eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy zasiłek chorobowy się należy i jaka jest jego wysokość?


2016-10-07 09:34 autor: ToIrek

1 173 odsłon

Czy zasiłek chorobowy się należy i jaka jest jego wysokość?

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą (opłacam tylko składkę zdrowotną) i pracuję na etacie (najniższa krajowa). Podlegam obowiązkowego ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu etatu.
 
Z dniem 1 sierpnia został mi zmniejszony etat na 3/4 w związku z czym złożyłem deklarację, że od 1 sierpnia będę płacił wszystkie składki z działalności gospodarczej (w tym ubezpieczenie chorobowe) - zadeklarowałem dość wysoką składkę.
Od 1 września jestem na L4. ZUS przysłał pismo z prośbą o korektę deklaracji, ponieważ nie mogę zacząć się "rozliczać jako firma" od sierpnia.

Powodem jest, że uzyskałem w sierpniu dochód przekraczający minimalną krajową (pracodawca wypłaca wynagrodzenie do 10 następnego miesiąca - czyli w sierpniu dostałem wynagrodzenie za lipiec - kiedy to jeszcze był pełny etat).

Dokonałem korekty i opłaciłem składkę wrześniową (jednocześnie składając pismo o zwrot nadpłaconej składki sierpniowej (zostawiając tylko kwotę obowiązkowej zdrowotnej).

Teraz pytania:

Czy i kiedy nabędę prawo do zasiłku chorobowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (czy fakt, że nie przepracowałem ani jednego dnia w wrześniu ma tutaj znaczenie?).

Jeżeli zasiłek będzie mi przysługiwał - od jakiej kwoty ZUS go będzie wyliczał:
* zadeklarowana kwota

czy

* minimalna możliwa (ponieważ nie przepracowałem ani jednego dnia w wrześniu)

Czy przysługuje mi prawo do zasiłku z dwóch tytułów - niepełnego etatu i prowadzonej działalności?

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2016-11-08 11:41

Uaktualnienie:

ZUS przyznał zasiłki z dwóch tytułów.
Z działalności wyliczył z najniższej podstawy.
Jak dowiedziałem się telefonicznie z infolinii ZUS.
"Zasiłek będzie wypłacony z najniższej podstawy ponieważ nie przepracował Pan ani jednego dnia, więc nie ma jak uzupełnić"
Jest to tylko opinia Pani obsługującej infolinie ZUS (dodatkowo stwierdziła że gdyby był chociaż jeden dzień przepracowany - i L4 od 2 września, zasiłek byłby wypłacony od zadeklarowanej kwoty)


Uważam że mimo nieprzepracowanego żadnego dnia w wrześniu ZUS powinien wypłacić od zadeklarowanej kwoty.
Moja interpretacja przepisów wygląda następująco (link do tekstu jednolitego ).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi  przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.Ponieważ z działalności nie były odprowadzane składki przez 12 miesięcy do Art. 48a. 1. 2) (czyli części przewyższającej podstawę) należy doliczyć miesiące z etatu.
Dalej dotyczy Art. 49.1 3.  według którego w liczbie pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, o której mowa w art. 48a ust. 1 pkt 2, uwzględnia się również miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy. 

Jako przedsiębiorca mój dochód stanowi zadeklarowana kwota. Mimo nieprzepracowania całego września według Art. 50. 2. ponieważ mój dochód został zmniejszony z powodu "pobierania zasiłku chorobowego" należy uwzględnić wszystkie miesiące - czyli również wrzesień (a przychód w wrześniu stanowi zadeklarowana kwota).

Swoją drogą dopóki nie otrzymam decyzji o przyznaniu zasiłku trzeba opłacać składki (a skoro opłacam składki to teorytycznie wciąż pracuję prawda?).

Myślę nad odwołaniem się od decyzji ZUS (jeszcze nie przyszło pisemne potwierdzenie zasiłku - dopiero na stronce ZUS jest wypisana wysokość zasiłku).

Moje pytania:
- czy ktoś uważa że moja interpretacja przepisów jest błędna? (nie jestem biegły w prawie, mogę się mylić) 
- czy istnieje jakiś inny przepis regulujący (poza powyższym dziennikiem ustaw) wysokość zasiłku chorobowego
- jakimi kosztami może ZUS obciążyć w przypadku przegrania sprawy o wyższy zasiłek (koszty sądowe, koszty postepowania, koszty zastępstwa sądowego).
- czy w przypadku odwoływania się od decyzji, jeżeli ZUS przekaże moje odwołanie do sądu, mogą zawiesić wypłacanie aktualnie przyznanego zasiłku dopóki będzie trwać postępowanie, czy to co już przyznali muszą dalej wypłacać i dopiero w przypadku mojej wygranej wyrównać zasiłek z wcześniejszych miesięcy?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ToIrek

  Dodano 2016-11-08 13:38 przez ToIrek

  Czy wysokość zasiłku jest nieprawidłowa?

  Prowadzę działalność gospodarczą (opłacam tylko składkę zdrowotną) i pracuję na etacie (najniższa krajowa). Podlegam obowiązkowego ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu etatu.  1 sierpnia został mi zmniejszony etat na 3/4 w związku z czym złożyłem deklarację, że od 1 sierpnia będę płacił wszystkie skła...

 • Mystarnos

  Dodano 2017-08-07 16:27 przez Mystarnos

  Wysokość zasiłku chorobowego przy przy etacie i działalności

  Dzień dobry wszystkim,moja żona prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 3 lat i opłaca pełny zus. Oprócz tego pracuje na etacie za najniższą krajową pensję (1 umowa 3-miesięczna). Chcielibyśmy się dowiedzieć, ile wyniesie wysokość zasiłku chorobowego w przypadku ciąży? Zakładamy, że umowa n...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-26 11:50 przez konto usunięte

  Etat i własna działalność. Jak obliczyć zasiłek chorobowy i macierzyński?

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o informację co w danym przypadku należy się kobiecie ciężarnej.
  1. Jest pracownikiem na etacie na najniższą krajową (1750 brutto) czas nieokreślony prowadzi własna działalność gospodarczą. Czy w ramach prowadzonej działalności może dobrowolnie odprowadzać wyższe skła...

 • Dominika90

  Dodano 2016-02-27 12:15 przez Dominika90

  Jak będzie wygląda wysokość L4 po urlopie macierzyńskim przy działalności i pracy na 1/2 etatu?

  Aktualnie jestem na macierzyńskim do maja 2016 r., prowadzę własną działalność (od sierpnia 2012). Od grudnia 2015 r. podjęłam pracę na umowę o pracę na 1/2 etatu. Czy jeśli poszłabym od razu po macierzyńskim na L4 w związku z ciążą, to na jakiej podstawie zostanie obliczony zasiłek chorobowy? Czy j...

 • Paulineczka11122

  Dodano 2017-06-05 18:45 przez Paulineczka11122

  Zwolnienie chorobowe w ciąży

  Od marca 2015 roku prowadzę własną działalność przy czym opłacałam niski ZUS. W tym roku tzn. od 13 marca 2017 do 15.06.2017. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży :)Chciałam się dowiedzieć jak obliczyć podstawę wypłacanego mi chorobowego, na ile mniej więcej mogę liczyć. Czy jest jakiś okres ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

 • Działalność gospodarcza: już wkrótce duże zmiany w zasiłkach

  Działalność gospodarcza: już wkrótce duże zmiany w zasiłkach

  Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

 • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

 • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

  Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

  Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania