eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa o pracę a zajęcie komornicze z tytułu alimentów


2012-11-20 17:08 autor: MONIKA

22 618 odsłon

Umowa o pracę a zajęcie komornicze z tytułu alimentów

Witam. Mój partner podjął pracę na umowę o pracę w firmie budowlanej. Na umowie wpisana jest kwota 1500 zł brutto. Netto wychodzi około 1111 zł. Partner jest obciążony u komornika zadłużeniem alimentacyjnym. Wpłaca miesięcznie po 50 zł na konto komornika bo do tej pory był bezrobotny. Podjął pracę od 19 listopada br stąd moje pytanie, ile może z pensji zabrać mu komornik na poczet zadłużenia alimentacyjnego.

Partner nie ma konta, pensję będzie miał płaconą na rękę przez pracodawcę. Ale na pewno jeśli został zgłoszony do ZUS, bo są odprowadzane składki, to na pewno komornik wystosuje pismo do pracodawcy o zajęciu jakiejś kwoty.

I drugie pytanie: czy partner musi poinformować sam komornika o tym że podjął pracę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-21 08:56 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Witam!

    Zgodnie z Kodeksem pracy  z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają jedynie następujące należności:

    • alimenty egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych;
    • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności, np. niespłacone kredyty, pożyczki;
    • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
    • kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy..

    Istnieją kwoty wolne od potrąceń. Ustalenie takiej kwoty jest przejawem ochrony wynagrodzenia pracownika. Kodeks pracy ustanowił kwotę wynagrodzenia, która jest pracownikowi gwarantowana i nie może być uszczuplona. Wolna od potrąceń jest kwota w wysokości:

    • minimalnego wynagrodzenia za pracę (od stycznia 2012 wynosi ono 1500 zł brutto, 1111,86 zł netto), po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych innych niż świadczenia alimentacyjne;
    • 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (833,90 zł netto) – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
    • 90 proc. minimalnego wynagrodzenia (1000,67 zł netto) – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 Kodeksu pracy.

    W przypadku potrącania alimentów kwota wolna, którą trzeba zatrudnionemu zostawić, nie obowiązuje. Można z tego tytułu potrącić 3/5 wynagrodzenia.

    Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (art. 84-91, 87, art. 871, art. 88, art. 90, art. 91, 108 § 3)

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 7 16

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2010-03-31 10:59 przez konto usunięte

    Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

    Mam pytanie ile może komornik zająć na poczet alimentów z wynagrodzenia za prace na pełnym etacie gdy dochód wynosi 2600 zł brutto, a zasądzone alimenty są w wysokości 1600 zł.

  • kaja

    Dodano 2012-12-03 13:32 przez kaja

    Alimenty na dzieci a zajęcie komornicze

    Sąd przyznał mi alimenty na dwoje dzieci. Mam wyrok. Okazało się, że mąż ma aktualnie zajęcie komornicze (komornik potrąca mu kwotę uzyskaną z dodatkowej pracy na umowę zlecenie). Dodatkowo pracuje na etacie za najniższą krajową czyli 1300 zł. Alimentów przysądzone mam 1000 zł.
    Czy jest możliwe że n...

  • Monia2601

    Dodano 2013-02-12 19:03 przez Monia2601

    Zajęcie całej pensji i alimentów na dziecko

    Mam zajęte przez komornika konto bankowe, na które wpływa wynagrodzenie za pracę i alimenty na dziecko. Do tej pory nie było problemu z wypłatami w banku, ale ostatnio bank przesłał wszystkie moje pieniądze do komornika pozostawiając mnie bez jakichkolwiek środków do życia i jak się okazało ten sam ...

  • aluśkak

    Dodano 2013-02-01 18:48 przez aluśkak

    Jaką kwotę może zająć komornik od najniższej krajowej?

    Ile może zająć komornik z najniższej krajowej?

  • ANDRZEJ PL

    Dodano 2012-10-03 19:26 przez ANDRZEJ PL

    Przedawniony dług

    Witam serdecznie, mam problem z windykacją, a teraz z komornikiem. Miałem nie uregulowane zobowiązanie w dawnej sieci komórkowej IDEA. W latach 2003 lub 2004 zobowiązanie odkupiła firma windykacyjna ULTIMO Wrocław. W sierpniu tego roku zatrudniłem się na umowę o pracę o miesięcznym wynagrodzeniu 150...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zajęcie przez komornika wynagrodzenia byłego pracownika

    Zajęcie przez komornika wynagrodzenia byłego pracownika

    Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią ...

  • Kwota wolna od potrąceń w 2021 wyższa o 200 zł brutto

    Kwota wolna od potrąceń w 2021 wyższa o 200 zł brutto

    Od 1 stycznia 2021 roku wzrosła o 200 zł brutto płaca minimalna. O tą samą kwotę wzrosła także do poziomu 2 800 zł brutto kwota wolna od potrąceń. Zajmujący wynagrodzenie komornik musi więc zostawić do dyspozycji dłużnika około 2 ...

  • Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika?

    Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika?

    Potrąceń z wynagrodzenia pracownika dokonywać można tylko na podstawie i w granicach przepisów określonych w Ustawie kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r., (Dz.U.2019 poz. 1040) (dalej: kodeks pracy) w przeciwnym razie Twój pracownik może ...

  • Potrącenia z wynagrodzenia - umowy cywilnoprawne

    Potrącenia z wynagrodzenia - umowy cywilnoprawne

    Do 2019 r. pracownicy nietypowi nie mogli korzystać z dobrodziejstw ochrony wynagrodzenia za pracę przed potrąceniami określonych w art. art. 87 i 871 KP.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania