Jaki musi upłynąć okres zatrudnienia, żeby obowiązek wypłacania zasiłku chorobowego przejął ZUS?
W chwili obecnej znajduję się na wypowiedzeniu umowy zawartej na okres próbny trzech miesięcy, która została zawarta 1 stycznia b.r. a wypowiedziana 17 lutego b.r.
17 lutego po otrzymaniu wypowiedzenia dostarczyłem zwolnienie lekarskie, które zamierzam kontynuować.
Czy po rozwiązaniu umowy o pracę w skutek otrzymanego wypowiedzenia, kontynuując zwolnienie powyżej 30 dni, chorobowe będzie wypłacane przez ZUS, czy jest to zbyt krótki okres zatrudnienia? Jeżeli jestem uprawniony do otrzymania świadczeń z ZUS, to jaki jest sposób naliczania chorobowego, jeżeli przed 1 stycznia miałem umowy zlecenie?
2016-02-22 20:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
mascotte skomentował/a odpowiedź 2016-02-22 21:02
Serdecznie dziękuję za zainteresowanie sprawą i odpowiedź. Pozdrawiam
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
Dodano 2014-03-31 01:11 przez Mapota
Witam,
mój mąż ma podpisaną umowę próbną w Niemczech , po 6 tygodniach pracy poszedł na zwolnienie lekarskie . W dniu złożenia zwolnienia lekarskiego otrzymał 2-tygodniowe wypowiedzenie z pracy (którego jednak nie odebrał, bo był już w drodze do Polski ).
Pytanie: czy pracodawca ma obowiązek płacić ...
Dodano 2013-10-04 17:11 przez silenenavy
Witam,
dnia 21 sierpnia, br. rozpoczęłam pracę. Otrzymałam umowę o pracę na okres próbny do 31 października br. Od dnia 30 września jestem na chorobowym, które kończy się dzisiaj. Chciałabym jednak zrezygnować z pracy w trybie natychmiastowym, bez konieczności okresu wypowiedzenia (który wynosi tydz...
Dodano 2015-11-17 12:11 przez pudi
Witam, 4 tygodnie temu dostałam nagle 2-tygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę niby ze względu "redukcji etatów". Od pierwszego dnia wypowiedzenia przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry, do dnia dzisiejszego, czyli już 4 tygodnie.
Rozumiem, że za 2 tygodnie zapłaci mi zakład pracy, a za res...
Dodano 2015-09-15 21:11 przez fiodor aglaya
Dzień dobry,zwolnienie w okresie stosunku pracy trwało ponad dwa miesiące, natomiast umowa została rozwiązana z upływem okresu na jaki została zawarta (okres próbny 3 miesiące) i ostanie zwolnienie trwało już po ustaniu stosunku pracy w liczbie 18 dni.19 dnia została podpisana nowa umowa (czyli zach...
Dodano 2017-11-23 12:15 przez palinka6
Witam,bardzo proszę o pomoc. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim w Niemczech. 18.11. podczas pracy naderwałam sobie ścięgna w obu rękach. Niestety lekarz mi nie uznał tego jako wypadek przy pracy, tylko z powodu długotrwałej, ciężkiej pracy. Chirurg wystawił mi zwykłe chorobowe. W pracy obecni...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Jeśli lekarz wystawi zwolnienie, w którym wskaże nadużywanie alkoholu jako przyczynę niezdolności do pracy, oznaczając e-ZLA kodem C, to pracownik nie otrzyma zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni - przypominają eksperci ZUS.
ZUS przypomina, że nie każdy lekarz ma prawo wystawić zwolnienie chorobowe. Aby mieć takie uprawnienie, powinien zawnioskować o to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...
Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49