eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek chorobowy a wysokość wynagrodzenia


2015-09-07 13:42 autor: konto usunięte

1 102 odsłon

Zasiłek chorobowy a wysokość wynagrodzenia

Witam,

jak wyliczyć kwotę jaka przysługuje kobiecie będącej na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży? Moje zarobki to 2 tys. zł brutto premie kwartalne. Umowa na czas nieokreślony w pełnym wymiarze.

Od lipca przebywam na L4, termin porodu planowany jest na październik. Wynagrodzenie za lipiec otrzymałam od pracodawcy, za sierpień również w wysokości wynagrodzenia sprzed pójścia na zwolnienie.

Czy tak powinno być? Informacje zawarte na portalach sugerują, że wypłatą powinien zająć się ZUS a podstawę wymiaru wynagrodzenia za okres choroby oblicza się sumując wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy dzieląc przez 12.

Jeśli wynagrodzenie powinno być średnią z 12 miesięcy to w moim przypadku powinno uwzględniać premie (od nich były odciągane składki). Komu i w jakiej formie powinnam zgłosić tą sytuację?

Ponadto, komu i kiedy powinnam zgłosić chęć pójścia na roczny urlop macierzyński oraz od jakiej kwoty/średniej oblicza się 80% wynagrodzenia? Nadmienię, że pracodawcę obsługuje firma zewnętrzna a osoby z "kadr" mają duże braki w udzielaniu informacji.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dalby

  Dodano 2014-11-13 22:07 przez dalby

  Sposób naliczania wynagrodzenia na L4 z powodu kolejnej ciąży po urlopie macierzyńskim

  Proszę o pomoc w następującej sprawie: w jaki sposób pracodawca obliczy mi wysokość wynagrodzenia jeśli: od 2013 roku - byłam w ciąży 9 miesięcy na L4, potem na urlopie macierzyńskim rok czasu a teraz na zaległym urlopie wypoczynkowym (drugi miesiąc), a okazało się, że jestem w ciąży i mam L4, które...

 • kama16

  Dodano 2014-08-08 13:07 przez kama16

  Umowa na czas nieokreślony, a zwolnienie L4 w przypadku ciąży po 4 miesiącach pracy

  Witam,
  zostałam zatrudniona na umowę na pełny etat na czas nieokreślony. Po kilku tygodniach pracy okazało się, że jestem w ciąży. Chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ obecne upały i brak powietrza oraz klimatyzacji w blaszanym biurze jest strasznie uciążliwe.
  Pytanie: jak będzie wyg...

 • marlena8181

  Dodano 2014-06-02 11:44 przez marlena8181

  Wysokość zasiłku i wynagrodzenia podczas L4 w ciąży

  Witam serdecznie,
  od 5 lat jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem w 8 miesiącu ciąży i ostatnio byłam na zwolnieniu 8 dni, 1 dzień przerwy i kolejne 21 dni. W maju przypadło 19 dni. Zwolnienie z kodem B (ciąża, 100%). Oprócz pensji podstawowej otrzymuję premię wynik...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-30 07:12 przez konto usunięte

  Podstawa wymiaru L4 po urlopie wychowawczym przy zasiłku z MOPS-u

  Dzień dobry,
  przebywałam 8 miesięcy na urlopie wychowawczym otrzymując przy tym zasiłek z MOPS-u. Od lutego mam wrócić do pracy. Jestem jednak w ciąży, która okazała się zagrożona i będę musiała iść na L4. Umowę mam na czas nieokreślony.
  Moje pytanie dotyczy tego, jak zostanie naliczone wynagrodzeni...

 • walter11

  Dodano 2013-12-11 20:01 przez walter11

  Jak obliczyć średnią L4 w ciąży?

  Do 23 marca przebywałam na urlopie macierzyńskim, po którym miałam 2-tygodniowe L4 zwykłe. Później wróciłam do pracy (pracuję od czterech lat na czas nieokreślony w tej samej firmie). Od 2 grudnia jestem na L4 z tytułu ciąży.
  Jak będzie liczone moje wynagrodzenie? Z których miesięcy pracodawca przyj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania