eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 pod koniec umowy


2017-05-26 16:52 autor: m-jablonska94

3 592 odsłon

L4 pod koniec umowy

Pracuję na umowę na czas określony jej termin kończy się 30.06.2017 jestem w 4. tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie.

Czy po zakończeniu umowy dalej będę mogła dostawać zwolnienie płatne z ZUS i czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-26 20:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    NA zwolnieniu może PAni być do porodu. Nie można go przerwać. Zasiłku macierzyńskiego w tym przypadku nie będzie.

    annkun skomentował/a odpowiedź 2017-05-28 20:07

    Znalazłam w Internecie taki zapis z komentarza do ustawy zasiłkowej - część I Art. 30 4. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Czy nie odnosi się to też do powyższego pytania? Czy wg tego zapisu to nie ZUS powinien wypłacać jeszcze zasiłek po rozwiązaniu umowy (po złożeniu wniosku)? A może dotyczy to tylko matek zatrudnionych na czas określony w firmie, która zgłosiła upadłość/likwidację?

    annkun skomentował/a odpowiedź 2017-05-28 21:06

    I czy pytająca nie dostanie nawet 1000 zł, jak to jest opisane w artykule: http://www.prawo.egospodarka.pl/128107,Zasilek-macierzynski-2016-rewolucyjne-zmiany,1,75,1.html?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-08-15 11:05 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

     W Pani przypadku pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu. Po ustaniu zatrudnienia aż do dnia porodu wypłatę zasiłku chorobowego przejmie ZUS. Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał, ponieważ urodzi Pani już po ustaniu zatrudnienia.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Katarzyna8830

    Dodano 2017-05-23 16:12 przez Katarzyna8830

    Kiedy mogę iść na L4 ciążowe gdy mam umowę na czas określony?

    Witam,
    mam umowę od 16.05.2016 do 16.05.2018, jestem obecnie w 5. tygodniu ciąży. Czy mogę iść na chorobowe przed 12. tygodniem ciąży i czy będą mi się liczyć świadczenia po urodzeniu dziecka w styczniu 2018, tj. macierzyńskie i wychowawcze?
     
    Umowa w maju 2018 mi wygaśnie i nie zostanie przedłużon...

  • Anitka8967

    Dodano 2017-04-28 07:18 przez Anitka8967

    L4 w ciąży a koniec umowy na czas określony. Jakie zasiłki mi się należą?

    Witam,jestem po pierwszej ciąży, na sierpień będzie rok macierzyńskiego. Umowa kończy mi się w listopadzie, jeśli w sierpniu pójdę na miesięczny urlop i po urlopie okaże się, że będę znów w ciąży, to idę na L4.Moje pytanie: kto będzie płacił mi za L4 ZUS - 100% czy mniej? Po urodzeniu dziecka należy...

  • lidkalili

    Dodano 2016-02-21 00:41 przez lidkalili

    Druga ciąża podczas urlopu macierzyńskiego a świadczenia

    Witam, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Urlop kończy się za niecałe dwa miesiące (dokładnie 31.03.16). Zaszłam w drugą ciążę. Chcę przerwać urlop macierzyński i przejść na zasiłek chorobowy ciążowy. Mam małą zagwozdkę ponieważ jestem zatrudniona na czas określony, umowa kończy się 30.06.16 r...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-08-14 10:41 przez konto usunięte

    Wysokość świadczeń podczas L4 i urlopu macierzyńskiego

    Witam, jestem zatrudniona w tej samej firmie na umowę o pracę na czas określony i na umowę zlecenie (wynagrodzenie zależne od liczby przepracowanych godzin). Lekarz chce mnie wysłać na L4 już do końca ciąży. Zastanawia mnie co będzie bazą do obliczenia wysokości świadczenia - tylko wynagrodzenie z u...

  • ivka88

    Dodano 2016-07-19 07:31 przez ivka88

    Aneks do umowy a ciąża. Które wynagrodzenie obowiązuje do dnia porodu?

    Witam, mam umowę na czas określony do 31.12.2016 r. (to moja druga umowa u tego pracodawcy) z wynagrodzeniem 2000 zł. Od początku tego miesiąca obowiązuje mnie aneks do umowy dotyczący awansu i zmiany wynagrodzenia na 2500 zł. Aneks ten jest na okres próbny na 3 miesiące.Właśnie dowiedziałam się, że...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

  • Zasiłek macierzyński, opiekuńczy i chorobowy: jak dokumentować?

    Zasiłek macierzyński, opiekuńczy i chorobowy: jak dokumentować?

    Minister Pracy i Polityki Społecznej znowelizował rozporządzenie określające dowody stanowiące podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków związanych z chorobą i macierzyństwem. Długo oczekiwana zmiana weszła w życie prawie natychmiast ...

  • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

  • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

    Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

    Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania