eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Kończąca się umowa zlecenie a ciąża


2016-02-11 15:25 autor: Renata19781

2 082 odsłon

Kończąca się umowa zlecenie a ciąża

Mam pytanie dotyczące urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Od wielu lat jestem związana z jedną firmą umowami zlecenie, od których odprowadzane były składki chorobowe. W związku z powyższym (legitymowałam się ponad 90-dniowym okresem nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu), nabyłam prawo do świadczeń związanych z odprowadzaniem składki chorobowej.

W ubiegłym roku w czerwcu urodziłam syna i przeszłam na urlop macierzyński, pobieram zasiłek macierzyński, którego wypłacanie zakończy się w czerwcu tego roku. Zasiłek wypłaca mi ZUS. Aktualnie zaszłam w kolejną ciążę, rozwiązanie nastąpi na przełomie września i października.

Moja ostatnia umowa zlecenie kończy się 30 lipca tego roku, będę więc wtedy w szóstym miesiącu ciąży. Nie liczę na to że znajdę kogokolwiek chętnego do podpisania ze mną nowej umowy. Ponieważ dziecko nie urodzi się w czasie kiedy będę objęta umową pozostaje mi tylko zapytać:

Co w sytuacji gdybym po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale jeszcze przed zakończeniem umowy zlecenia (czyli w w lipcu tego roku) po powrocie do pracy trafiła na L4, które trwałoby aż do dnia porodu?

Czy w ogóle można przebywać na L4 po zakończeniu umowy zlecenie?

Ponieważ zasiłek macierzyński przysługiwałby mi gdyby dziecko urodziło się w trakcie podlegania przeze mnie ubezpieczeniu chorobowym, zastanawiam się czy będąc na L4 jest się tak traktowanym? Czyli po prostu czy rodząc na L4 nabyłabym prawo do zasiłku. Nie spodziewam się zbyt wiele, ale szukam odpowiedzi na te pytania.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-02-11 19:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na zwolnieniu może Pani być do porodu. Zasiłek macierzyński dostanie PAni tylko wtedy, gdy urodzi w okresie ubezpieczenia czyli trwania umowy, ale po nowelizacji przepisów dostanie Pani tak czy siak 1000 zł.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • lidkalili

  Dodano 2016-02-21 00:41 przez lidkalili

  Druga ciąża podczas urlopu macierzyńskiego a świadczenia

  Witam, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Urlop kończy się za niecałe dwa miesiące (dokładnie 31.03.16). Zaszłam w drugą ciążę. Chcę przerwać urlop macierzyński i przejść na zasiłek chorobowy ciążowy. Mam małą zagwozdkę ponieważ jestem zatrudniona na czas określony, umowa kończy się 30.06.16 r...

 • anetazuza

  Dodano 2017-01-12 14:16 przez anetazuza

  Urlop macierzyński - druga ciąża. Kiedy zwolnienie?

  Witam,w tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim do 13 marca 2017 roku. Jestem w kolejnej ciąży. Chcę przejść na L4. Moje pytanie brzmi: jeśli będe miała zwolnienie od 14 marca 2017 roku, to czy będą należały mi się świadczenia z ZUS-u tak jak przy pierwszej ciąży? Czy najpierw muszę wykorzysta...

 • Ola1_

  Dodano 2016-06-14 14:31 przez Ola1_

  Powrót z macierzyńskiego i L4 na kolejną ciążę

  Witam, jestem na urlopie macierzyńskim. Umowa kończy mi się 30.10.2016, a urlop macierzyński 28.11.2016. Jestem w 9 tc. Jeśli wrócę do pracy, to czy mogę dać L4 i dalej korzystać z niego a później z zasiłku macierzyńskiego?

 • foszek88

  Dodano 2016-05-04 14:47 przez foszek88

  Ciąża na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim

  Jestem na urlopie macierzyńskim do 23.07.2016. Zaszłam w kolejną ciążę (5. tydzień). Dnia 30.06.2016 kończy mi się umowa w pracy. Moje pytanie: czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi umowy do dnia porodu? Czy muszę przerwać macierzyński aby móc przedstawić zwolnienie?

 • preciouslady

  Dodano 2015-06-24 10:36 przez preciouslady

  Dwa urlopy macierzyńskie pod rząd a dodatek wyrównawczy

  Witam!
  Proszę o pomoc i wyjaśnienie kwestii dodatku wyrównawczego za dyżury w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Obecnie jestem na rocznym urlopie macierzyńskim od 16.10.2014 r. Jestem w drugiej ciąży i jeżeli sytuacja się nie zmieni, nie będę mogła wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Czy pracownica, będąc na urlopie macierzyńskim, może wykonywać jednocześnie umowę zlecenia nie tracąc przy tym prawa do zasiłku macierzyńskiego?

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

 • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania