eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Kalkulacja zasiłku chorobowego/macierzyńskiego po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego


2018-12-22 12:26 autor: prac

1 820 odsłon

Kalkulacja zasiłku chorobowego/macierzyńskiego po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego

Moje pytanie dotyczy obliczania zasiłku chorobowego bądź zasiłku np. macierzyńskiego. Do podstawy wyliczeniu zasiłku liczona jest średnia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych przy czym wyklucza się z tego okresy gdzie przynajmniej ponad pół miesiąca się nie pracowało (ale nie dotyczy to urlopu wypoczynkowego jeśli dobrze rozumiem).

Dodatkowo kwestią jest, że podstawy zasiłku nie wylicza się na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłku nie było minimum 90 dni kalendarzowych przerwy. Kwestia dla mnie niejasna, to sytuacja gdy minęło 90 dni, więc wyliczamy jest zasiłek odnowa natomiast poprzednie 12 miesięcy kalendarzowych nie jest cięgiem przepracowane.

Na przykładzie - wracając z urlopu macierzyńskiego zaczynam pracować np. 1 stycznia 2019. Przepracuję ciągiem bez żadnego L4 np 7 miesięcy. Jest więc to okres dłuższy niż 90 dni, czyli zasiłek będzie liczony od nowa. I pytanie w jaki sposób jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy 7 będzie przepracowanych, a 5 na zasiłku, więc na czym polega wykluczenie tych 5 miesięcy?

Czy wezmą średnio tylko z nowych 7 nie licząc w ogóle tych 5, czy doliczone będzie 5 miesięcy z okresu poprzedzającego zasiłek? Czy doliczą do średniej kwoty 5 zasiłków, a może będą szukać okresu, gdzie pracowałam ciągiem 12 miesięcy przed zasiłkiem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-12-23 16:54 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli miedzy okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (wliczamy okres urlopu wypoczynkowego).

     Jeżeli po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracownik przepracuje np 4 miesiące a w 5 przejdzie na zwolnienie chorobowe to podstawa będzie ustalana jako średnia z 4 miesięcy poprzedzających miesiąc przejścia na zwolnienie chorobowe. 

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • martus_221

    Dodano 2017-10-03 17:33 przez martus_221

    Zasady wyliczania zasiłków chorobowego i macierzyńskiego na działalności

    Witam, mam pytanie odnośnie wyliczania zasiłków przedsiębiorcy, który ma również wcześniejszy okres ubezpieczenia. Na moim przykładzie: od 17.10.2016 do 11.08.2017 byłam zatrudniona na umowie o pracę. Od dnia 8.09.2017 rozpoczęłam działalność.Jaki będzie zasiłek chorobowy, jeśli pójdę na zwolnienie ...

  • Limonka

    Dodano 2017-03-03 12:05 przez Limonka

    Dwie umowy o pracę. Zasiłek macierzyński i chorobowy

    Witam,
    pracuję na umowę o pracę od 2011 roku (na czas nieokreślony) w zakładzie zatrudniającym powyżej 20 osób. Od marca 2017 roku dodatkowo podjęłam pracę na podstawie umowy o pracę (na czas określony 4 lata) w zakładzie zatrudniającym poniżej 20 osób.
    Jestem w ciąży i moje pytania, są związane z ...

  • irminka811

    Dodano 2016-06-01 22:36 przez irminka811

    Ile wyniesie zwolnienie ciążowe?

    Witam, pracuję u jednego pracodawcy nieprzerwanie półtora roku. Pierwszy rok miałam kwotę 1600 zł netto a teraz mam 2000 zł netto. Jestem w ciąży od 2 maja - dowiedziałam się o niej około 15 maja. 18 maja poszłam na zwolnienie na tydzień (miałam poważne problemy zdrowotne - zapalenie zatok oka, ucha...

  • karrlajn

    Dodano 2016-05-22 19:55 przez karrlajn

    Zasiłek chorobowy a zmiana etatu

    Witam,jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od kilku lat, w pełnym wymiarze czasu pracy. Jestem w zaawansowanej ciąży i planuję od czerwca iść na zwolnienie lekarskie. Jednocześnie dogadałam się z pracodawcą, że również od czerwca zmniejszy mi wymiar czasu pracy na niższy (bez zmi...

  • madzia1995

    Dodano 2021-11-02 09:07 przez madzia1995

    Macierzyński przy 1/4 etatu umowy o pracę

    Obecnie pracuję na 1/4 etatu (umowa o pracę), jeśli zajdę w ciążę to pracodawca ma mi zmienić umowę na pełen etat. Stąd moje pytania: 
    - jak wtedy wyliczany jest macierzyński wychowawczy (80%) ? (ze średniej z 12 miesięcy czy tylko z tej średniej po zmianie umowy - nowej podstawy wynagrodzenia)?
    - a...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania