanie przez autora : radoszek, ale doradca podatkowy nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi.

    Oceń odpowiedź 16 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-19 22:08 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Wynika Pani asiu 70B , pracownik był ponad 8 godzin w delegacji , tak? Przepis stanowi  o tym wyraźnie.

    asia70B skomentował/a odpowiedź 2014-08-20 13:26

    Witam, Pracownik przecież był obecny w pracy od 7.30 do 11.00, moim zdaniem nalezy mu potrącić tylko wtedy, gdyby był nieobecny w pracy przez całe 8 godzin. W godzinach przedpołudniowych dysponował przecież samochodem w pracy, dlaczego więc uważa Pani, że należy Mu za ten dzien potrącić 1/22 ? Zgodziłabym się z tym tylko w przypadku, gdyby wyjechał na delegacjęod 7.30 i podróż trwałaby powyżej 8 godzin. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-20 23:29 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Moim zdaniem miałaby Pani rację gdyby podróż trwała mniej niż 8 godzin , wówczas też bym  nie potrącała, Przepis odnosi się do dnia , w którym podróz trwała ponad 8 godzin i nakazuje wylączenie tego dnia z ryczałtu.
    Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-08-21 16:25
    z pytania przecież wynika że był 9 godzin :)

    asia70B skomentował/a odpowiedź 2014-08-21 22:26

    Tak, ale część dnia był w pracy i wtedy chyba należy podpisać listę obecności. Czyż nie ?Dokładnie taki sam przypadek był u nas w pracy. Pracownik się podpisał ( bo pracował część dnia ), potem był w delegacji powyżej 8 godzin. Został mu ten dzień wyłączony z ryczałtu, a przeprowadzona kontrola ( władz wyższych ) zausterkowała to jako nieprawidłowość, stąd moja wątpliwość. Logiczne wydaje się potrącanie dnia, gdy delegacja trwa minimum 8 godzin i jest w trakcie godzin pracy ( dokładnie tak , jak się pracuje 8 godzin ). Nie mam zupełnie zamiaru z Panią polemizować, bo ustawodawca tak to zawile napisał, że wiele ludzi tego nie rozumie. Byłoby to zupełnie smieszne, gdyby pracownik np. był obecny w pracy przez 7 godzin, a tylko 1 godzinkę "urwał" z czasu pracy i pojechał na delegację, która trwałaby powyżej 8 godzin i wtedy należy mu potrącić 1/22 , bo rzekomo był nieobecny w pracy ? Odlicza się dni za chorobę, urlop ( trwają przecież cały dzień) i to jest logiczne.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-02 09:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam. A jeżeli pracownik odbiera sobie dzień wolny za święto przypadajace w sobotę, to wtedy należy mu potrącić 1/22 kwoty?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wypłacony pracownikowi ryczałt na jazdy lokalne stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, który należy wykazać w informacji PIT-11 w poz. 36.

Dokonany na rzecz pracowników zwrot poniesionych kosztów tytułem wykorzystywania, na podstawie właściwej umowy, prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych, niebędących podróżami służbowymi, stanowi po stronie pracowników ...

Dokonywany przez zleceniodawcę zwrot na rzecz zleceniobiorcy za przejechane kilometry w celu realizacji czynności służbowym poza miejscem siedziby zleceniodawcy może być zwolniony z podatku dochodowego – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Pracownikowi, który na potrzeby służbowe do jazd lokalnych wykorzystuje swój prywatny samochód, należy się z tego tytułu określone wynagrodzenie. Wynagrodzenie to jest określone ryczałtowo i niestety na ogół wiąże się z jego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania